kaburga.gen.tr https://www.kaburga.gen.tr Kaburga, Kaburga Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kaburga.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kaburga Kırığı Ameliyatı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kirigi-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 14:53:02 +0000 Kaburga Kırığı Ameliyatı, Kaburga kırığı içindeki çok önemli organlarımız kalp, akciğer, karaciğer, dalak ve büyük damarların hasar görmesine neden olabileceği gibi şiddetli bir ağrısı olacaktır. Kırılan kaburgalar Kaburga Kırığı Ameliyatı, Kaburga kırığı içindeki çok önemli organlarımız kalp, akciğer, karaciğer, dalak ve büyük damarların hasar görmesine neden olabileceği gibi şiddetli bir ağrısı olacaktır. Kırılan kaburgaların uçları sivri olacağından dolayı ciğerlere batma riski de fazladır. Bu sebeple hemen müdahale edilmesi şarttır. Göğüs kafesinde 12 şer adet kaburgalarımız ortada bir kemik ile sağlam bir yapıya sahiptir. Daha eski yıllarda kaburga kırıklarında kaburgaların hareketsiz kalmasını sağlamak ve kırıkları sabitlemek için göğüs bölgesi bandaj ile sarılırdı. Fakat bu bandaj hastanın derin nefes almasını engellemekte ve zatürreye neden olduğu için artık bu şekilde tedavi tavsiye edilmemektedir. 

Kaburga kırığı ameliyatı hangi durumlarda yapılır
 • Yelken göğüs; Hayatı tehdit eden bir durumdur. En az iki kaburganın iki yerinden kırılması ile her solunumda kırık kısmın ayrı hareket etmesi şeklindedir. Hareket eden kısım her solunumda şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.
 • Göğüs duvarında içeriye hava giren açık yara oluşması durumunda
 • Ağrı kesicilerin fayda etmediği şiddetli ağrılarda uygulanır.
Kaburga Kırığı Ameliyatı Nasıl Yapılır Kaburga kırıklarının sivri uçları düzeltilerek anestezi altında yapılır. Kırılan kaburga akciğere zarar vermişse veya damarlarda kopukluk olmuşsa ameliyat sırasında bunlarda tedavi edilmektedir. Metal kaburga implantları yerleştirilerek kaburga kırıkları sabitlenir. 

Kaburga Kırığı Ameliyatı Sonrası; Genellikle hasta kaburga kırığı ameliyatlarında iki gün hastanede bakım altında kaldıktan sonra taburcu olmaktadır. Eğer kaburga kırığı ameliyatından sonra komplikasyon olmuşsa bu süre biraz daha uzayabilir. İyileşme süresinde yüksek yastıkta yatması hastada rahat bir uykuya neden olacağı için düz şekilde yatmaması gerekmektedir.

]]>
Kaburga Kemiği Eğriliği https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-egriligi.html Wed, 14 Nov 2018 17:17:06 +0000 Kaburga Kemiği Eğriliği, Kaburga kemiği göğüs kafesinde bulunan ve bu sayede kalbi koruyan esnek kemiklerdir. Kaburga kemiğinin esnek olduğunu nefes alıp verirken bile anlayabiliriz. Bu esnek yapı ve hassasiyet dolayısıyla ilerle Kaburga Kemiği Eğriliği, Kaburga kemiği göğüs kafesinde bulunan ve bu sayede kalbi koruyan esnek kemiklerdir. Kaburga kemiğinin esnek olduğunu nefes alıp verirken bile anlayabiliriz. Bu esnek yapı ve hassasiyet dolayısıyla ilerleyen yaşlarda kişilerde azaldığından eğrilikler oluşması erken yaşlarda başlarsa bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir. Kaburga kemiği eğriliği ne yazık ki ülkemizde çok yaygındır. BU nedenle kişilerin oturma şekillerine, spor alışkanlıklarına ve sağlığı etkileyen her türlü unsura dikkat etmesi gerekmektedir. 

Kaburga kemiği eğriliği ne yazık ki görsel olarak da fiziksel bozuklukların oluşmasına sebep olduğundan bir çok hasta kendini psikolojik olarak da kötü hissetmektedir. Bu konuda eğer sorun yaşıyorsanız tedavi süresince psikolojik destek alabilirsiniz. 

Kaburga Kemiği Eğriliği  Nasıl Anlaşılır

Kaburga kemiği eğriliği kişilerin göğüs kafesinde nefes alıp verirken ağrı ve acı hissetmesine yol açabilir. Aynı zamanda bir çok hasta bel ve boyun arıları şikayetiyle gittiğinde kaburga kemiği eğriliği konusunda rahatsızlığı olduğunu öğrenebilmektedir. Özellikle başlangıç aşamasında daha çok bel ve omu ağrıları olarak kendini gösterir. İlerleyen eğrilik sırtta dışa doğru çıkıntı oluşturabileceği gibi dıştan içe doğru oluşarak göğsün öne doğru çıkık durmasına ya da göğüs kısmında bir boşluk oluşmasına yol açar. 

Bu tür durumlar var ise kişi mutlaka hekime gitmelidir. Hekim bu yönde gereklilik doğrultusunda kişiye  egzersiz, ameliyat  ya da farklı tedavi yolları önerecektir. Bunun dışında kişinin de dikkatli olması ve vücuda baskı yapacak ağır işlerden ve yorucu tempodan kaçınması gerekir. Aynı zamanda kişi dar kıyafetler yerine rahat ve vücudu sıkmayan giysiler tercih etmelidir. Vücut diğer organlarla koordinasyon halinde olduğundan bel ve bacakların sürekli dinlendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kişi çok fazla kilo almaktan kaçınmalıdır. Kemiklerin yapısını güçlendirici yiyecekler tüketmek ise kişiye uzun vadede yarar sağlayacağından mutlaka kişi beslenmesine de dikkat etmelidir. Tüm bunların yanı sıra kişinin kemiklerinin güçlenmesi gerektiğinden güneşten yararlanması gerekmektedir. Doğanın size sunduğu bir çok şeyi değerlendirerek daha mutlu ve huzurlu, sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Önemli olan hastalıklarla karşılaştığında sizi çözüme ulaştıracak yollara odaklanmak ve bunu daha akılcı yollarla çözüme kavuşturmaktır. ]]>
Kaburga Kemiği İltihabı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 07:05:22 +0000 Kaburga kemiği iltihabı, tıp dilinde kostokondrit olarak geçmektedir. Bu rahatsızlık her bireyde görülebilmektedir. Hastalık daha çok genç insanlarda görülmektedir. Bildiğiniz gibi göğüs kafesi ciğerlerimiz koruyan önemli bi Kaburga kemiği iltihabı, tıp dilinde kostokondrit olarak geçmektedir. Bu rahatsızlık her bireyde görülebilmektedir. Hastalık daha çok genç insanlarda görülmektedir. Bildiğiniz gibi göğüs kafesi ciğerlerimiz koruyan önemli bir yapıdır. Bu kemikler sert ve kalın olduğu için bükülmeye veya hareket etme kabiliyetleri yoktur. Bu bölgenin zorlanmasına neden olan hareketler yapan kişilerde kaburga kemiği iltihabı görülme sıklığı daha fazla olmaktadır. Yapılan çalışmalarda kaburga kemiği iltihabına kadınlar erkeklerden daha sık yakalanmaktadır. Nefes alıp verdiğimiz zaman göğüs kafesinde de açılma meydana gelmektedir. Kaburgalarda açılmayı sağlayan yapı kıkırdaklardır. Kıkırdaklar vücudun eklem terlerinde bulunmaktadırlar. Göğüs kemiği ile kıkırdakların birleşmesini sağlayan noktaya kostokondral eklem adı verilmektedir. Rahatsızlık işte tam bu noktanın iltihaplanmasıdır ve ağrıya neden olmaktadır.

Kaburga kemiği iltihabı belirtileri; göğsün ön tarafında hissedilen bir ağrıya neden olmaktadır. Saplama hissi veren bu ağrı, hareket ederken, efor sarf ederken yada derin nefes aldığımız zamanlarda daha çok fark edilir. Bölgeye elle baskı uygulandığı zaman acıya sebep olmaktadır. Küçük bir bölgede meydana gelen ağrı, zorlanma devam ederse daha geniş bir alanda hissedilebilmektedir. Ağrının görüldüğü noktalar genellikle 4, 5 ve 6. kaburganın göğüs kemiği ile birleştiği noktada ortaya çıkmaktadır. Nadiren ağrı kalıcı olabilmektedir. Kaburga kemiği iltihabı, ne kadar insanda görülmektedir diye soracak olursak tam olarak yanıt verememekteyiz. Çünkü herkes bu ağrı için doktora gitmemektedir. Kendi kendine kaybolmaktadır. Bazı kişilerde kalp ile bağlantılı olduğunu düşünmektedirler. 

Kaburga kemiği iltihabı tedavisi, genellikle ağrı kesici ilaçlar ve iltihap kurutucu ilaçlar ile tedavi edilmektedir. İltihap sökücü ilaçlar doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Ayın zamanda aç karnına içilmemelidir. Pıhtı önleyici ilaçlar kullanan kişiler, mide ülseri olanlar, astımı olanlar yada hazımsızlık problemi yaşayanlar bu tip ilaçlardan kaçınmalıdır. İlaç kullanırken karnınız ağrıyor, hazımsızlık yada kusma meydana geliyorsa ilacı kesmelisiniz. İltihap sökücü ilaçların etkili olmadığı vakalarda lokal anestezi ve steroid şırınga edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. İlaç kullanmak istemiyorsanız, ısıtma yastığı kullanma, buz uygulama, hafif germe hareketleri, ağrıyı artıran aktivitelerden kaçınma fayda sağlayabilecektir. Genelde bütün vakalar 6 ay içerisinde ortadan kaybolmaktadır.


]]>
Kaburga Kırığı İyileşme Süresi https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kirigi-iyilesme-suresi.html Thu, 15 Nov 2018 07:27:59 +0000 Kaburga kırığı iyileşme süresi, Göğüs bölgesini etkileyecek biçimde gelişen düşme, sıkışma, çarpma, darp gibi durumlar sonucunda, dokununca hassasiyet ve çıtırdama sesi oluşması, hareket ederken ve nefes al Kaburga kırığı iyileşme süresi, Göğüs bölgesini etkileyecek biçimde gelişen düşme, sıkışma, çarpma, darp gibi durumlar sonucunda, dokununca hassasiyet ve çıtırdama sesi oluşması, hareket ederken ve nefes alıp verirken ağrı artışı gibi belirtiler kaburga kırığı şüphesi doğurur. En sık sebepleri arasında düşme, rakiple temas içeren sporlar yaparken darbe alma, trafik kazası geçirme ve diğer sebeplerle gerçekleşen şiddetli göğüs travmaları bulunur.

Kaburga kırığı iyileşme süresi: Özellikle kemiklerin daha kırılgan olduğu yaşlı bireylerde basit çarpmalar hatta zorlayıcı öksürük ve hapşırmalar dahi kaburga kırıklarına sebep olabilir. Kaburga kemiklerinde kırık oluşması travmanın şiddetli ve ciddi olduğunu gösterir. Birçok kaburga yaralanmasında yalnızca çatlaklar oluşmaktadır. Ağrılı olmasına karşın kaburga çatlakları kırıklar kadar tehlikeli değildir. Çünkü kemik kırıkları ortaya çıktığında, oluşan kırık parçaları akciğer gibi önemli organlara ve kan damarlarına zarar verebilmektedir.

Kaburga kırığı belirtileri: 

Çoğu halde, ciddi olmayan kaburga kırıkları bir iki ay içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Düzgün nefes alışverişi sağlanması ve zatürre gibi akciğer komplikasyonlarının oluşmaması için derin nefes alınabilme oldukça önemlidir. Kaburgada kırık belirtileri:

 • Derin nefes alındığında göğüs bölgesinde ağrı olması
 • Yaralı alan üzerine bastığınızda veya bedeni sağa sola çevirdiğinizde ağrılar oluşuyorsa kaburga kırığı olma olasılığı yüksektir.

Kaburga kemiklerinde meydana gelen çatlaklar çok fazla komplikasyon oluşturma olasılığı taşımaz; ancak oluşan tam kırılmalar kan damarları ve iç organlara zarar verebilir. Risk de kırılan kaburga sayısıyla orantılı olarak artmaktadır.

Kaburga kırığı teşhis ve tedavi: 

Öncelikle kaburgada kırık olup olmadığını kesin olarak tespit etmek için göğüs bölgesinin röntgeni çekilmelidir. Röntgen, hem kaburga kırıklarının teşhisi için önemli hem de yaşamsal organların kırılan kaburgadan zarar görüp görmediği hakkında en iyi bilgi veren teşhis metodudur. Kaburga kırığı teşhisi konulduktan sonra hayati organlar zarar görmemiş ise, hastanın yaşına ve genel sağlık haline göre kaburga kırığı tedavi metotları şekillenmektedir. Birey eğer yaşlı, birden çok kaburga kırığı olan, sigara içen ve kalp hastasıysa yatarak tedavi uygulanır.

Kaburga kırığının tedavisinde birden çok kaburga kırığı veya tek kaburga kırığı olması da önemlidir. Kaburga kırıklarının tedavisinde maksat, bireyin yaşamış olduğu ağrının dindirilmesidir. Çünkü ağrı sebebiyle birey öksürmekte zorlanır, balgam atamaz ve bu da atelektazi ve zatürreeye neden olur. Kas gevşetici ilaç tedavisiyle kırık olan bölgede beden hareketlerini kısıtladığı için kas spazmı önlenmiş olur. Solunum egzersizleri ile balgam atmaya yardımcı ilaçlarda kaburga kırıklarının tedavisine eklenir.

Kullanılan ilaçlarla yeterli iyileşme sağlanmazsa, kaburgalar arası sinirin lokal blokajı yapılmak suretiyle ve deneyimli göğüs cerrahisi bu tedavi sayesinde yalnızca ağrının hissedildiği bölgeye ilaç vermiş olur. Karın travması veya mide kanaması şüphesi hallerinde ağrı kesici ilaçlar zararlı olacağı için sinir blokajı birinci plana alınır.

Geçmişte, hekimler kaburgaların hareketsiz kalmasını sağlamak ve kırıkları sabitlemek için göğüs bölgesini elastik bandajla sararlardı. Fakat anlaşıldı ki bu bandaj hastanın derin nefes almasını engellemekte ve zatürreye sebep olmaktadır. Bu nedenle artık kaburga kırıkları için bu tür bir tedavi uygulanılmamaktadır.

]]>
Sol Kaburga Kemiği Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/sol-kaburga-kemigi-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 23:41:41 +0000 Sol kaburga kemiği ağrısı, İnsanların çok karşılaştığı sıkıntılardan biridir. Çünkü insanların hassas kemiklerden biri olan kaburgalar, çok küçük kazalardan bile etkilenerek ağrılara sebep olur. Kaburgalar, insan Sol kaburga kemiği ağrısı, İnsanların çok karşılaştığı sıkıntılardan biridir. Çünkü insanların hassas kemiklerden biri olan kaburgalar, çok küçük kazalardan bile etkilenerek ağrılara sebep olur. Kaburgalar, insan vücudunda bir kalkan görevi alarak içerisinde bulundurduğu akciğerleri, kalbi ve diğer organları korur. Göğüs kafesinde bulunan kaburgalarda çok karşılaşılan bir sıkıntı olan ağrı sorunları günümüzde özellikle yetişkinler olmak üzere birçok kişide olur. Sol kaburga kemiği ağrısı da bu duruma benzer olarak insanların hayatında sorun haline gelebilir. Genellikle bu ağrılar hastada kronik bir hal almış ise kişi gerekli olan önlemleri almadığı zaman bu ağrılar artarak devem eder. Bu gibi sıkıntılarda aslında kişinin alabileceği en büyük önlem, hiç beklemeden doktora giderek sıkıntıları çözmeye çalışmaktır. Birçok insan sol kaburga kemiği ağrısını önemsemeyerek sıkıntıların çok daha büyümesine sebep olmaktadır. Bu gibi zamanlarda kesinlikle çok dikkatli olmanız gerekir. Aksi durumlarda çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Sol kaburga kemiği ağrısının çok değişik nedenleri vardır. Bu sebeple sol kaburga kemiği ağrısı sorunları olan insanların detaylı bir muayeneye ihtiyaçları vardır. Aksi durumlarda ağrının sebebinin ne olduğunun anlaşılması çok zor olacaktır. Bu durumun yanında bazen kişilerde farklı organların ağrısı sol kaburga kemiği ağrısı olarak anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda çok dikkat etmesi gerekir. Öncelikle uzman bir hekime görünmeniz, meydana gelebilecek birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracak ve meydana gelebilecek olan birçok problemi engelleyecektir. 

Sol kaburga kemiği ağrısı nedenleri nelerdir

Sol tarafta meydana gelen kaburga kemiği ağrıları, eğer kaburgaların orta bölümüne doğru yayılıyorsa bu durumda genellikle sıkıntı nedeni kalp problemleri olmaktadır. Ancak bu durumda meydana gelen sol kaburga ağrısı özellikle sızı şeklinde olduğundan ayırt edilir bu gibi durumlarla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz çok yerinde olacaktır. Sol kaburga kemiği ağrısı sorunlarında telaşa kapılmaya hiç gerek yoktur. Birçok insan bu hataya düşerek büyük korku yaşarlar. Aslında bu gibi sıkıntılar, zamanında müdahale yapıldığında ortadan kalkabilecek sorunlardır. İnsanlarda kalpte meydana gelen sıkıntılardan dolayı oluşan sol kaburga kemiği ağrısı olduğunda genellikle kişinin boyun kısımlarda zarar görmektedir. Bu sebeple hastanın, boyun bölgelerinde de ağrı olması beklenir. Bazen de bu gibi sıkıntıların en büyük sebebi insanların kaburga bölgelerinde olan kasların ağrımasıdır. Bu durum özellikle kış aylarında ortaya çıkar ve daha çok araç kullanan kişinin sol camı açık bırakması sebebi ile meydana gelir. Bu gibi mevzularda kişinin kaburgalarına aldığı soğuklar kasların zarar görmesine sebep olarak problemler ortaya çıkarır. Bu sıkıntılar aslında zamanında yapılan küçük tedaviler ile ortadan tamamen kaldırılabilir. Eğer sol kaburga kemiği ağrısını sebebi kaslar ise bu durum bazen kişinin çok egzersiz yapması sebebiyle de ağrıyabilir. Yani sol kaburga kemiği ağrısının sebebi aslında akciğerde oluşmuş olan bir sorun olabilir. Kişini gece boyunca sol tarafında dönük olarak yatması, sol kaburga ağrısını meydana getirebilecek en büyük sebeplerin başında gelir.

 

]]>
Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-agrisi-nasil-gecer.html Fri, 16 Nov 2018 23:40:50 +0000 Kaburga ağrısı nasıl geçer, vücudumuzun üst bölümünde yer alan, göğüs kafesinin yapısını oluşturan, toplamda 24 adet olan yassı kemiklerin her birine verilen ada kaburga kemiği denilmektedir. Bu kemiklerin tamamının oluşt Kaburga ağrısı nasıl geçer, vücudumuzun üst bölümünde yer alan, göğüs kafesinin yapısını oluşturan, toplamda 24 adet olan yassı kemiklerin her birine verilen ada kaburga kemiği denilmektedir. Bu kemiklerin tamamının oluşturduğu bütüne ise kaburga adı verilmektedir. Asıl görevi soluk alıp vermede akciğerlere yardımcı olmak olan kaburga aynı zamanda iç organlarımızı (kalp, akciğer, karaciğer) korumakla ve destek sağlamakla da görevlidir. Kaburga az önce de bahsettiğimiz gibi birden fazla yassı kemiğin bir araya gelerek oluşturduğu kemikler sistemidir. Bu kemikler vücudumuzun ön kısmında göğüs kemiğine, arka kısmında ise sırt omurlarına bağlantı yapmaktadırlar. Kaburga çeşitli sebeplerden dolayı bazen ağrı, bazen göğüste sıkışma, bazen gerilme, ve bazende göğüs kafesinin şişmesi şeklinde rahatsızlıklarla kendini gösterebilmektedir. Bazı durumlarda kaburga ağrısına ani yapılan hareketler, birden eğilip kalmak, sağa sola esnemek, yukarı doğru uzanmak gibi basit fakat sorun yaratacak hareketler sebep olduğu gibi bazen de organlarımızın sebep olduğu ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilmektedir. Bu makalemizde kaburga ağrısına nelerin neden olduğunu ve  bu ağrıların nasıl giderilebileceğini anlatacağız.

Kaburga ağrılarının nedenleri:

Kaburga ağrılarını iki şekilde ele alabiliriz. İlki kaburga ağrısına doğrudan neden olan etmenler, diğeri ise kaburga ağrısına dolaylı yoldan neden olan etmenler.Doğrudan neden olan etmenler; Kaburga kemiği iltihabı, kaburga kırıkları, kaburga kıkırdağında meydana gelmiş hasar, romatoid artrit, osteoporoz, kaburga kaslarında multibl myelom, ısınmadan yapılan ağır spor hareketleri, ani yapılan hareketler şeklinde sıralayabiliriz.
 Kaburga ağrısına dolaylı yoldan neden olan etmenleri ise; Gerilim ve ölüm korkusu (anksiyete), asbest maruziyeti, tüberküloz, sırt omurlarında meydana gelen rahatsızlıklar, kadınlarda artık sık rastlanmakta olan göğüs kanseri, zatürre, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, kaburga altındaki organlarda meydana gelen bazı rahatsızlıklar ( kalp rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, böbrek üstü bezlerinden dolayı oluşan rahatsızlıklar, pankreas kanseri yada rahatsızlıkları) şeklinde sıralamak mümkün. İster dolaylı, isterse de doğrudan olsun kaburga ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılardır. Özellikle ağrılar uzun süreli ve gün geçtikçe artan ağrılar şeklinde ise fazla zaman kaybetmeden ve nasıl olsa geçer deyip ihmal etmeden bir iç hastalıkları (dahiliye) uzmanına mutlaka gidilmelidir.

Kaburga ağrısı nasıl tedavi edilir

Kaburga ağrınız uzun zamandır varsa ve ağrı gittikçe artmış ise öncelikle yapılacak ilk şey zaman kaybetmeden bir dahiliye uzmanına görünmektir. Uzman doktor ilk olarak ağrının nedenini araştırarak gerekli tetkikleri yapacak ve nedene bağlı bir tedavi yolu izleyecektir. Kaburganın ağrımasına neden olan bir çok hastalık çeşitli şekillerde tedavi edilmektedir. Nedenine bağlı olarak bazen, ağrılı bölgeye lokal anestezi uygulanarak interkostal sinir bloke edilebilir, bazen fizik tedavi uygulanabilir, bazı durumlarda ısıtma ve ışık tedavisi uygulanabilir iken bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleye gerek duyula bilinmektedir. Bazı hastalarda (anksiyete) ise tedaviye ek olarak psikolojik destek alınabilmektedir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın hasta yakınları ve etrafındakiler hastanın tedavisinde hastaya moral vermeli iyileşme sürecini olumlu etkilemelidirler. 
]]>
Nefes Alırken Sağ Kaburga Altında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/nefes-alirken-sag-kaburga-altinda-agri.html Sat, 17 Nov 2018 02:14:01 +0000 Nefes alırken sağ kaburga altında ağrı neredeyse her bireyin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçebilen gecelere sebep olabilmektedir. Sağ kaburga altında Nefes alırken sağ kaburga altında ağrı neredeyse her bireyin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçebilen gecelere sebep olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilen ağrılar başta küçük sancılar biçiminde olsa da gelişen dönemlerde kuvvetli ve sık ağrılara, sancılara dönüşebilmektedir. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrıların bir çok sebebi olabilir. Fakat toplum arasında da en bilindik sebebi mide rahatsızlıklarıdır.

Yemek borusu ve midede meydana gelen rahatsızlıklar, direkt olarak kaburgalarla ilintili olmasından sancıların ve ağrıların sağ kaburga altında hissedilmesine sebep olur.  Mide ve yemek borusunun sol ve sağ kaburga altında bulunması, bu bölgelerdeki problemlerin sağ ve sol kaburga altında ağrılara sebep olmaktadır. Mide rahatsızlıklarından kaynaklanan sağ kaburga altındaki ağrıların esas sebebi düzenli beslenmemedir. Sağlıksız ve düzensiz beslenmeler mide rahatsızlıklarına sebep olacağından dolaylı sağ kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur. Sağ kaburga altındaki ağrıların mide rahatsızlıklarından ötürü oluştuğu düşünülüyorsa, muhakkak mideye iyi gelebilen şeyler yapmakta yarar vardır. Genellikle gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları yaşam sürdüren bireylerin kalorili ve bol yağlı gıdalardan uzak durmaları gereklidir. Midedeki ağrıların azalmasıyla birlikte sağ kaburga altında hissedilen ağrılar da azalmış olacaktır. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrıların çok sebebi olabilmektedir.

Kaburga Kasları Ağrıları, Nefes alırken sağ kaburga altında ağrı genel olarak  kaburga kaslarındaki ağrılardan kaynaklanmaktadır. Uzun vakit hareket etmeyen kalma yada oturuş konumundaki bozukluklar kaburga kaslarında ağrıların meydana gelmesine sebep olmaktadır.Kaburga kaslarından meydana gelen ağrılar, sol ve sağ kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur.

Mide Rahatsızlıkları; Mide ve yemek borusu, kaburgalarla direkt olarak bağlantılı bulunduğu için bu bölgelerdeki rahatsızlıklar sağ ve sol kaburga altında ağrılar biçiminde hissedilebilmektedir. Midede meydana gelen reflü, gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar sağ kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur.

Kalp Rahatsızlıkları; Sağ kaburga ağrıları aşağıya doğru daha çok hissediliyorsa, bu ağrılar kalp rahatsızlıklarından olabilir. Kalp rahatsızlıklarından meydana gelen sağ kaburga altındaki ağrılarda, boyun bölgesinde de sızılar ve ağrılar hissedilir. Eğer sağ kaburga altındaki ağrıların kalp rahatsızlığından oluştuğunu düşünüyorsanız, muhakkak hekime gitmelisiniz.

Sağ Kaburga Altındaki Ağrılar Nasıl Geçer
 • Her gün aksatmadan yapılacak egzersizler sağ kaburga altındaki ağrılardan kurtulmak mümkündür.
 • Sağlıklı ve düzgün beslenmek kaburga altında hissedilen ağrılara iyi gelir.
 • Gün içerisinde yapabileceğiniz küçük yürüyüşler ve egzersizler de nefes alırken sağ kaburga altında ağrı kurtulmanızı sağlar
]]>
Kaburga Kemiği Aldırmak https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-aldirmak.html Sat, 17 Nov 2018 15:02:47 +0000 Kaburga Kemiği Aldırmak; yıllardır halk arasında bir efsane haline gelmiş olan söylentiler nedeniyle tam olarak anlaşılamamış ya da yanlış anlaşılmış bir girişimdir. En yaygın söylentiler ise bir çok ünlünün bu amel Kaburga Kemiği Aldırmak; yıllardır halk arasında bir efsane haline gelmiş olan söylentiler nedeniyle tam olarak anlaşılamamış ya da yanlış anlaşılmış bir girişimdir. En yaygın söylentiler ise bir çok ünlünün bu ameliyatı olduğu ve bu sayede ince bir görünüme kavuşmuş olduğudur. Bu söylentiler doğru değildir. Ayrıca bu ameliyat, öyle sık başvurulan bir ameliyat türü değildir. Sadece çok çok uygun durumdaki vakalara uygulanabilir. Bütün plastik cerrahları bu ameliyatın nasıl yapıldığını bilir, ancak hayatı boyunca uygun bir hasta gelmediği için bu ameliyatı hiç yapmamış pek çok plastik cerrahı vardır.

Kaburga Kemiği Aldırma Operasyonu

Bu ameliyat temel olarak bir vücut kontur düzeltme işlemidir. Vücudunda belli bir incelme isteyen hasta eğer beli geniş ve kısa görünümlüyse bu ameliyat için değerlendirilebilir. Şu hususu unutmamak gerekir: bu ameliyat sonucunda gerçek anlamda bel çevresi incelmez, sadece kaburgalar alınarak göğüs yüksekliği azaltılacağı için bel yüksekliği artar ve bel ince görünür. Yani ameliyat öncesinde ve sonrasında bel çevresi ölçümlerinde fazla bir değişiklik olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki alınanlar alttaki son kaburgalar bile olsa, bu kaburgalar anatomik olarak bel bölgesine değil, göğüs bölgesine aittir.

Operasyon genel anestezi ile, karın germe ameliyatı işlemi sırasında yapılır. Karın germe operasyonunda karın derisi, iç çamaşır bölgesinin içinde kalacak şekilde açılan bir kesiden girilerek kaburgalara dek kaldırılır. Bu aşamaya gelindiğinde en alttaki kaburgalar olan on birinci ve on ikinci kaburgalar alınır. Bu ameliyat sanıldığından daha kolaydır. Bilindiği üzere kaburgaların büyük çoğunluğu ön tarafta birleşip göğüs kemiğine yapışırlar. On birinci ve on ikinci kaburgalar ise genellikle ön tarafa uzanmaz ve kısa kaldıklarından diğer kaburgalarla birleşmezler. Bu nedenle bunlara yüzen ya da serbest kaburgalar denir. Bu kaburgaların alındığında göğüs bölgesi yüksekliğinin az görünmesine, dolayısı ile belin de uzun ve ince görünmesine yol açar. Kaburgaların hiç bir zaman tamamı çıkarılmaz, çünkü tam olarak çıkarılmalarına gerek zaten yoktur; belin tam yan tarafını oluşturan kısımların biraz gerisine dek alınmaları belin ince görünmesi için yeterlidir. Bu kaburgaların arka kısımları böbrekleri arkadan gelen darbelere karşı koruduğundan bu kısımların alınması hem zor hem gereksiz hem de böbrekleri korumasız bırakacağı için zararlıdır.

Kaburga Kemiği Aldırmanın Riskleri

Bu ameliyata uygun hastalar çok dikkatli seçilmelidir, aksi takdirde ameliyat sonrası hastanın vücut görünümü estetik olmayan bir hal alabilir. Kaburga Kemiği Aldırmak kişide herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Sanılanın aksine solunum zorluklarına da neden olmaz çünkü alınan kaburgalar akciğerler seviyesinin oldukça altında kalır. Akciğerler ve göğüs boşluğu dokuzuncu ve onuncu kaburga seviyesinde son bulduğu için bu ameliyat nedeniyle göğüs boşluğu ya da akciğerler ile ilgili herhangi bir komplikasyon olması mümkün değildir.

]]>
Kaburga Kemiği Çıkıntısı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-cikintisi.html Sat, 17 Nov 2018 20:54:03 +0000 Kaburga kemiği çıkıntısı, Sağ ya da sol kaburgada meydana gelen çıkıntı sorunu çoğunlukla kaburgada büyüme şikayetine yol açmaktadır. Kaburgada büyüme-çıkıntı problemine genellikle göğüs kafesi kısmın Kaburga kemiği çıkıntısı, Sağ ya da sol kaburgada meydana gelen çıkıntı sorunu çoğunlukla kaburgada büyüme şikayetine yol açmaktadır. Kaburgada büyüme-çıkıntı problemine genellikle göğüs kafesi kısmında rastlanmaktadır. Göğüs kemiği, kaburga ve kaslardan oluşan göğüs kafesinin dışarıya ya da içe doğru bükülmesi ile kaburga kemiği çıkıklığı meydana gelir.

Kaburga kemiği çıkıntısı: Göğüs kafesi duvarındaki çıkıklık halk arasında daha fazla güvercin göğüs olarak bilinmektedir. Sık görülen kaburga kemiği çıkıntısı yani halk deyimiyle güvercin göğüs problemi kimi zaman solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. 

Bebek anne karnındayken göğüs kafesi bölümü, kıkırdaklardan meydana gelen bir yapıya sahiptir. Ancak birey büyüdükçe, kıkırdak yapının yerini yavaş yavaş kemikler almaya başlar. Kıkırdakların fazla gelişmiş ve gelişmiş olması, göğüs kafesi çıkıklığının en bilindik nedenlerinden biridir. 

Kaburga kemiği çıkıklığı belirtileri: 

Göğüs bölgesinin orta kısmında, tıp dilinde “sternum” biçimde ifade edilen kemik bulunur. Kaburga kemikleri, ortadaki bu kemiğe bağlıdır. Göğsün ortasındaki kemik dışarıya doğru çıkıntı yapar. Çıkıntının uzanması neticesinde göğüs bölgesi, adeta bir kuş görüntüsündedir. Bu nedenle rahatsızlık “güvercin göğüs” biçiminde ifade edilir. Göğüs ortasındaki kemik çıkıklığı dışında bir çok belirtisi vardır, bunlar;
 • Nefes alıp verirken zorluk çekme
 • Çabuk yorgunluk hissi
 • Göğüs kafesi bölgesinde şekil bozukluğu
 • Göğüs kafesinde ağırlık ya da baskı hissiyatı

Kaburga kemiği çıkıntısı nedenleri: 

Kaburga kemiği çıkıntısının pek çok sebebi olabilir. Göğüs kafesi çıkıklığının sık karşılaşılan sebepleri:

Solunum yolları hastalıkları:Göğüs kafesi çıkıklığının sebepleri tam olarak tespit edilememiş olsa da, solunum yolu hastalıklarının bu problem üzerinde etkisi oldukça fazladır. Problemin altında yatan sebebi tam olarak saptanıp, tedaviye başlanabilmesi için lüzumlu tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Kıkırdakların fazla büyümesi: Kaburga kıkırdaklarının aşırı büyümesi ve gelişmesi, göğüs kafesi çıkıklığının bilindik sebeplerinden biridir. Soluk alıp verme esnasında, akciğerlere hava dolmaktadır. Akciğerlere dolan havayla beraber kıkırdakların esnemesi ve göğüs bölgesindeki kasların çalışması hızlanır. Kıkırdakların fazla esnemesi neticesinde göğüs kafesi çıkıklığı sorunu oluşabilir. Aşırı zayıf bireylerde, kaburga kemiklerinin daha aşikar olmasına bağlı olarak bu probleme daha fazla rastlanır.

Kaburga kemiği çıkıntısı tedavisi: Kaburgada çıkıntı, normal şartlarda yaşamsal bir problem teşkil etmemektedir. Görünüm açısından bireyin rahatsız olmasına sebep olur. Göğüs kafesi çıkıklığı ağrısız ve sancısız cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Kimi zaman bu durum nefes alıp vermede ciddi problemlere yol açabilir. Bu rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman bir hekime başvurulmalıdır.
]]>
Sol Sırt Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/sol-sirt-kaburga-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 20:25:15 +0000 Sol sırt kaburga ağrısı, insanlarda çok sık karşılaşılan bir ağrıdır, sol sırt kaburga ağrısı insan vücudunda en hassas olan  kemikler arasında yer alırlar. Ani hareket sonucu veya üşütme sonucu ortaya çıkan ağrı en Sol sırt kaburga ağrısı, insanlarda çok sık karşılaşılan bir ağrıdır, sol sırt kaburga ağrısı insan vücudunda en hassas olan  kemikler arasında yer alırlar. Ani hareket sonucu veya üşütme sonucu ortaya çıkan ağrı en fazla yetişkin olan kişilerde görülür. İnsan kaburgası vücutta bir kalkan görevini yapmaktadır. Kaburgaların içinde bulunan akciğer, kalp, göğüs kafesi gibi birçok organı koruma görevini yerine getirir. Sol sırt kaburga ağrısı günümüzde ciddi sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür ağrı durumunda bir takım önlemler alınmalıdır, yapılması gereken en büyük olasılık bu ağrı olmaya başladığı an doktora baş vurulmalıdır. Çünkü bu durum kötü haber belirtisi olma ihtimalini verir. Günümüzde bu ağrıyı çeken bir çok kişinin kendi yöntemleriyle ağrıyı gidermeye çalışır, doktora gitmek istemez. Bu durumda ağrıyı ilerletmiş olursunuz alacağınız önlem geçici ağrı kesiciler ve kilinin kendini sıcak tutmasından ibarettir. Sol sırt kaburga ağrısının bir çok nedeni vardır.  Yaşanılacak böyle ağrıda uzman bir doktora gidilmelidir, sol sırt kaburga ağrısında kaburgaların ortasına yayılan ağrı söz konusuysa bu durum kalpten kaynaklı olabilir.

Son derece ciddiye alınmalıdır, böylesi durumlarda zamanında yapılan muayeneler sorunun ortadan kalkmasına neden olabilir. İnsanlarda oluşan bu tür ağrılar genellikle boyun bölgesine zarar verir. Sol sırt kaburga ağrısı kişilerde kola vuran ağrılara neden olabilir. Sol sırt kaburgaların olduğu bölgede fazla kas olması nedeniyle ağrılara sebebiyet veren kaslarda olabilir. Genel olarak kas ağrıları soğuk olan kış aylarında kişilerin kendilerine dikkat etmemesi sonucu ortaya çıkar. Soğuktan çok çabuk etkilenen kaslar küçük tedaviler sonucu ortadan kaldırılır. Yapılan bilinçsizce egzersiz ve spor hareketleri sol sırt kaburga ağrısına neden olabilir. Bilinmedik hareketlerden spor yaparken kaçınılmalıdır. Bir başka neden kaburgaların zedelenmesi bu durumda hastada şiddetli ağrı ortaya çıkar. Çalışan kişilerde zor şartlarla beraber insan sağlığını etkileyen bir çok faktör vardır. Bu gibi durumların taşınılan yük sonucu sol veya sağ sırt kaburga ağrıları veya zedelenmesini ortaya çıkartır. 

Sol sırt kaburga ağrısında tedavisi; 

Bu durumda ağrının nereden kaynaklandığı bulunmalıdır, basit bir üşütme yada dengesiz yapılan sporlarda kas zedelenmesi, ağrısı gibi önemsiz detaylarda kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla doktorunuz bu durumu ortadan kaldırır. En geç bir hafta içinde iyileşme görülür hastalarda dinlenmenin etkisi de hastaya fayda sağlayarak daha çabuk toparlanmasını sağlayacaktır. Sol sırt kaburga ağrısı bu nedenlerden kaynaklı değilse bir takın organların film, emar, ultrason gibi tetikler hastaya yapılarak sol sırt kaburga ağrısının nedeni ortaya çıkartılır. Belli başlı organlarda meydana gelen sıkıntılar doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla tedavi başlatılır. Bu ilaçların düzenli kullanılması sonucu hastanın şikayetini azaltır yada ortadan kaldırır. Ağrı olan bölgeye kas gevşetici kremler sürülerek hastanın rahatlanması sağlanır. Ayrıca yapılacak sıcak bir duş kişiyi oldukça dinlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir yaşam için küçük ağrılar göz ardı edilmemelidir. Sol sırt kaburga ağrısı çok oturarak çalışan, veya kollarını çok hareket ettiren kişilerde daha sık görülür. Bu durumlarda oturmalara sık sık ara verilerek iş hayatında küçük önlemler alınır.
]]>
Mide Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/mide-kaburga-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 13:06:13 +0000 Mide Kaburga Ağrısı, Mide ve kaburga ağrılarının bazı noktalarda birbirleriyle bağlantıları vardır. Kaburga kemiklerinin görevi akciğere koruma kalkanı olmaktır.  Akciğeri dışarıdan gelen zararlara karşı korumakt Mide Kaburga Ağrısı, Mide ve kaburga ağrılarının bazı noktalarda birbirleriyle bağlantıları vardır. Kaburga kemiklerinin görevi akciğere koruma kalkanı olmaktır.  Akciğeri dışarıdan gelen zararlara karşı korumaktır. Bundan dolayı akciğeri çepeçevre sarar. Akciğerin haricinde en önemli organımız olan dalak,kalp ve karaciğeri da ekseni altına almış durumdadır. Akciğer gibi onları da korur. Kaburga kemikleri ortalama her insanda 12 adet kadar bulunmaktadır. Mide ağrısı kaburga yada yansıya bilir. Bununla birlikte midenin ağrımasının başka bir çok nedeni de olabilir. Mide ağrılarının başında gastrit, ülser, gastro özefageal reflü  gibi hastalıklar gelmektedir. Midenin üst bölümünde yani epigastrit bölgesinde özellikle oluşur ağrılar. Çok şiddetli durumunda bu ağrılar midenin alt kısmına da, kaburganın altına da vurabilmektedir. Midede oluşan şişkinlik, mide yanması, yenilen yiyeceklerin ağzına gelmesi gibi sorunların kaburga ağrıması ile alakası yoktur. Kaburga ya yansıyan ağrıların vücudun farklı bölgesinden kaynaklanabileceğini unutmamak gerekir. Örneğin; karaciğer, dalak, kalp, kaslar, plevra, cilt ve kemiklerden yani göğsü çevreleyen duvarın altındaki organlardan kaynaklanabilir. Dışarıdan yani deri üstünden gelebilecek herhangi  bir  darbeden dolayı da kaburga ve mide ağrısı meydana gelebilir. Hamilelik döneminden de bebeğin büyümeye başlaması yerinin de daralması anlamına gelir. Bu durumda bebek kaburga kemiklerine çok fazla basınç uygular ve kaburga kemiklerinde şiddetli ağrılar oluşur. Bu durumdan korkmamak gerekir olabilecek normal durumlardandır. Doğum yapmakla birlikte bu ağrıların biteceğini söyleyebiliriz. Şimdide kaburga ağrılarını sağ ve sol kaburga ağrısı olarak ele alalım.

Sol Kaburga Altı Ağrısı

Bir çok insanın neredeyse her gün yaşadığı sorunlardan birisidir sol kaburga altı ağrısı, genellikle nedeninin mideden kaynaklı olduğu bilinir. Bu ağrılar kişilerde sancılara ve geceleri uykusuz kalmalara neden olmaktadır. Mide ve yemek borusundaki rahatsızlıklar doğrudan sol kaburga altına yansımaktadır. Nedeni ise dengesiz, düzensiz aşırı kalorili, aşırı yağlı besinler tüketilmesidir. Bu ağrılarda kurtulmak için dengeli beslenmek, kalorisi düşük gıdaklar tüketmek, ağırlıklı olarak sebze ve meyve yemek gerekmektedir. Hem sağlıklı olmak hemde ağrısız, sancısız günlere dönebilmek için önemlidir.

Sağ Kaburga Altı Ağrısı

Hemen, hemen sağ kaburga altı ağrısı da, sol kaburga altı ağrılarıyla aynı nedenlidir. Mideden kaynaklı reflü ülser ve gastrite bağlı olmakla beraber aynı sorunlara yol açar. Başlarda sakin olsa da ağrılar zaman içerisinde daha da şiddetlenebilir. Dikkatli olunmalıdır. Sağ kaburganın başka çok önemli bir görevi de vardır. Kalbi ve akciğeri çevrelediğinden nefes alış ve veriş sırasında akciğere destek sağlamaktır. Aynı zamanda kaburgalar vücut yapısını sağlayan çok önemli yapılardan birisidir. Sağ kaburga altındaki ağrının kalpten de olabileceğinden batmalar da yapabilir.           

]]>
Sol Koltuk Altı Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/sol-koltuk-alti-kaburga-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 18:32:54 +0000 Sol koltuk altı kaburga ağrısı, günümüzde ve eskiden beri insanların sıklıkla karşılaştıkları bir ağrı çeşididir. Çünkü kaburgalar insanların vücudunda bulunan en hassas kemiklerden oluşmaktadır. En ufak yapılan ters Sol koltuk altı kaburga ağrısı, günümüzde ve eskiden beri insanların sıklıkla karşılaştıkları bir ağrı çeşididir. Çünkü kaburgalar insanların vücudunda bulunan en hassas kemiklerden oluşmaktadır. En ufak yapılan ters bir hareketin sonucunda, kaburgada oluşan kemiklerin ağrıması söz konusu olabilir. Bu ağrılar kişiye oldukça rahatsızlık verebilirler. Çok ufak rahatsızlıkların sonucunda bile kaburgada ağrılar oluşabilir. 

Kaburgalar, insan vücudunda kalkan görevindeki kemiklerdir. İçimizde bulunan kalbi, akciğeri ve organları korumakla da görevlidir diyebiliriz. Kalbe, akciğere ve organlara zarar gelmesini, kalkan görevinde bulunarak engellemiş olur. Daha çok göğüs kafesinde bulunan kaburgalarda ağrılar meydana gelebilmektedir. Sol koltuk altında bulunan kaburgalarda da ağrılar, günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Sol koltuk altında ve kalbinde solda bulunmasıyla birlikte ağrı, kalbe zarar vermek istemediğinden, koruma görevini de üstlendiğinden, ağrı kalbe değil sol koltuk altındaki kaburgalarda meydana gelmektedir. Sol koltuk altı kaburga ağrıları, hastada sürekli tekrarlanıyorsa yani kronik bir hale geldi ise, gerekli tedbirleri almaması durumunda düzelme sağlanamaz. Aksine daha da artmış bir hal almaya başlayabilir. Böyle durumlarda hastanın yapması gereken en önemli şey, doktora zamanında başvurmasıdır. 

Sol koltuk altı kaburga ağrısı nedenleri

Bazı farklı nedenleri olabilir. Detaylı müdahale gerektirdiğinden, doktora başvurmak önemlidir. Böyle zamanlarda hasta, kendini doktora götürmek yerine, dinlenmeyi tercih edebilir. Biraz dinlenince ağrı evet ortadan kalkar ama nedeni bilinmediğinden, ağrının ortadan tamamen kalkması söz konusu olmayacaktır. Üşütmeden dolayı sol koltuk altında kaburga ağrısı görülebilir. Belki dinlenmeyle de geçebilir. Ama altında yatan başka bir neden olmadığından emin olmak için kesinlikle doktor müdahalesi şarttır. Doktorun verdiği ilaçlar ve röntgen soncunda, farklı nedenlerden ağrı olduğu kesinleşirse, hasta ona göre ilaç kullanır ve daha dikkat etmesi gerekebilir.

Sol koltuk altı kaburga ağrısının en önemli sebebi, kalp problemlerinden kaynaklanıyor olmasıdır. Eğer ağrı sol koltuk altından orta kısıma doğru ilerliyorsa, genellikle sebebi kalptir. Ve belirtileri ağrı ve sızı şeklinde devam eder. Böyle bir problemle karşı karşıya kalan bir kişi, genellikle paniğe kapılır ve korkar. Aslında korkulacak bir şey söz konusu değildir o anda. Tabi zamanında müdahale olması şartı ile Diğer nedenlerden birkaçı, egzersiz yaparken oluşabilen, yanlış hareketlerden kaynaklanıyor olabilir. Ya da yapılan gereğinden fazla çalışmalar olabilir. Ya da kişinin kış aylarında soğuk alması ve ya sol tarafının soğuk alması da olabilir. Böyle durumlarda kişi kendini soğuktan korumalıdır, egzersiz yapmayı da zaman olarak en aza indirmelidir. Kişile çalıştıkları ortamda yük taşıma zorunda kalabilirler. Bunun sonucunda da kaburgalarda zedelenmeler olabilir. Çalışma şartlarının zorluğundan kaynaklı kaburga zedelenmeleri çok sıklıkla görülmektedir. Akciğer rahatsızlıkları olan kişilerde de kaburgalarda ağrı oluşmaktadır. Yani sol koltuk altında gözlemlenen kaburga ağrılarının sebebi, akciğerde oluşan rahatsızlıktan kaynaklanabilir. 

Yaşını almış kişilerde yatma pozisyonuyla alakalı da olabilmektedir. Yaşlı insanlar genellikle yorgun düşerler ve dinlenebilmek için yatmayı tercih ederler. Hep aynı yöne yatmak, kişinin kaburgalarının da ağrımasına neden olabilmektedir. Özellikle kişi aşırı kilolu ise ve bir tarafına yatıyor ise, bu genellikle sol taraf olduğundan, ağrı sol koltuk altındaki kaburgalarda meydana gelmektedir. Yaşlılığın vermiş olduğu kemiklerdeki erimeden dolayı da kaburgalarda görülen ağrılar çok fazladır.
]]>
Sol Kaburga Altında Şişlik https://www.kaburga.gen.tr/sol-kaburga-altinda-sislik.html Thu, 23 Jan 2020 04:10:18 +0000 Sol kaburga altında şişlik, çoğu kez kanser şüphesini akıllara getirir. Kaburganın alt tarafında şişlik olunca kalp krizi haricinde kanser riski de söz konusu olmaktadır. Bu kanserin göğüs duvarı kanseri olabilme ihtimali var Sol kaburga altında şişlik, çoğu kez kanser şüphesini akıllara getirir. Kaburganın alt tarafında şişlik olunca kalp krizi haricinde kanser riski de söz konusu olmaktadır. Bu kanserin göğüs duvarı kanseri olabilme ihtimali vardır. Genellikle akciğer, meme kanseri bu bölgeye yayılarak etki etmeye başlamaktadır. Sol kaburga altında şişlik ile birlikte ağrılarda görülüyorsa kesinlikle bu şişlikler ciddiye alınması gereken hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu durumda erken tedavi hayat kurtarıcı olarak görülür. Sol kaburga altında şişlik varsa kesinlikle konusunda uzman olan bir doktorla görüşülmeli ve muayene olunmalıdır. Kaburgada oluşan şişliklerin bir çok sebebi olabilmektedir. Kaburgaların ortalarına doğru ağrıya sebep olan şişliklere kalp problemleri sebep olabilir. Kaburga altında şişlik ve ağrılar ile birlikte, boyunda da sızı ve ağrılar görülmeye başladıysa yüksek bir ihtimal olan kalp problemi kesinlikle yaşanıyor anlamına gelmektedir. Kaburgada şişlik ile birlikte ağrıların var olması sıkıntısı da yaşanabilir. Bu ağrılar bazen hafif bazen de çok şiddetli bir biçimde seyir edebilir. Kaburgalarda özellikle de sol kaburga altında şişlik oluşmasının bir çok sebebi vardır. Kaburgada oluşan ağrılar genellikle hemen altında bulunan mide ve yemek borusunda bulunan rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Düzensiz ve dengesiz yapılan beslenme şekilleri bu ağrı ve sıkışmalara neden olurlar. 

Sol kaburga altında şişlik neden oluşur

Sol kaburga altında şişlik yaşandığı zaman en çok görülen problem yağ bezesi oluşumudur. Bu yağ bezeleri iltihaplanmaya ve yaş ilerlemeye başladıkça ağrılara da sebep olmaya başlar. Bu gibi bir problem yaşanıyorsa doktor bununla ilgili uygun tedavi yöntemlerini uygulayarak sorunu gidermeye çalışacaktır. Soğuk algınlığı da bu şişlik ve beraberinde getirdiği ağrılara sebep olmaktadır. İlk yaşandığı zamanlar kişilerin bu gibi sorunları hemen kalp ya da kansere yormamaları gerekmektedir. Kalp problemleriyle de yaşanabilir fakat kesin bir tanı koyabilmek için çeşitli testlerin sonuçlanmış olması gerekecektir. Göğüs ağrılarının da etkisi olabilir. Kaburgada oluşan kırıklar varsa buda sebeplerden birisi olabilir. Yaşanan bir kaza sonucu oluşmuş olabilir. Bu gibi bir durumda ortopediye başvurulmalıdır. Dalak, mide, yemek borusunda oluşan ağrıların sebebi olabilir. Kanser ise en son ihtimal olarak ele alınmaktadır. Fakat asla gözden kaçırılmaması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat yine de bunu düşünerek kişi kendisini sıkıntıya sokmamalıdır. Kanser açısından risk grubunda ele alınanlar sigara içenler olmaktadır. Sigara içenler akciğer kanserine daha kolay bir şekilde yakalanırlar. Akciğer kanseri de sol kaburga altında şişlik ile birlikte ağrılara sebep olabilmektedir. Akciğer dışında mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas, bağırsak kanserleri de sol kaburga altında şişliğe neden olarak ağrı etkisi yaşatmaktadır. 
]]>
Kaburga Kemiği Kırığı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-kirigi.html Wed, 21 Nov 2018 16:04:40 +0000 Kaburga Kemiği Kırığı, Kaburga kemiği göğüs kafesinin içinde bulunan kalp, akciğer, karaciğer, dalak gibi hayati organları koruma görevine sahiptir. Göğüs kafesinin her iki yanında 12'şer adet kaburga kemiği bulunur. Ka Kaburga Kemiği Kırığı, Kaburga kemiği göğüs kafesinin içinde bulunan kalp, akciğer, karaciğer, dalak gibi hayati organları koruma görevine sahiptir. Göğüs kafesinin her iki yanında 12'şer adet kaburga kemiği bulunur. Kaburga kemikleri sert fakat esnek bir yapıya sahiptir. Bu durumda nefes alıp verirken gerekli esnekliğin sağlanmasına yardımcı olur. Göğüs bilgesini etkileyecek derecede olan sıkışmalar, nefes alıp verirken oluşan ağrılar, dokunca oluşan hassasiyet gibi bulgular kaburga kemiği kırığı şüphesini oluşturur. Kaburga kemiği kırıklarının oluşmasının en sık nedenleri arasında düşme, spor kazaları, trafik kazaları gibi sebepler yer alır. Özellikle kemiklerin daha hassas olduğu yaşlı insanlarda öksürme bile kaburga kemiği kırıklarına sebebiyet vermektedir. Kaburga kemiklerinde oluşan çatlaklar kırıklar kadar tehlikeli değildir fakat yinede dikkatli olmak gerekir. Kaburga kemiği kırıkları ciddi boyutta tehlikelidir. Çünkü kaburga kemiklerinde oluşan kırıklar, akciğer başta olmak üzere birçok iç organa zarar verebilir. Kan damarlarının zedelenmesine neden olabilir. Çok fazla ciddi olmayan kaburga kırıkları 2 ay içinde kendini yenileyip iyileşmektedir.

Kaburga Kemiği Kırığı Belirtileri

 • Derin nefes alıp verirken göğüs bölgesinde ağrı yada batma oluşması
 • Darbe alan böle üzerinde sağa sola dönerken hissedilen hassasiyet
Kaburga kemiği kırıklarının başlıca bulgularıdır. Bu tip durumlarda hastanın derhal doktora gözükmesi gerekir. Ayrıca golf, kürek çekme sporları, şiddetli ve uzun süren öksürükler kırılan kaburga kemiklerinin iyileştikten sonra sürekli tekrardan nüksetmesine neden olurlar.

Kaburga Kemiği Kırığı nedenleri:
 • Kemik erimesi (osteoporoz): Özellikle ileri yaşlardaki kişilerde görülen kemik erimesi kemik yoğunluğunun kaybedilmesi durumunda meydana gelir. Zayıflamış ve güçsüz kemikler en ufak bir darbeden bile etkilenip hemen kırılmaya meyilli hale gelirler.
 • Yapılan sporlar: Futbol, basketbol, voleybol, buz sporları vb. sporlarda oluşan kazalarda göğüs bölgesine alınan şiddetli darbeler kaburga kemiği kırıklarının riskini arttırmaktadır.
 • Kanser: Kaburgalarda oluşan kanserli lezyonlar kemiklerin zayıflamasına neden olarak daha kolay kırılmasına neden olur.
Kaburga kemiği Kırığı Ve Sebep olduğu Komplikasyonlar:
 • Göğüs kafesinin üst kısmında bulunan üç kaburga kemiği yada bunlardan bir tanesinin kırılması sonucu aort yada diğer ana damarlarda yırtıklar veya kopmalar meydana gelebilir.
 • Kırılan kaburga kemiklerinin sivri uçları akciğere batarak akciğerin delinmesine yada sönmesine neden olabilir.
 • Alt kaburga kemiklerinde oluşan kırıklar ise karaciğer ve böbreklere batarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Kaburga kemiği kırığı şüphesi olan hastalara röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT), Manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve kemik taraması gibi testler yapılır. Bu testler sayesinde kemiğin ne durumda olduğunu kırığın başka organlara yada kan damarlarına zarar verip vermediği tespit edilir.

Kaburga kemiği kırıklarında tedavi:

Genelde bu tip kırıklar 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Hasta derin nefes alıp verirken çok fazla ağrı oluşabilir. Oluşan bu ağrıların zatürre hastalığına çevirmemesi için doktor çeşitli ağrı kesiciler ve antibiyotik tedavisi uygular. 

]]>
Kaburga Eğriliği https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-egriligi.html Thu, 22 Nov 2018 06:13:04 +0000 Kaburga Eğriliği: Omurganın sağa - sola dönüş eğriliğine skolyoz denir. Omurganın en sık görülen deformitesi olup, görülme sıklığı yüzde 0.3 - yüzde 15.3 gibi geniş oranlar içersinde bulunur. Bunun nedeni tanı metotlar Kaburga Eğriliği: Omurganın sağa - sola dönüş eğriliğine skolyoz denir. Omurganın en sık görülen deformitesi olup, görülme sıklığı yüzde 0.3 - yüzde 15.3 gibi geniş oranlar içersinde bulunur. Bunun nedeni tanı metotlarının detaylılığı ve radyolojik olarak incelenen çocukların oranının değişik olmasındandır.

Çok detaylı oluşum sebepleri olmakla bir arada kalıtsal yapı ve çocukların gelişimi çok mühim rol oynar.  Anne ve babaların, bilhassa ilerleme zamanlarında çocuklarını dikkatli takibi ve erken tanı tedavide mühim bir rol oynar.

Skolyoz Sınıflaması:

 • Omurganın kendine ait sebeplerine bağlı olarak ilerleyen eğriliklerini yapısal skolyoz denir. Yapısal skolyozun çoğu nedeni vardır. En sık görülenide idiopatik skolyozdur. Ailevi faktörler, kas iskelet sistemi ve büyüme ile alakalı faktörler.
 • Omurganın bir grup sebeplerle eğri duruşuna bağlı ilerleyen yapısal olmayan skolyoz. Sinir basılarına, apselere, tümörlere bağlı olarak görülür.

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi:

Skolyozda tanı radyolojik olarak konur. Ayakta iken grafi alınır, acı saptanır ve düzgün kontrollerle belli aralıkla grafiler yenilenir. Doğum evveli uygulanan fetal ultrasonografi ile omurganın konjenital anormallikleri tespit edilebilir.  11 yaş altı çocuklarda MR tüm olarak yapılmaktadır. Tedavinin eğriliğin düzeltilmesi ve ilerlemesinin durdurulması gibi iki hedefi vardır. Kaburga eğriliği tedavisi konservatif ve cerrahi yolla revizyon ya da engelleme şeklindedir
.
Kaburga Eğriliği Konservatif Tedavi:
 • Gözlem: Çoğunlukla hafif eğriliği olan genç hastalar 6-12 aylık aralarla gözlemlenir. Daha büyük eğriliği olanlar 3-4 ayda bir değerlendirilmelidir.
 • Traksiyon alçı ve ortej kullanılması: Deformitesinin ilerlemesini engellemek hedefi ile kullanılır. Hastanın yaşı ve skolyozun haline oranla detaylı kullanım prosüdürleri vardır.
 • Egzersiz Tedavisi: Egzersizlerin başarısında hastanın sorumluluğunu bilmesi ve düzgün egzersiz yapması mühim rol oynar. Tek başına egzersiz skolyozun ilerlemesini engellemez. Diğer yollarla bir arada uygulandığında başarı sağlar.
 • Biyo-feedback: Hastanın kaslarının halini gösteren bir cihazdır. Hangi kasların kasılı, hangilerinin gevşek olduğunu oranlan hasta, cihazdaki sinyalleri revizyon çalışarak kaslarının tonusunu doğru yöne çekmeye çaba gösterir.
 • Kas Sitimülatürü: skolyozda uyguladığımız yeni bir yöntemdir. Eğriliğin bir yanındaki kas kısalır ve kas gücünü kaybeder, başka yanındaki kas uzar ve daha kuvvetli duruma gelir. Omurgayı kendi yönüne doğru çeker.
 • Bu teknikte kuvvetli olan tarafa kas gevşetici zayıf olan tarafa da kas güçlendirici uygulama uygulanır.
Kaburga Eğriliği Cerrahi Tedavi:
 • İleri derece skolyozlarda cerrahi tedavi uygulanır. Skolyozda cerrahi tedavi yoluna gitmemek için tüm önlemler erken alınmalı ve tedaviye ehemmiyet verilmelidir. Anne ve babalar çocuklarına kaburga eğriliği olmasın diye çok ağır çantalar taşıtmamalıdırlar.
]]>
Kaburga Kireçlenmesi https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kireclenmesi.html Fri, 23 Nov 2018 02:00:29 +0000 Kaburga Kireçlenmesi, Kaburgalarımız boynumuz ile, karın boşluğumuz arasında yer alan ve vücudumuzun ön kısmında olan iskelet kemiği grubunun adıdır. Hemen iki köprücük kemiğinin altından başlayarak karın boşluğunda bit Kaburga Kireçlenmesi, Kaburgalarımız boynumuz ile, karın boşluğumuz arasında yer alan ve vücudumuzun ön kısmında olan iskelet kemiği grubunun adıdır. Hemen iki köprücük kemiğinin altından başlayarak karın boşluğunda biter ve içerisinde akciğer ve kalp gibi organları bulundurur. Her ne kadar kalp ve akciğeri korumakta olsa da, kaburgalarımızın esas görevi, alıp vermede akciğerlere yardım etmektir. Kaburga ince ve yassı biçimdeki kemiklerden oluşan birden fazla kemiğin bir araya gelip, oluşturmuş olduğu bir kemikler sistemidir. Bu kemikler vücudun ön tarafında göğüs kemiğine, vücudun arka tarafında ise sırt omurlarına bağlantı kurar. Bazen kaburgalarda ağrılar oluşabilir. Kaburgaların ağrımasının en önemli nedenlerinden birisi de kireçlenmesidir. Kireçlenmenin de nedenleri bulunmaktadır ve şu şekildedir;

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri
 • Herhangi bir travmaya neticesinde,kaburgalarda meydana gelen kırılma ya da hasar görmesi neticesinde, sırt kaburga ağrıları ve kireçlenmesi meydana gelebilmektedir.
 • Aynı şekilde kaburgalarda enfeksiyon yani kaburga iltihabı meydana geldiği takdirde, tedavi edilmezse kireçlenme oluşmaktadır.
 • Kaburga kireçlenme ve ağrıları, aynı zamanda kaburgalarda bulunan hastalıklardan meydana geldiği gibi aynı şekilde bu kaburgaların sırt kısımında birleşme olduğu, omurgaların yapısında da bulunan problemlerden de, kaynaklanabilir.
 • Kaburga kireçlenmesi, hareketsizlik ve sürekli oturmaktan da meydana gelebilir.
Kaburga Kireçlenmesi Tedavisi

Genellikle kaburgalarınızda sık sık ağrılar hissediyorsanız, kesinlikle çok geç kalmadan, uzman bir dahiliye doktoru tarafından gerekli önlem alınıp, tedavisini gerçekleştirilmelidir. Çünkü belirttiğimiz gibi ağrılara mahal veren problemler, son derece ciddi rahatsızlıklar arasındadır. Eğer rahatsılık kaburga kireçlenmesinden ötürü ortaya çıkıyorsa, kireçlenmeyi azaltmak için bol bol egzersiz yapılmalı ve düzenli yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca bazen sıcak su torbası da uygulanabilir.
]]>
İki Kaburga Arasında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/iki-kaburga-arasinda-agri.html Fri, 23 Nov 2018 21:55:24 +0000 İki kaburga arasında ağrı: Göğüste ya da altında ya da göbek deliğinin üstünde her iki doğrultuda hissedilebilen keskin, künt ya da sızı tarzında ağrı olabilmektedir. Belirgin bir yaralanma ardından ya da bir açıklaması İki kaburga arasında ağrı: Göğüste ya da altında ya da göbek deliğinin üstünde her iki doğrultuda hissedilebilen keskin, künt ya da sızı tarzında ağrı olabilmektedir. Belirgin bir yaralanma ardından ya da bir açıklaması olmadan oluşabilir.

İki kaburga arasında ağrı kas çekilmesinden kaburga kırığına kadar çeşitli sebeplerden oluşabilmektedir. Ağrı yaralanmadan derhal ardından olabilmektedir ya da zaman içerisinde yavaşça gelişebilir. Hem de altta yatan bir tıbbi durumun bir bulgusu olabilmektedir yani rastgele bir açıklanamayan göğüs kafesi ağrısı halini derhal hekiminize bildirmelisiniz.

İki kaburga arasında ağrı nedenleri,

Göğüs kafesi ağrısının en sık sebepleri kas çekilmesi ya da morarmış kaburgalardır. Göğüs kafesi ağrısının başka nedenleri olabilir. Başlıca nedenler
 • kırık kaburgalar
 • göğüs yaralanmaları
 • kaburgada kırık
 • osteoporoz gibi kemikleri etkileyebilen hastalıklar
 • akciğerlerde iltihaplı tabaka
 • kaslarda spazm
 • iltihaplı kaburga kıkırdağı

İki kaburga arasında ağrı belirtileri,

İki kaburga arasında ağrı hareketle ortaya çıkabilmektedir ya da nefes aldığınızda, belirli bir pozisyona hareket ettiğinizde keskin bir ağrı fark edebilirsiniz Nefes aldığınızda ya da bedeninizi belirli bir pozisyona hareket ettirdiğinizde kuvvetli ağrı hissediyorsanız, nefes almakta rastgele bir probleminiz varsa derhal hekiminizle irtibat kurun. Eğer göğüs kafesi rahatsızlığıyla bir arada basınç hissederseniz yada göğsünüzde ağrı varsa acil yardım isteyin. Bu bulgular gelişmekte olan bir kalp krizinin belirtileri olabilmektedir. Yakın süreçte düştüyseniz ve nefes almakta zorluğunuz ve ilaveten göğüs bölgesinde mühim morarmanız varsa 112'yi arayın.

İki kaburga arasında ağrı tanı ve tedavi,

Doktoru gördüğünüzde yaşamakta olduğunuz ağrı tarzına ve hangi hareketlerin ağrıyı kötüleştirdiğini tanımlayın. Yaşamakta olduğunuz ağrı tarzı ve ilaveten ağrının bölgesi hekiminin hangi testleri yapması gerektiğine karar vermesine yardımcı olacaktır. Bu testler hekiminin tanınızı belirlemesine yardımcı olur. Bir görüntüleme taraması isteyecektir. Bir MR taraması hekiminize göğüs kafesinin ve çevresindeki kaslar, organlar ve dokular gibi yapıların detaylı bir görüntüsünü verir. Tavsiye edilen tedavisi ağrının sebebine bağlıdır. Göğüs kafesi ağrısının sebebi bir kas çekilmesi ya da morarma gibi ufak bir yaralanma ise şişmeyi azaltmak için bölge üstüne bir soğuk kompres koyabilirsiniz. Çok ağrınız varsa ilaveten Tylenol gibi reçetesiz ağrı kesiciler alabilirsiniz. Eğer ağrının sebebi bir kaburga kırılması ya da kaburga çatlağıysa ve reçetesiz ilaçlar işe yaramıyorsa hekiminiz ağrı kesici ilaçlar yazacaktır. Hem de size bir kompresyon sargısı verilebilir. Kompresyon sargısı göğsünüz çevresine sarılan büyük bir esnek bandajdır. Kompresyon bölgeyi destekler yada daha çok yaralanma ve iki kaburga arasında ağrı önlemek için sıkı bir şekilde tutar.
]]>
Doğumdan Sonra Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/dogumdan-sonra-kaburga-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 04:37:39 +0000 Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı, Bilhassa epidural sezaryen yada spinal sezaryen ile yapılmış doğumlardan sonra anesteziden kaynaklı ağrılar kaburgada ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Kadınların loğusalık olarak adland Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı, Bilhassa epidural sezaryen yada spinal sezaryen ile yapılmış doğumlardan sonra anesteziden kaynaklı ağrılar kaburgada ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Kadınların loğusalık olarak adlandırılan dönem, doğumdan sonra başlayarak ve yaklaşık 40 günü deviren bir dönemi kapsar. Bu süre içerisinde  göbeğin hizasında olan rahim yaklaşık  4-6 hafta sonra normal büyüklüğüne döner. Vücutta bir çok faklılıklar olması en kısa sürede de anne adayının normal fiziksel durumuna döner.  

Doğum sonrası kaburga ağrısı için neler yapılabilir
 • Doğum sonrası sırt, bel ve kaburga bölgesinde meydana gelebilecek ağrılar için en önemlisi istirahat edilmek ve gerektiği zaman ağrı kesiciyle ağrının oluşması engellenir. 
 • Normal doğum ile anneye epidural yöntemi uygulandıysa, bu bölgede kısmi ağrılar gelişebilir. 
 • Böyle durumlarla karşılaşılırsa, nemli sıcak kompres yada buz uygulaması yapılması doktorlar tarafından tavsiye edilir.
Tüm bu olağan ağrıların geçmesi sezaryenden sonrasında 1-2 haftayı bulabilir. Ama geçmeyen ve daha uzun süreli ağrılarda ise doktora başvurulması gerekir. Doğum sonrası kaburga ağrılarını azaltmak için, narkotik analjezik ve non steroid antienflamatuar içeren ağrı kesici ilaçlar kullanılır ve aynı zamanda kas gevşetici ilaçlar da kullanılabilinir. Ama sırtta ve kaburgada ağrısının olmasında genelde korkulacak bir durum olmaz. Sezaryen ile yapılan doğumlar  yapan her 10 kadından 8’inde kaburga, sırt ve bel ağrısına sebep olur.

]]>
Kaburga Kırığı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kirigi.html Sat, 24 Nov 2018 10:57:31 +0000 Kaburga kırığı; Vücutta göğüs kafesi kısmının  içerisinde  karaciğer, kalp, dalak ve akciğer gibi hayati açıdan önem taşıyan organlar vardır. Kalbe bağlı olan ana damarlar bu kısımda yer alır. Vücutta göğüs kafes Kaburga kırığı; Vücutta göğüs kafesi kısmının  içerisinde  karaciğer, kalp, dalak ve akciğer gibi hayati açıdan önem taşıyan organlar vardır. Kalbe bağlı olan ana damarlar bu kısımda yer alır. Vücutta göğüs kafesinin her iki kısmında da on ikişer adet kaburga bulunur.  Kaburgaların orta tarafındaki sternum ile kas ve dokulardan meydana gelen sağlam bir yapı sayesinde hayati önem taşıyan organlar korunur. Bu kemikler sert olmalarına rağmen esnektirler. Böylece sert olması iç organları korumasını, sağlam olması da nefes alış verişinde oluşan hareketlere lazım olan esnekliği sağlar. Kaburga kırığı oluştuğunda kişiyi son derece rahatsız etmektedir. 

Kaburga kırığı belirtileri
 • Kişi nefes alırken ağrı oluşması
 • Şiddetli ya da orta ağrılar
 • Morarma
 • Şişme
 • Kişi hareket ettiğinde gövde de ağrı oluşması
 • Vücuttaki göğüs kafesinde şekil bozukluğu meydana gelir
 • Kişi kaburga kırığından kaynak nefes alma sorunu yaşıyor ise; baş ağrısı, sersemleme, panik atak, baş dönmesi, kaygı bozukluğu görülür.
Kaburga kırığı neden olur
 • Araç kazası:Çoğunluğu araba yada motosiklet kazalarında meydana gelmektedir.  Araba kullanırken emniyet kemeri trafik kazasından koruduğu gibi bazende daha fazla kaburga kırığına neden olmaktadır.
 • Darbe almak: Dışarıdan göğüs kafesine sert ve ucu keskin olmayan bir cisim ile vurulduğunda kaburga kırığına neden olabilmektedir.
 • Kemik erimesi: Dışarıdan alınan darbelerde kaburganın kırılması genellikle kemik erimesinde kaynaklıdır. Kişide kemik erimesi var ise bir öksürük ile kaburga kırılabilir. Darbe hafif bile olsa bu risk söz konusudur.
 • Risk faktörleri: Bazı risk faktörleri kaburga kırılması ihtimalini arttırmaktadır. Bunlar; temas sporları, ileri yaş, kaburga civarına yayılmış olan kanser ve trafik, iş güvenliği ile ilgili gerekli bilginin eksik olması.
Kaburga kırığı tedavisi

Kaburga kırığı oluştuğu zaman iç organlara zarar vermiyorsa cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavilere öncelik verilir. Kaburga kırığının iyileşme süreci 6-8 hafta civarında sürmektedir.
 • Acil hastaneye götürün: Kişi nefes alırken göğüs kafesinde şiddetli olarak ağrı hissediyor ise hastaneye götürülmesi gereklidir. Birkaç kaburganın kırılma ihtimali olabilir. Hastanın doktora götürülmesi çok önemlidir. Bunun nedeni oluşan kırığın sivri kısmı kara ciğerlere, dalağa ve akciğere önemli hasarlar verebilir.
 • Steroid şırıngaları: Kaburga kırığına steroid şırıngaları iyi gelmektedir. Ayrıca kırık kıkırdak dokunun yakın çevresinde ise şırıngalar kırık etrafındaki iltihabı azaltır. Bu sayede nefes almak kolaylaşır ve ağrıda azalma olur. Ağrı için uyuşturucu iğneyi kaburganın doğmuş olduğu omura şırınga yapılabilir. Kişide  kaburga kırığının ağrısı yaklaşık 6 saat civarı yok olur.
 • Sarmayın: Kaburga kırığı olan kişiyi kesinlikle sargı bezi ile sarılmaması gerekir. Sarılan sargı bezleri zatürre ve  akciğer iltihabı riski taşımaktadır. Oluşan çift kaburga kırıklarında bazen korse tarzı medikal ürünler kullanılabilir.
 • Gövdenizi hareket ettirmeyin: Vücuttaki kan dolaşımın sağlanması için tamamen hareketsiz durulmamalıdır. Ufak ve hafif egzersizler yapılması gereklidir. Ağır egzersiz, şınav ve ön tarafa doğru eğilmek gibi gövdenin dahil olacağı hareketlerden kaçınılmalıdır. Eğer yapılır ise iyileşme sürecide uzayacaktır.
 • Buz uygulayın: Kaburga kırığında ilk iki gün uyumadığınız sürece saat başlarında 20 dakika olarak buz uygulayabilirsiniz. Yapılan soğuk uygulama iltihabı, şişmeyi ve ağrı azaltmaktadır.
 • Beslenmenize dikkat edin
 • İlaç tedavi: Tedavi aşamasında steroid olmayan ağrı kesici ve iltihap giderici ilaç çok önemlidir. Aspirin, ıbuprofen ve napoxen gibi. Bazen bu tarz ilaçlar hızlı iyileşmeyi sağlayamayabilir. Fakat günlük yaşantınıza devam edebilecek kadar ağrıyı a]]> Kaburga Kanseri https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kanseri.html Sun, 25 Nov 2018 02:30:23 +0000 Kaburga Kanseri, Tümör, kontrolsüz bölünen beden hücrelerinin ortaya çıktıkları doku ve/veya organ içerisinde kitlesel olarak büyümeleri neticesinde oluşturduğu kitle veya şişliktir. Büyüyen tümör zaman içerisinde Kaburga Kanseri, Tümör, kontrolsüz bölünen beden hücrelerinin ortaya çıktıkları doku ve/veya organ içerisinde kitlesel olarak büyümeleri neticesinde oluşturduğu kitle veya şişliktir. Büyüyen tümör zaman içerisinde sağlıklı dokulara sirayet ederek sağlıklı dokuların anormal dokularla yer değiştirmesine sebep olur. Kanserin oluş sebebi çoğunlukla bilinmez, kemiği zayıflatarak patolojik kırıklara sebep olur.

Kaburga kanseri: Kemik tümörlerinin çoğu iyi huyludur. Bazıları türler ise kötü huylu olabilir. Ender olarak, enfeksiyon, stres kırığı ve diğer tümör dışı haller tümöre benzer davranış gösterebilirler. İyi huylu tümörler hayatı tehdit etmez. Kötü huylu olanlar da bedende dağılarak metastaz oluşturabilirler. Kanserli hücrelerin bulundukları doku dışına doğrudan veya kan/lenf vasıtasıyla sıçramalarına metastaz (yayılma) denmektedir.

Kaburga kanseri, primer ve sekonder olarak görülür. Primer, kemiğin kendinden kaynaklı olan anlamına gelir. Sekonder ise yayılmalara bağlıdır. Yayılmalar, kanserli olan dokulardan sağlıklı olan dokulara kanser hücrelerinin sirayet etmesidir. Bazı kanser türleri kemiğe  yayılmayı çok severler. Bu kanserler; akciğer kanserleri, meme kanseri ve prostat kanseridir. Bunların dışında olan kanserler de kemiğe yayılma eğilimindedir. Yayılmalar, kemikler için iki tiptir. Bu tipler, osteoblastik ve osteolitik tiplerdir. Osteolitik tiplerde kemik yıkımı oluşur. Kemik zaman ilerledikçe trabeküler yapısını kaybeder ve kırılmaya eğilimli duruma gelir. Osteoblastik tiplerse yapıcı olduğu için daha çok kitleyle kendisini gösterir. Bu kitle dışarıya şişlik olarak yansımaktadır. Kanser hastaları kemik yayılmalar açısından takip altına alınmaktadır.

Kaburga kanseri belirtileri: Gece terlemeleri, yaygın kemik ağrıları, kendiliğinden kemik kırıkları, iştah kaybı ve kilo kaybıdır. Kilo kaybı son altı ay içerisinde %10 oranında olmalıdır. Bu semptomlara sahip olan her birey kanser demek değildir. Bunların ayırıcı tanısı uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Sayılmış olan semptomları olan bireyler acilen hekime başvurmalıdır. Kanser metastazı bakımından tarama yapılmalıdır. Bu taramalar çoğunlukla PET-BT denilen cihazlarla yapılmaktadır. Kaburga kanserleri, daha çok sekonder olarak görülmektedir. Primer olanlarına daha az rastlanır. Primer tip olanların belirtileri de sekondere benzerlik göstermektedir. Ancak altta yatan başka bir kanser olmamaktadır. Bireyler yine bu belirtiler karşısında ilgisiz kalmamalıdır. Zaman geçirmeden onkoloji bölümlerine başvurmalıdır.

Kaburga kanseri tedavisi: İyi huylu kemik tümörlerinin tedavisi tümörün tipine ve bireyin yaşına göre değişiklik göstermekle birlikte çoğu durumda gözlem yeterlidir. Bazı bireylerde tıbbi tedavi, ağrıyı geçirir. Bazıları da özellikle çocuklarda görülenler zamanla kendiliğinden kaybolur.

Kötü huylu bir kemik tümörüyle karşı karşıyaysanız, her zaman başka bir doktor ya da sağlık hizmet biriminin değerlendirmesini alabilirsiniz. Kemik kanserlerinin tedavisi bir sağlık ekibinin çalışmasıyla yapılır. Bu ekibi oluşturan doktorlar arasında ortopedik onkolog, radyasyon onkoloğu tıbbi onkolog, radyolog ve patologları sayabiliriz. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında ekibin hedefi kanseri yenmek ve ilişkili olan organ ya da ekstremiteyi korumaktır. Hastanın halini değerlendirmeyi takiben doktorlar birkaç tedavi seçeneğini birlikte kullanabilirler.
]]> Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/hamilelikte-sol-kaburga-altinda-agri.html Sun, 25 Nov 2018 17:27:04 +0000 Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı: Hamilelik, insanlarda aşağı yukarıya olarak kırk hafta süren ve bayanın rahminin içersinde bir canlının geliştiği süreçtir. Bu zamanda annenin karnı genişler. Genişleyen karın yukarıy Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı: Hamilelik, insanlarda aşağı yukarıya olarak kırk hafta süren ve bayanın rahminin içersinde bir canlının geliştiği süreçtir. Bu zamanda annenin karnı genişler. Genişleyen karın yukarıya tarafa yani akciğerlere baskı yapmaktadır. Akciğerlerin çevresi ise kaburgalar ile çevrili durumdadır. Kaburgaların vazifesi akciğerleri dışarıdan ileriki zararlara karşı korumaktır. Hamilelikte meydana gelen bu basıya bağlı olarak akciğer ve çevresi ile alakalı yapılarda ağrı meydana gelebilir. Fakat her ağrı bu sebebe bağlanmamalıdır ve kesinlikle başka hastalıklar ekarte edilmelidir. Hamilelikte sol kaburga ağrısı birtakım hastalıklara karmaşık olabilir. Burada sizlere gebelikte sol kaburga ağrısı sebepleri anlatılacaktır.

Hamilelikte sol kaburga altında ağrı neden olur

 • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık bulguları ağrının beraberinde kızarıklık ve şişlik de içerebilir. Bu gibi hallerde hamile, ortopedi ve travmatoloji seksiyonuna başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile kolay bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar sol göğüs duvarında olan yapıların rastgele birisinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra ve akciğerdir. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemiklerdeki iltihaplanmalar tıp literatüründe osteomyelit olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalık oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur.
 • Mideden yansıyan ağrı: Hamilelikte annenin sindirim sistemi de etkilenmektedir. Hem de genişlemiş haldeki rahim mideye baskı yapmaktadır. Bu yüzden sol doğrultuda tespit edilen mide diyaframa bası yapmaktadır. Bası altında kalan diyafram bunu akciğerlere durumuyla akciğerlerin çevresini saran kaburgalara yapmaktadır. Kaburga ağrısı haricinde yediklerin ağza gelmesi, midede yanma gibi yan etkiler oluşabilmektedir.
 • Kalp rahatsızlıkları: Hamilelik esnasında annenin bedeninde dolaşan kan miktarı iki katına çıkmaktadır. İki katına çıkan dolaşım kalbi daha çok yormaktadır. Bu yüzden kalp rahatsızlığı olan kadınların hamile kalırken kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekir. Hekimler kalbin bu yükü taşıyabileceğine karar veren kişileridir.
 • Kas kasılmaları: Gebenin kendini çok yorduğu hallerde ortaya çıkabilmektedir.
 • Maligniteler: Maligniteler, son olasılık olmasına karşın katiyen gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Fakat her hamile bunu düşünüp kendini sıkıntıya sokmamalıdır. Çünkü bu düşük olasılıklar arasındadır.
Hamilelikte sol kaburga altında ağrısı ile hekime başvuranlarda anamnez çok mühimdir. Anamnez, toplum dilindeki hikayenin tıp dilindeki karşılığıdır. Anamnezin mühim olmasının sebebi hamilelerin radyasyondan uzak durması gerektiğinden dolayıdır. Hamilelikte sol kaburga altında ağrı olanlar başka insanlar gibi kolayca görüntüleme tekniği yaptıramazlar. Fakat radyasyon içermeyen görüntüleme yöntemlerinden yarar görebilirler.
]]>
Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/sag-arka-kaburga-altinda-agri.html Mon, 26 Nov 2018 00:36:25 +0000 Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı; Sağ kaburga altında oluşan ağrılar, hemen hemen herkesin başına gelebilen bir problemdir. Sağ kaburga altındaki ağrılar son derece rahatsız edicidir  ve uykusuzlukla geçen gec Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı; Sağ kaburga altında oluşan ağrılar, hemen hemen herkesin başına gelebilen bir problemdir. Sağ kaburga altındaki ağrılar son derece rahatsız edicidir  ve uykusuzlukla geçen gecelere sebep olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilmekte olan ağrılar, ilk önce küçük sancılar biçiminde olsa da ilerleyen zamanlarda, şiddetli ve çok sık ağrılara, sancılara dönüşmektedir. Sağ kaburga altında oluşan ağrıların pek çok sebebi olabilir. Fakat halk arasında da en bilinen nedeni, midede oluşan rahatsızlıklardır.

Mide ve yemek borusunda oluşan problemler, doğrudan kaburgalarla alakalı olduğundan dolayı, ağrıların ve sancıların sağ kaburga altında hissedilmesine sebebiyet verir.  Mide ve yemek borusunun sol ve sağ kaburgaların altında yer alması, bu bölgelerdeki problemlerin, sağ ve sol kaburga altında ağrılar şeklinde hissedilmesine sebep olmaktadır. Mide hastalıklarından kaynaklanan sağ kaburga altında yaşanan ağrıların, temel nedeni düzensiz beslenme şeklidir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzı, mide rahatsızlıklarına sebep olacağından ötürü, sağ kaburga altında ağrı yaşanmasına neden olur.

Sağ kaburga altındaki ağrıların mide problemlerinden ötürü oluştuğu düşünülüyorsa, kesinlikle mideye iyi gelecek şeyler yapmakta yarar vardır. Özellikle gastrit, reflü  gibi mide hastalıkları yaşayan kişilerin, çok yağlı ve kalorili besinlerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bu sayede midedeki ağrıların azalmış olması ile birlikte, sağ kaburga altında oluşan ağrılar da, en aza inmiş olacaktır. Sağ kaburga altında oluşan ağrıların çok fazla sebebi olabilmektedir. Sıralamak gerekirse şu şekildedir.

Sağ Kaburga Altında Ağrı Nedenleri;

 • Kaburga kaslarında oluşan ağrılar
 • Mide hastalıkları
 • Kalp hastalıkları

Sağ Kaburga Altında Ağrı Tedavisi;

 • Düzenli bir şekilde spor ve egzersizler yapıp, sağ kaburga altında oluşan ağrılardan kurtulmak mümkündür.
 • Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek, kaburga altında hissedilen ağrılara, son derece iyi gelir.
 • Gün içinde yapabilecek küçük süreli yürüyüşler ve egzersizler de kaburga altındaki ağrılardan kurtulmayı ya da en aza indirmeyi sağlar.
]]>
Sol Arka Kaburga Altında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/sol-arka-kaburga-altinda-agri.html Mon, 26 Nov 2018 11:51:21 +0000 Sol Arka Kaburga Altında Ağrı, bu rahatsızlık hemen her insanın sık olarak karşılaştığı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise vücudumuzda bulunan kemikler içinde en hassas olan kaburga kemikleridir. En kü Sol Arka Kaburga Altında Ağrı, bu rahatsızlık hemen her insanın sık olarak karşılaştığı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise vücudumuzda bulunan kemikler içinde en hassas olan kaburga kemikleridir. En küçük olan bir olaydan bile kolaylıkla etkilenmesinden dolayı bu ağrılarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kaburga özellikle insanların vücudundaki hayati önem taşıyan organları korumak için bir kafes görevi görmektedir. Bu hayati organları kalp, akciğerler ve diğer organları korumak için aynı bir kafes şeklindedir. Sol arka kaburga altında oluşan ağrı bu hassaslığı sebebi ile ortaya çıkan ağrı günümüzde başta yetişkinler olmak üzere pek çok kişi bu sorun ile karşılaşmaktadır. Sol arka kaburga altında ağrının meydana gelen ağrı çoğunlukla insanların günlük yaşam aktivitesini engellediği için büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Eğer kişinin sol arka kaburga altındaki ağrı kronik bir hal almış ise, bu ağrıları önlemek için eğer gerekli olan tedbirleri almazsa, ağrılarda artışlar gözlenebilmektedir. Sol arka kaburga altındaki ağrının kronikleşmesini engellemek için kişi mutlaka zamanında doktora giderek bu sorunun büyümesini engelleyebilir, hatta ağrıların artışını da engellemiş olur. Aslında pek çok kişi sol arka kaburga altında ağrı pek fazla önemsemediğinden dolayı ilerde bu rahatsızlığının daha fazla büyümesine zemin hazırlamış olur. 

Sol Arka Kaburga Altında Ağrının Nedenleri Nelerdir özellikle sol arka tarafta ortaya çıkan ağrı kişinin tam olarak kaburgasının orta kısmına doğru bir yayılma söz konusu olduğu zaman bunun nedeni çoğunlukla kalp ile alakalı bir sorunun olduğudur. Ancak bu durumda sol arka kaburgada meydana gelen ağrının şekli genellikle sızı şeklinde olduğu için rahatlıkla ayırt edilebilir. Eğer sol arka kaburgadaki ortaya çıkan ağrı aynen bir sızı şeklinde kendisini gösteriyorsa, hiç zaman kaybedilmeden mutlaka bir uzmana muayene olunmalıdır. Sol arka kaburga altındaki ağrı genellikle herhangi bir telaşa kapılmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca pek çok kişi sol arka kaburga altında meydana gelen ağrının kulaktan dolma sözlerden dolayı hemen telaşa kapılarak paniklerler. Fakat sol arka kaburga altında mevcut olan ağrının zamanında gerekli müdahale yapılırsa, bir endişeye mahal olmadan sorun tamamen ortadan kalkabilir. Kısacası sol arka kaburga altında ortaya çıkan ağrı çoğunlukla kişinin ani hareket yapmasından, yanlış oturmasından, alınan darbelerden, yapılan egzersiz hareketlerinden ve kasların zarar görmesinden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu tür problemlerde korkulacak hiç bir durum yoktur, sadece yapılması gereken sol arka kaburga altında meydana gelen ağrının hastaya uygulanan küçük tedavilerle ortadan kaldırılmasıdır. 
]]>
Kaburga Batması https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-batmasi.html Tue, 27 Nov 2018 02:04:29 +0000 Kaburga batması, kaburga iskelet sisteminde oldukça önemli bir yapıdadır. Kaburga, karın boşluğu ve boyun arasında, vücudun ön tarafında yer alan iskelet sistemidir. Kaburgalar, vücudun dışarıdan gelebilecek olan darbe ve Kaburga batması, kaburga iskelet sisteminde oldukça önemli bir yapıdadır. Kaburga, karın boşluğu ve boyun arasında, vücudun ön tarafında yer alan iskelet sistemidir. Kaburgalar, vücudun dışarıdan gelebilecek olan darbe ve hasarlara karşı kendini korumak ile görevlidir. Kaburga altında bir çok hayati fonksiyonları gerçekleştiren organlar bulunmaktadır. İçerisinde kalp ve akciğer gibi önemli organlar yer almaktadır. Kaburga iskelet sisteminin görevi kalp ve akciğerleri korumak olsa da, gerçek görevi insanın nefes alış verişi sırasında akciğerlere destek sağlamasıdır. Kaburga yapı olarak ince ve yassı kemiklerden oluşmuştur. Birçok kemik topluluğun bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Kaburgalar vücut sağlığı için en önemli iskelet sisteminden biridir.
Kaburga altında ve çevresinde birçok organ bulunmaktadır. Bu organlarda görülen rahatsızlıklar kaburga batması şikayetlerine sebebiyet vermektedir. Kaburga batması, toplumda herkesin başına gelebilecek ve çok sık karşılaşılan bir ağrı türüdür. Kaburga batması kişiye oldukça ağrı verir. Ağrılar bazen gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli de olabilmektedir. Kaburga altında yaşanan ağrılar başlangıçta pek kendini göstermese de, ilerleyen zamanlarda şiddeti artmaktadır. Kaburga altında meydana gelen ağrılar ve bu ağrılardan dolayı görülen batmaların nedeni birçok nedene bağlı olabilir. Özellikle de topluda görülen en sık kaburga batma hissi mide rahatsızlıkları ile ortaya çıkmaktadır. Yemek borusu ve midenin düzenli çalışamamasından dolayı, kaburgada batma hissedilir. Mide rahatsızlıkları dışında birçok faktörde kaburga batmalarına neden olmaktadır. Tedavisi, kaburga batmasına neden olan etkenle ilgilidir. Bu nedenle etkene bağlı olarak birçok tedavi yöntemi gösterilebilir.

Kaburga Batması Neden Olur
 • Koşu: Koşu sırasında midenin dolu olması ve çok fazla içilen su kaburga batmasına neden olabilir. Solunum aralıklarının da düzensiz olmasıyla beraber ve susuzlukların görülmesi de aynı neticeyi doğurur.
 • Mide ve Yemek Borusu Rahatsızlıkları: Yemek borusu ve mide kaburga bölgesiyle ilintili olduğundan ötürü, buralarda oluşabilecek rahatsızlıklar kaburga batmasına neden olur. Mide rahatsızlıkları arasında en bilinenleri olan ülser, reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklar kaburgada oluşan batmanın nedenleri arasında yer alır. Mide rahatsızlığı olan kişilerde kaburga batmasına daha sık rastlanılır.
 • Kalp Rahatsızlıkları: Kaburgadaki batmaların en ciddi belirtisi yada sonucu şeklinde görülebilir. Kalpten kaynaklı ağrılarda, mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Safra Kesesi Taşı: Kaburga batmalarının en sık karşılaşılan sebeplerinden bir tanesi de safra kesesi taşıdır. Safra taşı, yeterince büyümeyince kendini fark ettiremeyebilir fakat idrar kanallarındaki sıkışma ile ağrıya neden olurlar. Bu durumda idrar yapmada zorluktur.
 • Hamilelik: Hamilelik ile beraber büyüyen rahim ve göğüslerin neden olduğu baskı kaburgada batma hissine yol açar. Bu durum çoğu zaman normaldir fakat endişeleri gidermek için bir hekime başvurabilirsiniz.
Kaburga Kaslarında Oluşan Rahatsızlıklar
Kaburgadaki kaslarda görülen en yaygın neden o bölgede oluşan rahatsızlıklardır. Uzun süre hareketsiz kalmak, yanlış oturuş pozisyonları gibi faktörler kaburga batmasına neden olur. Özelliklede masa başı çalışan kimselerde bu durum daha sık görülür. Gün içinde ufak egzersizler ile, kaburga batmasından kurtulabilirsiniz. Ancak kaburga batmaları çok ciddi bir hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Batma hisleri ve ağrılar ihmal edilmeyip, bir an önce doktora gidilmelidir.

]]>
Sağ Sırt Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/sag-sirt-kaburga-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 03:21:32 +0000 Sağ sırt Kaburga ağrısı, Akciğerlerin etrafını çevreleyip saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan doğru oluşacak zararlara karşı korumaktır. Kabur Sağ sırt Kaburga ağrısı, Akciğerlerin etrafını çevreleyip saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan doğru oluşacak zararlara karşı korumaktır. Kaburgalar yalnızca akciğeri çevrelemekle kalmaz aynı zamanda yaşamamız için çok önemli organlardan bir diğeri olan kalbi de çevreleyerek korur. Kalbin dışında karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. Kaburga ağrısı göğüs duvarında oluşan yapıların herhangi birinde görülebilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik,  akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Burada olan yapılar dışında yansıyan ağrılar da görülebilir. Sağ sırt tarafa Yansıyan ağrı, kaburga altında olmayıp vücudun başka bir bölgesinden oluşan ağrının kaburgaya yansıması durumudur.

Sağ Sırt kaburga ağrısı neden olur 

Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırıklar meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrıyla beraber kızarıklığı ve şişliği de içerebilir. Bu gibi oluşumlarda kişi, ortopedi ve travmatoloji bölümüne görünmelidir. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse hasta yatarak basit bir şekilde tedavi yapılabilir. Ciddi boyutlarda ve organları çok tahrip olmuş ise ameliyat gerektirebilir. 

Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde görülebilir. Bu yapılar; kas, cilt, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Cilt enfeksiyonları genelde dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak isimlendirilirler. Çok tehlikeli bir durumdur. Hastanın sağ sırt kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, iştah kaybı, kilo kaybı da mevcuttur. Bu durumlarda çok Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Kişi uzun süre hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu ağrıları ortaya çıkar. Bu bulgular; ateş, öksürük ve sağ sırt kaburga batması, balgam çıkarma, halsizlik, gibi bulgulardır. Çıkarılan balgamın özelliği oldukça önemlidir. Kan bulunması kişiyi gerçekten alarm durumuna geçirmelidir. Geç kalmadan hekime başvurmalıdır.

Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı birçok sebebe bağlı olabilir. Bu nedenler; gastrit, ülser, ö reflü gibi hastalıklardır. Özellikle ağrı sağ arka sırta vuruyorsa. Yani midenin sağ arka üst kaburgaya doğru oluyorsa. Mide üst kısmında sıkıntı var demektir. Bu durum Ancak çok şiddetli olduğu durumlarda sırta yansıyabilirler. Kişi sıkıntının midesinden değil de sırtından kaynaklandığını düşünür. Hepatomegali: Hepatomegali, karaciğerin normal haciminin üstüne çıkması durumudur. Bu  gibi durumda büyüyen karaciğer kaburgalara aşırı  baskı yapar. Karaciğer sağ tarafta bulunduğundan dolayı daha çok sağ tarafta ağrı oluşmaktadır. Ancak bu ağrı sol tarafa da yansıyabilir. Hepatomegali sebeplerini kısaca sayacak olursak; obezite, hepatitler, karaciğer kalp yetmezliği, yağlanması, obezite alkolik olmayan karaciğer yağlanması, kistler, Wilson. Hastalığı, tümörler Gaucher hastalığı, lösemi, lenf oma, karaciğer kanserleri, sıtma, reye sendromu, otoimmün hastalıkları sırt sağ kaburgada oluşacak ağrılara yol açtığı tespit edilmiştir. Bu gibi durumlarda vakit geçirmeden bir hekime başvurmak yerinde olacaktır.

]]>
Arka Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/arka-kaburga-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 21:46:11 +0000 Arka kaburga ağrısı: Akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapısına kaburga denir. İnsanlarda 12 tane bulunmaktadır. Kaburgaların görevi, dışarıdan gelecek zararlara karşı akciğerleri korumaktır. Kaburgalar, akciğer Arka kaburga ağrısı: Akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapısına kaburga denir. İnsanlarda 12 tane bulunmaktadır. Kaburgaların görevi, dışarıdan gelecek zararlara karşı akciğerleri korumaktır. Kaburgalar, akciğerler dışında yaşamamız için en önemli organlardan biri olan kalbi, karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. 

Arka kaburga ağrısı nedenleri:
  
Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak oluşan kırıklar ağrının yanında kızarıklık ve şişlik de meydana gelebilir.  Böyle durumlarda kişi ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değil ise, splintler ve istirahat ile basit bir şekilde tedavi edilebilir. Ciddi boyutlarda ve organları yaralamış ise ameliyat yapılması gerekebilir.

Enfeksiyonlar: Göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde enfeksiyon olabilir. Bu yapılar kas, cilt, kemik, akciğerler, plevra, karaciğer, kalp ve dalaktır. Kemik enfeksiyonları oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak iştah kaybı, gece terlemeleri, kilo kaybı da görülebilir. Kişi uzun süreli antibiyotik kullanmanın yanında hasta aylarca hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonlarında kaburga batması, ateş, öksürük, balgam çıkarma, halsizlik görülmektedir. Geç kalınmadan doktora gidilmelidir.

Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı bir çok sebebe bağlı olabilir. Özellikle ağrı epigastrik bölgede, yani midenin üst bölümündedir. Fakat çok şiddetli durumlarda arka kaburga ağrısına neden olabilir.

Hepatomegali: Karaciğerin normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda kaburgalara baskı yaparak ağrıya neden olur.

Splenomegali: Dalağın normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen dalak kaburgalara baskı yaparak ağrıya sebep olur.

Safra kesesinden yansıyan ağrılar: Safra kesesi taşları tıkanma yaparak ağrıya sebep olur. Oluşan bu ağrılar özellikle sırt bölgesine yansıyabilir.

Apseler: Omurgalar kaburga kemikleri ile bağlantılı olduğu için Omurga etrafında oluşan apseler arka kaburga bölgesini etkileyebilir.
]]>
Kaburga Kemiği Kanseri https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-kanseri.html Wed, 28 Nov 2018 10:21:59 +0000 Kaburga Kemiği Kanseri, Kaburga kemikleri, yassı kemikler grubunda yer almaktadır. Kaburga kemiklerinin görevi bizim için hayati öneme sahip olan organları korumaktır. Bu organlar akciğerlerimiz ve kalbimizd Kaburga Kemiği Kanseri, Kaburga kemikleri, yassı kemikler grubunda yer almaktadır. Kaburga kemiklerinin görevi bizim için hayati öneme sahip olan organları korumaktır. Bu organlar akciğerlerimiz ve kalbimizdir. Akciğerler ve kalp dışında dalak ve karaciğeri de sarmaktadır. Kaburga kemikleri tıp dilinde kosta olarak adlandırılmaktadır. Sağda ve solda toplam yirmi dört adet bulunmaktadır. Simetrik olarak on ikisi sağda on ikisi soldadır. 

Kaburga kemiği kanserleri, primer ve sekonder olarak görülmektedir. Primer, kemiğin kendisinden kaynaklı olan anlamına gelmektedir. Sekonder ise metastazlara bağlıdır. Metastaz, kanserli olan dokulardan sağlıklı olan dokulara kanser hücrelerinin sıçramasıdır. Bazı kanser türleri kemiğe metastaz yapmayı çok severler. Bu kanserler; meme kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserleridir. Bunların dışında olan kanserler de kemiğe metastaz yapma eğilimindedir. Metastazlar, kemikler için iki tiptir. Bu tipler, osteolitik ve osteoblastik tiplerdir. Osteolitik tiplerde kemik yıkımı mevcuttur. Kemik gittikçe trabeküler yapısını kaybeder ve kırılmaya eğilimli hale gelir. Osteoblastik tipler ise yapıcı olduğundan dolayı daha çok kitle ile kendisini gösterir. Bu kitle dışarıya şişlik olarak yansır. Kanser hastaları kemik metastazları açısından takip altına alınmaktadır. Takip edilmeyen hastalarda ise kemik metastazları kendisini semptomları ile gösterir.

Kaburga Kemiği Kanseri
Bu semptomlar; yaygın kemik ağrıları, kendiliğinden kemik kırıkları, gece terlemeleri, iştah kaybı ve kilo kaybıdır. Kilo kaybı son altı ay içerisinde yüzde on oranında olmalıdır. Yani hasta altı ay içinde yetmiş kilo iken altmış üç veya daha az kiloya düşmüş olmalıdır. Bu semptomlara sahip olan her hasta kanser demek değildir. Bunların ayırıcı tanısı doktorlar tarafından yapılmaktadır. Sayılmış olan semptomları olan hastalar acilen doktorlarına başvurmalıdır. Kanser metastazı açısından tarama yapılmalıdır. Bu taramalar genellikle PET-BT denilen cihazlar ile yapılmaktadır. Kaburga kemiği kanserleri, daha çok sekonder olarak görülmektedir. Primer olanlarına daha az rastlanır. Primer olanların semptomları da sekondere benzerlik göstermektedir. Ancak altta yatan başka bir kanser bulunmamaktadır. Hastalar yine bu semptomlar karşısında ilgisiz kalmamalıdır. Acilen onkoloji bölümüne başvurmalıdır.
]]>
Kaburga Kası Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kasi-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 19:06:11 +0000 Kaburga Kası Ağrısı, Kaburgalarımız  vücut iskelet kemik sisteminin parçasıdır, yassı ve belirli uzunlukta olurlar, kaburgalarımız boynumuzla karın boşluğu arasında vücudumuzun ön tarafında olan kemik iskelet grubudur, bo Kaburga Kası Ağrısı, Kaburgalarımız  vücut iskelet kemik sisteminin parçasıdır, yassı ve belirli uzunlukta olurlar, kaburgalarımız boynumuzla karın boşluğu arasında vücudumuzun ön tarafında olan kemik iskelet grubudur, boyun hizasından başlayan sağ ve sol iki köprücük kemiğinin altından başlar, karın boşluğunda sona erer. Kaburga boşluğunda kalp, akciğer gibi önemli hayati organlar yer alır, kaburgalar bu organların dış etkenlerden etkilenmemesi için gereken muhafazayı yapar ve bu organların içeriden tutunmalarını sağlar. Kaburgalarımız yassı ve esnek yapıları ile asıl görevi nefes alıp vermede akciğerlere yardımcı olmaktır, kaburgalarımız ince ve yassı kemiklerden oluşan birden fazla kemiğin bir araya gelerek oluşturduğu kemikler sistemidir, bu kemikler vücudun ön kısmında göğüs kemiğine, bedenin arka kısmında ise sırt omurga kemiklerine bağlantı yapar. 

Bu haliyle değişik nedenlere bağlı olarak insanı rahatsız edecek bazı ağrılar meydana gelir. Kaburga kası ağrısına maruz kaldığımızda gideceğimiz uzman hekim dahiliyedir, Kaburga kası ağrısı genellikle Kaymış kot sendromu, kot ucu sendromu veya kaburga uçlarında, kenarlarında ağrı şeklinde de adlandırılır, ağrı kronikleşebildiği gibi, çoğu zaman tek taraflıdır ancak iki taraflı da olabilir. 15-60 yaş aralığında herkeste görülebilir, kadınlar da bu oran üç kat daha fazladır, künt sızlanmaları tarzında ağrı yapar, bazın sivri bir bıçak gibi ağrılar saplanabilir, ağrı bir kaç saatte geçebildiği gibi haftalar hatta aylarca devam edebilir. Eğilmek kalkmak, vücudu sağa sola esnetmek, tivist hareketleri ve elle ağrıyan yerlere bastırmak ağrıyı artırır ayrıca kollarda ağırlık taşınması ve kolların bir yere dayanması da ağrıyı artırır. Hareketsiz yatmak ağrıyı azaltır. Kendiliğinden iyileşebilir yada kronikleşebilir, ağrının nedeni hareketli kaburganın interkostal sinire baskı yapmısı enflamasyonudur.

Kaburga Kası Ağrısı
Kaburga kası ağrısı neden olan doğrudan etkenler,
 • Kaburga kaslarında multibl myelom
 • Osteoropoz
 • Kaburga kırığı
 • Kaburga kırığı iltihabı
 • Romatit artrit
 • Ani hareket
 • Ağır spor aktiviteleri
Kaburga kası ağrısı neden olan dolaylı etkenler,
 • Anksiyete (gerilim, ölüm korkusu)
 • Asbest maruziyeti
 • Kadınlarda göğüs kanseri
 • Tüberküloz
 • Sırt omurlarında ki bazı rahatsızlıklar
 • İç organlar da meydana gelen hastalıklar
 • Pnömoni (Zatürre)
 • Soğuk algınlığı

Kaburga kası ağrısı nedenine göre tedavi yöntemi benimsenir, bu tedaviler,
 • Ağrılı bölgeye lokal anestezi enjekte edilerek interkostal sinir bloke edilir
 • Tedavi de hastanın morali yüksek olmalıdır.
 • Cerrahi müdahale
 • Fizik tedavi
 • Isıtma ve ışık tedavisi.
]]>
Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/gebelikte-sol-kaburga-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 17:53:32 +0000 Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı, Gebelik, insanlarda yaklaşık olarak kırk hafta süren ve kadının rahminin içinde bir canlının geliştiği süreçtir. Bu süreçte annenin karnı genişlemek durumundadır. Geniş Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı, Gebelik, insanlarda yaklaşık olarak kırk hafta süren ve kadının rahminin içinde bir canlının geliştiği süreçtir. Bu süreçte annenin karnı genişlemek durumundadır. Genişleyen karın yukarı tarafa yani akciğerlere baskı yapmaktadır. Akciğerlerin etrafı ise kaburgalar ile çevrili durumdadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Gebelikte oluşan bu basıya bağlı olarak akciğer ve çevresi ile ilgili yapılarda ağrı meydana gelebilir. Ancak her ağrı bu nedene bağlanmamalıdır ve mutlaka başka hastalıklar ekarte edilmelidir. Gebelikte sol kaburga ağrısı bazı hastalıklara spesifik olabilir. Burada sizlere gebelikte sol kaburga ağrısı nedenleri anlatılacaktır.

Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı
Gebelikte sol kaburga ağrısı neden olur
 • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrının yanında kızarıklık ve şişlik de içerebilir. Bu gibi durumlarda gebe, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile basit bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar sol göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra ve akciğerdir. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılmaktadır. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur. Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Ancak gebelikte her antibiyotik kolayca kullanılamamaktadır. Bebek üzerine teratojen etkileri olan antibiyotikler mevcuttur. Teratojen olan ilaçlar, bebeğin birçok hastalık ile doğmasına neden olan ilaçlardır. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu bulguları ile ele vermektedir. Bu bulgular; ateş, öksürük, halsizlik, balgam çıkarma gibi bulgulardır.
 • Mideden yansıyan ağrı: Gebelikte annenin sindirim sistemi de etkilenmektedir. Ayrıca genişlemiş durumdaki rahim mideye baskı yapmaktadır. Bu yüzden sol tarafta bulunan mide diyaframa bası yapmaktadır. Bası altında kalan diyafram bunu akciğerlere haliyle akciğerlerin etrafını saran kaburgalara yapmaktadır. Kaburga ağrısı dışında midede yanma, yediklerin ağza gelmesi gibi semptomlar da mevcuttur.
 • Kalp rahatsızlıkları: Gebelik sırasında annenin vücudunda dolaşan kan miktarı iki katına çıkmaktadır. İki katına çıkan dolaşım kalbi daha fazla yormaktadır. Bu yüzden kalp rahatsızlığı olan kadınların gebe kalırken mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Doktorlar kalbin bu yükü taşıyabileceğine karar veren kişileridir.
 • Kas kasılmaları: Gebenin kendini çok yorduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir. 
 • Maligniteler: Maligniteler, son ihtimal olmasına rağmen asla gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Ancak her gebe bunu düşünüp kendini sıkıntıya sokmamalıdır. Çünkü bu düşük ihtimaller arasındadır. Ancak göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir.
Gebelikte sol kaburga ağrısı ile doktora başvuranlarda anamnez çok önemlidir. Anamnez, halk dilindeki hikayenin tıp dilindeki karşılığıdır. Anamnezin önemli olmasının nedeni gebelerin radyasyondan uzak durması gerektiğinden dolayıdır. Gebeler diğer insanlar gibi kolayca görüntüleme yöntemi yaptıramazlar. Ancak radyasyon içermeyen görüntüleme yöntemlerinden fayda görebilirler.
]]>
Sırt Kaburga Agrısı https://www.kaburga.gen.tr/sirt-kaburga-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 19:14:31 +0000 Sırt Kaburga AğrısıKaburga, akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet kadar bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara k Sırt Kaburga Ağrısı

Kaburga, akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet kadar bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Kaburgalar sadece akciğeri çevrelemekle kalmaz aynı zamanda yaşamamız için en önemli organlardan bir diğeri olan kalbi de çevreler. Kalbin dışında karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. Kaburga ağrısı göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Burada bulunan yapılar dışında yansıyan ağrılar da olabilir. Yansıyan ağrı, kaburga altında olmayıp vücudun başka bir bölgesinden kaynaklanan ağrının kaburgaya yansıması durumudur.

Sırt Kaburga Agrısı
Sırt kaburga ağrısı neden olur
 • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrının yanında kızarıklığı ve şişliği de içerebilir. Bu gibi durumlarda kişi, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile basit bir şekilde tedavi edilebilir. Ciddi boyutlarda ve organları yaralamış ise ameliyat gerektirebilir. 
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılmaktadır. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur. Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Kişi aylarca hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu bulguları ile ele vermektedir. Bu bulgular; ateş, öksürük, kaburga batması, halsizlik, balgam çıkarma gibi bulgulardır. Çıkarılan balgamın özelliği çok önemlidir. Kan bulunması kişiyi alarm durumuna geçirmelidir. Kişi geç kalmadan doktora başvurmalıdır.
 • Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı birçok neden bağlı olabilir. Bu nedenler; gastrit, ülser, gastro özefageal reflü gibi hastalıklardır. Özellikle ağrı epigastrik bölgededir. Yani midenin üst bölümündedir. Ancak çok şiddetli olduğu durumlarda sırta yansıyabilirler. Kişi sorunun midesinden değil de sırtından kaynaklandığını düşünür. Diğer semptomlar bu yüzden göz önünde bulundurulmalıdır. Bu semptomlar; mide ağrısı, mide yanması, şişkinlik, yedikleri ağza gelmesi gibi semptomlardır.
 • Hepatomegali: Hepatomegali, karaciğerin normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen karaciğer kaburgalara baskı yapar. Karaciğer sağ tarafta bulunduğu için daha çok sağ tarafta ağrı olur. Ancak sol tarafa da yansıyabilir. Hepatomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; obezite, hepatitler, alkolik karaciğer yağlanması, alkolik olmayan karaciğer yağlanması, tümörler, kistler, Wilson hastalığı, Gaucher hastalığı, kalp yetmezliği, lösemi, lenfoma, karaciğer kanserleri, sıtma, reye sendromu, otoimmün hastalıklar, ilaçlardır.
 • Splenomegali: Splenomegali, dalağın normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen dalak kaburgalara baskı yapar. Dalak sol tarafta bulunduğu için daha çok sol tarafta ağrı olur. Ancak sağ tarafa da yansıyabilir. Splenomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; herediter sferositoz, talessemi major, megaloblastik anemi, otoimmün hemolitik anemi, paroksismal nokturnal hemoglobinüri, felty sendromu, sistemik lupus eritemozus, serum hastalığı, ilaç reaksiyonları, lösemi, lenfoma, siroz, polistemia vera, sarkoidoz, myelofibrozistir.
 • Safra kesesinden yansıyan ağrılar: Safra kesesi ağrıları genel olarak safra kesesi taşlarına bağlı olur. Safra kesesi taşları tıkanma yaparak ağrılara neden olur. Oluşan bu ağrılar özellikle sağ sırt bölgesine yansıyabilir. Kişi soru]]> Kaburga Altı Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-alti-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 16:09:24 +0000 Kaburga Altı Ağrısı, Kaburga, akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet kadar bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Kabu Kaburga Altı Ağrısı, Kaburga, akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet kadar bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Kaburgalar sadece akciğeri çevrelemekle kalmaz aynı zamanda yaşamamız için en önemli organlardan bir diğeri olan kalbi de çevreler. Kalbin dışında karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. Kaburga altı ağrısı, göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Burada bulunan yapılar dışında yansıyan ağrılar da olabilir. Yansıyan ağrı, kaburga altında olmayıp vücudun başka bir bölgesinden kaynaklanan ağrının kaburgaya yansıması durumudur.

  Kaburga Altı Ağrısı
  Kaburga altı ağrısı neden olur
  • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrının yanında kızarıklığı ve şişliği de içerebilir. Bu gibi durumlarda kişi, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile basit bir şekilde tedavi edilebilir. Ciddi boyutlarda ve organları yaralamış ise ameliyat gerektirebilir. 
  • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılmaktadır. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur. Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Kişi aylarca hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu bulguları ile ele vermektedir. Bu bulgular; ateş, öksürük, kaburga batması, halsizlik, balgam çıkarma gibi bulgulardır. Çıkarılan balgamın özelliği çok önemlidir. Kan bulunması kişiyi alarm durumuna geçirmelidir. Kişi geç kalmadan doktora başvurmalıdır.
  • Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı birçok neden bağlı olabilir. Bu nedenler; gastrit, ülser, gastro özefageal reflü gibi hastalıklardır. Özellikle ağrı epigastrik bölgededir. Yani midenin üst bölümündedir. Ancak çok şiddetli olduğu durumlarda kaburga altına yansıyabilirler. Diğer semptomlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu semptomlar; mide ağrısı, mide yanması, şişkinlik, yedikleri ağza gelmesi gibi semptomlardır.
  • Hepatomegali: Hepatomegali, karaciğerin normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen karaciğer kaburgalara baskı yapar. Karaciğer sağ tarafta bulunduğu için daha çok sağ tarafta ağrı olur. Ancak sol tarafa da yansıyabilir. Hepatomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; obezite, hepatitler, alkolik karaciğer yağlanması, alkolik olmayan karaciğer yağlanması, tümörler, kistler, Wilson hastalığı, Gaucher hastalığı, kalp yetmezliği, lösemi, lenfoma, karaciğer kanserleri, sıtma, reye sendromu, otoimmün hastalıklar, ilaçlardır.
  • Splenomegali: Splenomegali, dalağın normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen dalak kaburgalara baskı yapar. Dalak sol tarafta bulunduğu için daha çok sol tarafta ağrı olur. Ancak sağ tarafa da yansıyabilir. Splenomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; herediter sferositoz, talessemi major, megaloblastik anemi, otoimmün hemolitik anemi, paroksismal nokturnal hemoglobinüri, felty sendromu, sistemik lupus eritemozus, serum hastalığı, ilaç reaksiyonları, lösemi, lenfoma, siroz, polistemia vera, sarkoidoz, myelofibrozistir.
  • Safra kesesinden yansıyan ağrılar: Safra kesesi ağrıları genel olarak safra kesesi taşlarına bağlı olur. Safra kesesi taşları tıkanma yaparak ağrılara neden olur. Oluşan bu ağrılar Murphy noktasında hissedilir. Murphy noktası, midclavicular hat ile arkus kostarumun kesişim yeridir.
  • Kas kasılmaları: Kişi]]> Kaburga Zedelenmesi https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-zedelenmesi.html Sat, 01 Dec 2018 15:14:37 +0000 Kaburga Zedelenmesi, Genellikle göğüs bölgesini etkileyen,çarpma,darp,zorlanma vb. hareketler kaburga zedelenmesine neden olur. Zedelenmeden sonra göğüs bölgesine dokunmakla artan ağrıda kaburga zedelenmesinden şüphelenili

   Kaburga Zedelenmesi, Genellikle göğüs bölgesini etkileyen,çarpma,darp,zorlanma vb. hareketler kaburga zedelenmesine neden olur. Zedelenmeden sonra göğüs bölgesine dokunmakla artan ağrıda kaburga zedelenmesinden şüphelenilir. İlerleyen yaşlara bağlı olarak kemiklerin daha kırılgan olması nedeni ile en ufak bir çarpma veya zorlu öksürük sonrası kaburga zedelenmesi görülebilir. Böyle bir olaydan sonra hemen doktora başvurulmalıdır. Kaburga zedelenmelerinin bazıları röntgende görülmeyebilir fakat içteki hayati organlara zarar verme ihtimali olduğundan hemen röntgen çekilmelidir. Kaburga zedelenmelerinin ardından ağrı hemen hissedilmeyebilir bir kaç günün sonunda ağrı şiddetlenir. Bu sebepten dolayı hasta 4-5 gün takip edilmelidir. Aksi takdirde büyük sorunlara yol açabilir.

   Kaburga Zedelenmesi

   Kaburga Zedelenmesinin Tedavisi

   Kaburga çatlağı kırıkla aynı olmadığından bu durumda alçıya alınamaz ve ameliyat edilemez. Eğer kaburga çatlağı iç organlara zarar vememişse ve birden fazla zedelenmiş kaburgası varsa veya kalp hastalığı varsa hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Bunun dısında tek kaburgası zedelenen ve başka hastalığı olmayan birine tedavi verilir ve tedavi takip edilir. Tedaviye başlarken ilk hedef ağrının azaltılması olmalıdır. Bu ağrıyı azaltmak için de kas gevşetici kullanılabilir. Eğer ağrı çok olursa ağrı kesici kullanılabilir. Eğer ağrı kesicilerde ağrıyı kesmezse kaburgalar arası sinirin bölgesel blokajı yapılmalıdır.

  ]]>
  Gebelikte Sağ Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/gebelikte-sag-kaburga-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 00:12:30 +0000 Gebelikte sağ kaburga ağrısı karın içerisinde yükselen rahmin kaburgalara baskısı neticesinde oluşur. Ek olarak, bebekte baş veya kuvvetli itme ve tekmeleri ile aşağı kaburgalarınızı zedeleyebilir. Kaburgaların bilhassa Gebelikte sağ kaburga ağrısı karın içerisinde yükselen rahmin kaburgalara baskısı neticesinde oluşur. Ek olarak, bebekte baş veya kuvvetli itme ve tekmeleri ile aşağı kaburgalarınızı zedeleyebilir. Kaburgaların bilhassa sağ tarafta göğsün altında hassasiyetidir. Ağrı oturur vaziyetle daha şiddetlidir. Asal olarak 3. ayda oluşma eğilimindedir.
 
Hamilelikte kaburga ağrıları, sağ ve sol göğüs altındaki ağrılara da ne sebeple olmaktadır. Kaburgalardan kaynaklı bu ağrılar, anne adayına göğüs altına zoka batıyor duygusu vermektedir. İnsan vücudunda sağda ve solda 12'şer tane olmak üzere 24 tane kaburga kemiği yer alır. Bu kemiklerin arası göğüs bölgesindeki uzuvları muhafaza etmek için kapanmıştır. Göğüsteki uzuvları savunan bu yapıya göğüs kafesi denilir. Kaburga kemiklerinde veya göğüs kafesinde meydana gelen ağrılara ise kaburga ağrısı denmektedir. Kaburga ağrıları, direk göğüs kafesiyle alakalı meydana geldiği için göğüs altlarında ağrıların, sancıların oluşmasına ne sebeple olmaktadır.Hamilelikte rahmin kasılması ve genişlemesiyle kaburga kemiklerinde stres oluşmaktadır. Kaburga kemiklerindeki bu baskılar kaburga ağrılarına ne sebeple olur. Kaburgalardaki bu ağrılar çoğunlukla sağ göğüs altında hissedilmektedir. İğne batıyor duygusu verici bu ağrılar bir takım süre sancılara dönüşebilmektedir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Süre Başlar
Kaburga ağrılarıyla birlikte hissedilen göğüs altındaki ağrılar, gebeliğin önce dönemlerinde görülebileceği benzeri bilhassa gebeliğin 3. ve 4. ayından daha sonra hepten artmaktadır. Gebeliğin 3. ayından daha sonra kadın adayında göğüs altındaki ağrılardan yakıntı artmaktadır. Kaburgaların bilhassa sağ tarafta göğsün altında hassasiyetidir. Ağrı oturur vaziyetle daha şiddetlidir. Asal olarak 3.cü ayda oluşma eğilimindedir. Kaburga boyun ile karın boşluğu içinde vücudun ön tarafında meydana gelen iskelet kemiği grubudur. İki köprücük kemiği altından başlar ve karın boşluğunda sona erer. İçerisinde akciğer ve kalp benzeri organlar yer alır. Her ne civarı kalp ve akciğeri savunma misyonu varmış benzeri dursa da asal misyonu soluk alıp vermede akciğere destek etmektir. Kaburga ince ve yassı kemiklerden oluşur. Nitelikleri ve yapısı bakımından kaburga, vücudun en mühim yapılarındandır. Kaburga birbirinden çeşitli biçimlerde insana huzursuzluk verecek ağrılar olabilmektedir. Sağ kaburga altında ağrılar hemen hemen herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçtiğimiz gecelere ne sebeple olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilen ağrılar enbaşta minik sancılar halinde olsa da ilerleyen dönemlerde kuvvetli ve sık sık ağrılara, sancılara dönüşebilmektedir. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrıların bir bir sürü nedeni olabilmektedir. Fakat milletçe içinde da en bilindik nedeni mide rahatsızlıklarıdır.
Gebelikte Sağ Kaburga Ağrısı 
Hamilelikte Kaburga Ağrısı Nedeni :
Karın içerisinde yükselen rahmin kaburgalara baskısı neticesinde oluşur. Ek olarak, çocuk de baş veya kuvvetli itme ve tekmeleri ile aşağı kaburgalarınızı zedeleyebilir.
 
Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Türlü Geçer
Gebelik çağında rahim (döl yatağı) esasen kaburgalara stres uyguladığından, rahat elbiseler seçim edilmeli ve giysilerinde kaburga kemiklerine stres yapması önlenmelidir.
Oturma duruşuna uyarı etmek gerekiyor. Rahat hissettiğiniz biçimde oturmaya itina gösterin.
Kaburgaya karşın oluşabilecek ağrılar durumundan yatış pozisyonu da çok mühimdir. Sağ veya sol tarafa gerçek yatmayı seçim edin.
Hamilelikte kaburga kemiklerinizde ki ve göğüslerinizde ki ağrılarınız  fazlaysa ve bu ağrılar dinmiyorsa, şüphesiz doktora başvurmanızı öneriyoruz.
Hamilelikte Kaburga Ağrısı Tedavisi
 • Kaburgalarınıza stres yapmayan rahat giysiler giyin. Hamilelikte Kaburga Batması https://www.kaburga.gen.tr/hamilelikte-kaburga-batmasi.html Sun, 02 Dec 2018 19:10:48 +0000 Hamilelikte kaburga batması, rahmin büyüyerek kaburga kemiklerine stres yapması sonucu olarak olabilir. Bunun dışarısında bebeğin başını hareket ettirip kuvvetli itmesi veya tekmelemesi ile aşağı kaburga zedelenebilir. Ka Hamilelikte kaburga batması, rahmin büyüyerek kaburga kemiklerine stres yapması sonucu olarak olabilir. Bunun dışarısında bebeğin başını hareket ettirip kuvvetli itmesi veya tekmelemesi ile aşağı kaburga zedelenebilir. Kaburgalarda ki ağrı çoğunlukla sağ göğüs altında hissedilir. Gebeliğin önceki dönemlerinde olabileceği benzeri bilhassa 3. aydan ardından daha çok görülür.
 
Sırt kemiği omurgalarda başlayıp göğüs kemiği civarına inen kemiklere kaburga kemikleri veya costa denir. İnsanda sağ ve solda on ikişer adet olmak üzere 24 adet kaburga kemiği yer alır. Bu kemiklerin araları göğüs bölgesindeki uzuvları muhafaza etmek amaçlı kapanmıştır ve göğüs kafesini oluşturmuştur. Kaburga kemiği veya göğüs kafesinde olan ağrılara kaburga ağrısı denilmektedir.

Gebelikte kaburga ağrısı tedavisi
İşte bu gebelik problemlerinden bazıları ve çözüm önerileri:
 • Duruşunuzu değiştirin. Ne türlü rahat hissedeceksiniz öyle oturun.
 • Kaburganıza olması gerektiği kadar baskı yapacak, giysilerinizin kaburgalarda basınç yapmasına müsaade vermeyin.
 • Yatarken sağ veya sol tarafınızın üst kısmına yatın ve kendinizi yastıklarla destekleyin.
 • Sırt ağrısını düzeltmek amaçlı omurgalar ve sırtı güçlendirici egzersiz yapın. Gerilme egzersizleri kalça ve bacaklardaki siyatik ağrılarını azaltabilir.
 • Ayakta uzunca zaman kalmayın,ütü gibi ayakta ifade edilecek işlerde destek isteyin, ifade edilecek işleri oturarak gerçekleştirmenin yöntemlerini arayın.
 • Masada veya PC en başında çalışıyorsanız, koltuğunuzun olması gerektiği kadar yüksek meydana gelmesine itina gösterin ve ayak taburesiyle bacaklarınızı destekleyin. İtinalı aralıklarla kalkıp dolaşın.
 • Yürürken, otururken, eğilirken veya bir şey kaldırırken duruşunuzu ayarlayınız ve destekleyiniz. (En iyisi gebelik esnasında zor bir şeyler kaldırmamaktır). Genel olarak sırtı düz tutarak omuzları düşürmeyin, yere eğilirken dizlerinizi kırarak eğilin. Otururken sırtınızı düz tutan katı bir sandalye seçim edin ve ayak ayak üzerine atar pozisyonda oturmamaya çalışın.
 • Kas ve eklemlerinizde daha çok yük binmesine yol açabilecek çok kilo alımından kaçının.
 • Ağırlığınızın dağılmasını temin edecek düşük tabanlı rahat ayakkabılar seçim edin. Kaburgalarda stres yapmayan bol elbiseleri kullanın. Spor kuşaklar sırt sorunları amaçlı kullanılabilir.
 • Uyurken rahat bir pozisyon aramaya çalışın. Hemen Yan tarafınıza yatıp vücudunuzun bombe kısımlarını, dizlerin arasını yastıkla desteklemeniz sırt ağrılarınızı azaltabilir. Yastıklarla kendinizi desteklemeniz kaburga ağrılarını da azaltabilir.
 • Ilık su banyosu ile gevşeyiniz.
 • Sıcak veya ilgisiz kompresler kullanın.
 • Eşinizin masaj uygulaması da rahatlatıcı olabilmektedir. 
Hamilelikte Kaburga Batması
Doğumdan öncesinde bebeğin başı pelvik boşluğuna yerleştiği zaman ağrı geçer. Annede kasık ağrıları olurken bebek amaçlı rastgele bir riziko yoktur. Gebelik çağında çok kaburga ağrınız olursa anında bir doktora müracaatın. Ağrı kesici veya adale gevşetici kullanmadan öncesinde de doktorla görüşün.
Hemen anında tüm gebe anne adaylarımız hamileliklerinin rastgele bir çağında ufak tefek veya kritik gebelik sorunları yaşayabilirler. Yapılabilecek egzersizler veya beslenmeye uyarı edilmesiyle ufak rahatsızlıklar önlenebilirken bir takım ciddi sorunların ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalı ve şikayetlerin aynı ritmde devam etmesi halinde profesyonel bir doktordan bilgi alınmalıdır. 

Sırt ve bel ağrıları:
Bu ağrılar çoğunlukla hormonların değişmesiyle beraber eklem yerlerinin gevşemesinden ve yükselen bebek sebebinden bağların genişlemesi ve gerginleşmesinden kaynaklanmaktadır. Kaburga kemiklerindeki ağrılar rahimin büyümesi nedeni iledir. Sırt ağrısı gebeliğin rastgele bir çağında oluşabilir. Kriti]]> Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/dogum-sonrasi-kaburga-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 15:52:58 +0000 Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı: Kadınlarda loğusalık olarak bilinen dönem, doğumdan sonra başlayan ve yaklaşık 40 gün süren bir dönemi kapsamaktadır. Bu sürede, göbek hizasında olan rahim yaklaşık olarak 4-6 hafta sonra no Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı: Kadınlarda loğusalık olarak bilinen dönem, doğumdan sonra başlayan ve yaklaşık 40 gün süren bir dönemi kapsamaktadır. Bu sürede, göbek hizasında olan rahim yaklaşık olarak 4-6 hafta sonra normal boyutuna dönmektedir. Vücutta bir çok faklılıklar olmakta ve en kısa sürede de anne adayı normal fiziksel durumuna dönmektedir.  Doğum sonrası sırt, bel ve kaburga  bölgesinde meydana gelebilecek ağrılar için istirahat edilmeli ve gerektiğinde ağrı kesici desteği ile ağrı oluşması engellenmelidir. Eğer normal doğumda anneye epidural yöntem uygulanmış ise, bu bölgede yüzeysel ağrılar gelişebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa, nemli sıcak kompres veya buz uygulaması yapılması tavsiye edilmektedir.

Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı
Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı: Özellikle epidural sezaryen veya spinal sezaryen ile yapılan doğumlarda, anestezinin yarattığı ağrılar kaburga ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir.Tüm bu ağrıların geçmesi sezaryen sonrasında 1-2 haftayı bulabilmektedir. Fakat geçmeyen ve daha uzun süren ağrılar için doktora başvurulması gerekmektedir. Doğum sonrası kaburga ağrılarını hafifletmek için, narkotik analjezik ve non steroid antienflamatuar içerikli ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca kas gevşetici ilaçlar da kullanılabilinir. Fakat sırt ve kaburga ağrısının olmasında genellik ile korkulacak bir durum yoktur. Sezaryen ile doğum yapan her 10 kadından 8’inde kaburga, sırt ve bel ağrısı görülmektedir. 
]]>
Sağ Kaburga Altında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/sag-kaburga-altinda-agri.html Tue, 04 Dec 2018 01:49:10 +0000 Sağ kaburga altında ağrı, kaburga, boyun ve karın boşluğu arasında, vücudun ön tarafında yer alan kemik topluluğudur. İçerisinde akciğer ve kalp gibi önemli organlar bulunur. Kaburga kalp ve akciğeri koruyan bir y Sağ kaburga altında ağrı, kaburga, boyun ve karın boşluğu arasında, vücudun ön tarafında yer alan kemik topluluğudur. İçerisinde akciğer ve kalp gibi önemli organlar bulunur. Kaburga kalp ve akciğeri koruyan bir yapı olsa da gerçek görevi nefes alış veriş sırasında akciğere destek sağlamaktır. Kaburga yapı olarak yassı ve ince kemiklerden meydana gelmiştir. Birden çok kemiğin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir kemik topluluğudur. Kaburga vücut sağlığı için en önemli yapılardan biridir. Farklı nedenler ile alakalı olarak kişiye rahatsızlık verecek şekilde ağrılar yaşanabilir. Sağ ve sol kaburga ağrısı, ya da sağ ve sol kaburga altında yaşanan ağrılar birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir.

Sağ kaburga altında ağrı toplumda çok sık karşılaşılan ve hemen herkesin başına gelebilecek bir ağrı türüdür. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrılar kişiye oldukça acı verebilir. Ağrının boyutu bazen gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Sağ kaburga altında yaşanan ağrılar başlangıç aşamasında hafif seyrederken zaman geçtikçe şiddetlenerek ağrılar sıklaşabilir. Ağrı sancı şeklinde ya da batma şeklinde hissedilebilir. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrı birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Toplumda rastlanılan en sık nedeni mide rahatsızlıklarıdır.

Mide ya da yemek borusunda meydana gelen sorunlar, direkt olarak kaburga ile ilintili olabileceğinden yaşanan ağrı sağ kaburga altında hissedilebilir. Mide ve yemek borusu sağ ve sol kaburga altında bulunur. Bu nedenle bu organlarda yaşanan sorunlar direkt olarak kaburgayı etkileyerek sağ kaburga ya da sol kaburga altında ağrı hissedilebilir. Mide problemlerinden dolayı yaşanan sağ kaburga altındaki ağrıların ana nedeni beslenme bozuklukları olarak bilinmektedir. Beslenme bozuklukları direkt olarak mide ve dolaylı yollardan ise sağ kaburga altında ağrı yaşanmasına yol açar.

Sağ Kaburga Altında Ağrı

Sağ kaburga altında yaşanan ağrının mide problemlerinden dolayı kaynaklandığı tahmin ediliyorsa mutlaka mideyi koruyacak şekilde davranılması gerekir. Reflü, gastrit gibi problemler yaşanıyorsa kişinin yağlı gıdalardan ve kalorisi yüksek olan gıdalardan kaçınması gerekir. Bu sayede mide problemleri ortadan kalkacak ve dolaylı olarak kaburga ağrısı yaşanmayacaktır.

Sağ kaburga altında meydana gelen ağrılar mide problemleri haricinde daha pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenler kaburga kası ağrısı, kalp rahatsızlıkları olarak sıralanabilir.

Sağ kaburga altında yaşanan ağrı özellikle kaburganın orta kısmından aşağı doğru yaşanıyorsa ağrının nedeni kalp rahatsızlıkları olabilir. Kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşanan kaburga ağrısına boyun bölgesinde yaşanan ağrılar da eşlik edebilir. Eğer sağ kaburga altında yaşanan ağrıların kalp ile alakalı olarak geliştiği tahmin ediliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalı ve gerekli tedavinin yapılması gerekir.

Sağ kaburga altında ağrı kaburga kasları ile alakalı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Uzun zaman hareketsiz kalmak veya duruş bozuklukları kaburga kaslarında ağrıya yol açabilir. Kaburga kasında meydana gelen ağrılar sağ kaburga altı ile beraber sol kaburga altında da yaşanabilir.

Sağ kaburga altında ağrı nasıl geçer

 • Sağ kaburga altında yaşanan ağrılar için düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapmak faydalı olur. Bu aktiviteler ağrının hafiflemesini sağlar.
 • Düzenli beslenmek yine sağ kaburga altında yaşanan ağrının hafiflemesi için önemli bir etkendir.
]]>
Sol Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/sol-kaburga-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 02:54:29 +0000 Sol kaburga ağrısı, insanların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. Çünkü insanlarda hassas kemiklerden biri olan kaburgalar, çok küçük olaylardan bile etkilenerek ağrıları meydana getirir. Bilindiği gibi kaburgalar Sol kaburga ağrısı, insanların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. Çünkü insanlarda hassas kemiklerden biri olan kaburgalar, çok küçük olaylardan bile etkilenerek ağrıları meydana getirir. Bilindiği gibi kaburgalar, insan vücudunda aslında bir kalkan görevi yaparak içerisinde bulundurduğu akciğerleri, kalbi ve diğer organları korur. Göğüs kafesinde bulunan kaburgalarda çok sık karşılaşılan bir sorun olan ağrı sorunları günümüzde genellikle yetişkinler olmak üzere birçok kişide görülmektedir. Sol kaburga ağrısı da bu duruma benzer olarak bu şekilde insanların hayatında sorun haline gelebilir. Özellikle bu ağrılar kişide kronik bir hal almış ise kişi gerekli önlemleri almadığı sürece bu ağrılar artış gösterecektir. Bu gibi durumlarda aslında kişinin alabileceği en büyük önlem, zamanında doktora giderek sorunları çözmeye çalışmaktır. Birçok kişi sol kaburga ağrısını önemsemeyerek sorunların çok daha büyümesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kesinlikle dikkatli olmanız gerekir. Aksi durumlarda çok büyük problemler yaşayabilirsiniz. Sol kaburga ağrısının çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenle sol kaburga ağrısı sorunları olan kişilerin biraz daha detaylı bir muayeneye ihtiyaçları vardır. Aksi durumlarda ağrının nedeninin ne olduğunun anlaşılması oldukça zor olacaktır. Bu durumun yanı sıra bazen kişilerde farklı organların ağrısı sol kaburga ağrısı olarak anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda son derece dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle uzman bir doktora görünmeniz, meydana gelebilecek birçok problemi ortadan kaldıracak ve meydana gelebilecek olan birçok problemi engelleyecektir. 

Sol kaburga ağrısının nedenleri nelerdir
Sol tarafta meydana gelen kaburga ağrıları, eğer kaburgaların orta kısımlarına doğru yayılıyorsa bu durumda genellikle sorunun nedeni kalp problemleri olmaktadır. Fakat bu durumda meydana gelen sol kaburga ağrısı genellikle sızı şeklinde olduğu için ayırt edilir. eğer sizlerde bulunan kaburga ağrısı da hem solda hem de bir sızı şeklinde ise kesinlikle zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz etmeniz gerekecektir. Sol kaburga ağrısı sorunlarında telaşa kapılmaya gerek yoktur. Birçok insan bu hataya düşerek oldukça korku yaşarlar. Aslında bu gibi problemler, zamanında müdahale edildiğinde ortadan kaldırılabilecek sorunlardır. İnsanlarda kalpte meydana gelen sorunlardan dolayı oluşan sol kaburga ağrısı durumlarında genellikle kişinin boyun bölgeleri de zarar görmektedir. Bu nedenle hastanın, boyun bölgelerinde de ağrı olması beklenir. Bazende bu gibi durumların en büyük nedeni insanların kaburga bölgelerinde buluna kasların ağrımasıdır. Bu durum genellikle kış aylarında ortaya çıkar ve daha çok araçlarda kişinin sol camı açık bırakması nedeni ile meydana gelir. Bu gibi durumlarda kişinin kaburgalarına aldığı soğuklar kasların zarar görmesine neden olarak problemler ortaya çıkarır. Bu gibi sorunlar aslında yapılan küçük tedaviler ile ortadan kaldırılabilir. Eğer sol kaburga ağrısını nedeni kaslar ise bu durum bazen kişinin aşırı egzersiz yapması nedeni ile de ağrıyabilir. 

Sol Kaburga Ağrısı
Diğer nedenleri:
Kaburga zedelenmesi: Genellikle kişilerin iş hayatında yaşadıkları zorluklar ya da meydana gelen kazalarda kişinin kaburgalarına darbe alması durumunda, kişide kaburga zedelenmesi meydana gelebilir. Bu durum sol kaburga ağrısı sorununa neden olabilir.
Akciğer hastalıkları: Bilindiği gibi akciğerler de meydana gelen sorunlarda kesinlikle akciğer ağrısı gözlenmez. Çünkü insanlarda meydana gelen akciğer sorunlarında kişi akciğerinde ağrı hissetmez. Kişi bu ağrıyı genellikle göğüs kısımlarında hisseder. Yani sol kaburga ağrısının nedeni aslında akciğerde meydana gelmiş olan bir sorun ortaya çıkarabilir.
Kişini gece boyunca sol tarafında dönük olarak yatması, sol kaburga ağrısını meydana getirebilecek en büyük etkendir. 
]]>
Kaburga Kemiği Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 19:55:30 +0000 Kaburga Kemiği ağrısı, Kaburga göğüs kemiği ve omurlarla birleşme sağlayarak, sağ ve sol tarafta 12 şer tane bulunan, toplamada 24 tane olan yassı kemiklerin her birisine verilen addır. Göğsün etrafını çevreleyen, göğüs Kaburga Kemiği ağrısı, Kaburga göğüs kemiği ve omurlarla birleşme sağlayarak, sağ ve sol tarafta 12 şer tane bulunan, toplamada 24 tane olan yassı kemiklerin her birisine verilen addır. Göğsün etrafını çevreleyen, göğüs kafesini paralel olarak oluşturan kemik yapısıdır.

Kaburgaların başları ile omurga sistemi birleşerek eklem oluşturur. Kaburgalar alt alta mesafe oluşturacak şekilde sıralanmıştır. Gövdeleri öne doğru kıvrık bir şekilde, aşağı doğru eğik durmaktadır. Kaburgaların yönleri farklıdır, üsttekiler alttakilere göre daha az eğime sahiptir. En fazla eğime 9. Kaburga da rastlanır, daha sonra bu eğim azalır. Birden yedinciye kadar uzunluk artarken, on ikiye kadar azalma görülmektedir. Genişlikleri yukarıdan aşağıya gittikçe daralmaktadır. Alt iç tarafta ki yüzlerinde sinirler bulunmaktadır ve temiz kan taşıması yapılmaktadır. Kaburgalar, akciğer ve kalbi koruyup destek sağlarken nefes alma konusunda da diyaframa yardımcı olmaktadır. Omuz ve karın kasları için uygun geniş bir taban meydana getirmektedir. Kaburga kemiklerinin yapısın da bulunan ilikler, vücudun kan üretme sisteminin büyük bir bölümünü karşılamaktadırlar. Kaburga iliği kırmızı renkte ve sarı yağ dokusundadır.

Kaburga Kemiği Ağrısı
Kaburga kemiği ağrısı, kaburganın bazı hastalıklarına işaret etmesi ile ilişkili olabilmektedir. Doğrudan kaburga kırıklığı veya kaburga iltihaplanması ile alakalı olabilirken, psikolojik omur hastalıkları, tüberküloz veya akciğer hastalıklarıyla da alakalı olabilir. Vücudun önemli bir parçası olan kaburgada olan rahatsızlıklar ciddiye alınmalı, en kısa zamanda bir uzmana gösterilmelidir.
]]>
Kaburga https://www.kaburga.gen.tr/kaburga.html Wed, 05 Dec 2018 15:28:22 +0000 Kaburga, Göğüs kafesinde 12 çift kaburga vardır.Kaburgalar arkada sırt omurlarıyla eklemleşirler. Önde değişik bir eklemleşme gösterirler. İlk yedi kaburga kıkırdak kısımlarıyla kemiğe eklemleşiyor. Bunlara " kosta v Kaburga, Göğüs kafesinde 12 çift kaburga vardır.Kaburgalar arkada sırt omurlarıyla eklemleşirler. Önde değişik bir eklemleşme gösterirler. İlk yedi kaburga kıkırdak kısımlarıyla kemiğe eklemleşiyor. Bunlara " kosta vera" denir. Son beş kaburgaya yay kaburgalar ( kosta spuriae) deniyor. Bunların ilk üç çiftinin kıkırdak uçları birbiriyle birleşiyor. Sonra yedinci kaburgaların kıkırdakları yardımı ile sternuma tutunurlar. Son iki çift kaburga birleşmez kaburgalar 
(kosta spuriae  fluetiantes) deniyor. Bu kaburgaların ön uçları, gögüs kasları arasında serbest halde bulunuyor. İnsan vücudundaki kaburgalar, kemik kaburgalar ve  kıkırdak kaburgaları olarak iki bölümden oluşuyor.

Kemik kaburga, arkada sırt omurlarıyla eklemleşiyor. Kıkırdak kaburga ise önde olan iki yedi çifti göğüs kemiğiyle, sonraki üç çift birbirine ve yedinci kaburgalarla bağlantı içindedirler. Son iki kaburga çiftlerinin kıkırdak bölümleri serbest oluyor. Kaburgalar birbirleri ile bağlantı içindedir. Son iki kaburga çiftinin kıkırdak bölümleri serbesttir. Kıkırdak kaburgalar  kişi yaşlandıkça kemikleşirler. Bu göğüs kafesinin esnekliğinin azalmasına neden olur.

Kaburga insan vücudunda toplamda 24  kemikten oluşuyor. 12 adet sağ göğüs kafesinde bulunuyor ve 12 tane sol göğüs kafesinde olmak üzere toplam 24 tane kemiklerden kaburga meydana geliyor. Kaburga, göğüs kemiği ve omurlarla birleşir ve göğüs kafesini meydana getiren kemik topluluğudur. Kaburgaların akciğeri, kalbi ve karaciğeri  korumaya ve desteklemeye yarıyor. Soluk alıp vermede diyaframı koruyor. Ayrıca kaburgalar, omuz ve karın kasları için geniş   bir taban meydana getiriyor. Soluk alırken kaburgalar yukarı kalkıyor. Bu hareket diyaframın hareketi ile birlikte göğüs boşluğunun genişlemesine yardımcı oluyor. Böylece akciğerlerin içine burundan hava girmesine sebep oluyor. Göğüsün genişlemesi beyin sapındaki soluk alma merkezinin sinir yolları vasıtası ile kaburga kaslarına sinyal yolluyor ve bunun sonucunda gerçekleşiyor. Bu kasların kasılması ile kaburgalar arasındaki mesafe artar. Oluk almadan sonra diğer kaburga kasları kaburgaları tekrar bir araya çekiyor. Sonra göğüs kafesini daraltıp soluk vermeyi sağlıyor.

Kaburga
Kaburga kemiklerinin ilikleri, vücudun kan yapma sisteminin önemli bir kısmını meydana getiriyor. Bu yüzden kaburga ilgili, uzun kemik iliklerinin aksine kırmızıdır ve sarı yağ dokusu azdır. Göğüs kafesini oluşturan kemikler yassı ve uçları uzundur. İnsanda 12 çifttir. Arka uçları omurlara eklidir. Üstteki 7 çiftinin ön uçları göğüs kemiğine ondan sonraki 3 çiftinin ön uçları ise birbirlerine bağlanarak 7. kaburga çiftine eklenir. 11. ve 12. kaburga çiftinin ön uçları bir yere bağlanmaz, serbesttir. Kaburgalar çok esnek olmakla birlikte dışarıdan bir çarpma yada basınç sonucu kırılabilirler. Fakat kaynaması en kolay kemiklerdir.
]]>
Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 09:43:48 +0000 Kaburga ağrısı, genç ya da yaşlı herkeste görülen bir sorundur. Bu nedenle kaburga ağrıları, ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha da sorun haline gelmektedir. Kaburga ağrısı, birçok farklı nedenlere bağlı olarak meydan Kaburga ağrısı, genç ya da yaşlı herkeste görülen bir sorundur. Bu nedenle kaburga ağrıları, ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha da sorun haline gelmektedir. Kaburga ağrısı, birçok farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Genellikle basit nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu sorun, müdahale edilmediği zaman hızla büyüyerek son derece büyük sorunlara neden olmaktadır. Bunun için bu gibi ağrılar küçükte olsa bir zaman sonra müdahale edilmesi gerekmektedir. İnsanlarda boyun bölgesi ile karın bölgesi arasında bulunan bir kemik grubu olan kaburga bölgeleri, zaman zaman şiddetli ya da şiddetsiz olarak ağrılar ile kendisini gösterir. Aslında bu gibi durumlarda kişinin yapacağı ilk müdahale bu ağrının meydana gelmesi sonrasında bu ağrılar ortaya çıkmadan önce kaburga bölgelerine herhangi bir darbe alıp almadığına bakmasıdır. Bu gibi durumlarda eğer kişi herhangi bir darbe almış ise sorun tahmin edilebilen sorunlardan çok daha tehlikeli olabilir. Bu gibi bir durumda hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek sorunlarınızı bu şekilde tıbbi olarak çözmeye bakabilirsiniz. Kaburga kemikleri, ince ve yassı kemiklerden oluşarak iç organları koruma görevi ile vücuda yerleştirilmiştir. Bu nedenle koruduğu herhangi bir organda meydana gelen sorunlar, direk olarak kişinin kaburgalarında ağrı olarak ortaya çıkar. Daha bu nedenlerin yanında birçok farklı nedenlerden dolayı problemler ortaya çıkacaktır. 

Kaburgalar, insanlarda bulunan yapılar arasında en önemlilerinden biridir. Bu nedenle kaburgalarda ağrı bile olsa meydana gelen en küçük sorunlar bile önemsenerek ortadan kaldırılmalıdır. Çünkü kaburga ağrısı, basit olarak görülse bile aslında bir kalp sorunu bile olabilir. Çünkü insanlarda görülen kalp problemlerinde ilk olarak sırt ağrısı ve sonra da kaburga ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda meydana gelen kaburga ağrısı sorunları, genellikle ilk zamanlar sadece küçük bir rahatsızlık olarak ortaya çıksa bile kişiler bu durum için bir doktora gitmediklerinde, bu ağrı hızla büyüyerek sorun haline gelir. Unutmayın ki basit bir kaburga ağrısı, kişilerde kalp krizi ile bile sonlanabilir.

Kaburga Ağrısı
Kaburga ağrısı ile birlikte görülen birçok belirti görülmektedir. Kaburga ağrıları ilk olarak kişilerde insanlarda sıkışıklık hissine neden olur. Bu durum en çok kişilerin iş hayatında olumsuzluklara neden olacaktır. Başta stres olmak üzere daha birçok soruna neden olan sıkışıklık hissinin direk olarak nedeni bu kaburga ağrısıdır. Bu belirtinin yanı sıra meydana gelen küçük ağrılar bile kişiyi bir süre sonra germeye başlamaktadır. Bu durum gençlerde eğitim hayatının olumsuz etkilenmesine, diğer insanlarda ise tedirginliğe neden olmaktadır. 

Kaburga ağrısı neden olur
 • Kaburga kırıkları: Genellikle kişilerin göğüs bölgelerine aldıkları darbeler nedeni ile meydana gelen kemik kırıklarında kişinin yerinde duramayacağı kadar büyük kaburga ağrıları meydana gelebilir. 
 • Kemik iltihabı: Bu durum aslında sadece kaburgalarda değil, vücudun hemen her yerinde meydana gelen bir durumdur. Bu sorun bazı insanlarda kaburga bölgelerinden meydana gelerek kişilerde kaburga ağrısı sorunlarına neden olmaktadır. 
 • Akciğer hastalıkları: Bu gibi durumlar genellikle meydana gelen kaburga ağrılarında çok büyük rol oynamaktadır. İnsanlarda  ortaya çıkan akciğer hastalıkları herhangi bir ağrı hissettirmez. Bu sorunların ortaya çıkardığı ağrılar, direk olarak kişinin kaburga bölgelerinde kendisini göstererek ortaya çıkar.
 • Son olarak kişilerde meydana gelen kas ağrıları, bazen kaburga kısımlarında da meydana gelebilir. Bu nedenle oluşan kaburga ağrısı sorunlar genellikle üç gün sonrasında kendiliğinden geçebilir. 
]]>
Sağ Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/sag-kaburga-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 10:03:59 +0000 Sağ kaburga ağrısı, bazen fazla önemli olmayan sebeplerden oluşsa da, bazen de önemli bir rahatsızlığın yansıması olarak ortaya çıkan ağrıdır. Hemen herkesi etkileyebilen bu ağrı sızlama şeklinde olabileceği gibi, şidde Sağ kaburga ağrısı, bazen fazla önemli olmayan sebeplerden oluşsa da, bazen de önemli bir rahatsızlığın yansıması olarak ortaya çıkan ağrıdır. Hemen herkesi etkileyebilen bu ağrı sızlama şeklinde olabileceği gibi, şiddetli sancılarla, geceleri uykuyu kaçıracak derecede de etkili olabilir. Bazen hafif sancılarla başlayıp, gidere şiddetlenen sancılar şeklinde de ortaya çıkabilir. Sağ kaburga ağrısı çeşitli nedenlere bağlanabilir. Genellikle mide rahatsızlıklarının buna sebep olduğu düşünülür. Ancak kesin sonuç için bir doktora gidilmeli ve detaylı olarak muayene olunmalıdır.

Sağ kaburga ağrısı nedenleri

Mide rahatsızlıkları: Mideden ve yemek borusundaki rahatsızlıklardan kaynaklanan belirtiler, direkt olarak kaburgaları etkileyebilir. Meydana gelen ağrı ve sancılar sağ kaburga ağrısına yol açabilir.  Bunun nedeni mide ve yemek borusunun sağ ve sol kaburgaları altında olmasıdır. Bu yüzden midede ve yemek borusunda oluşan rahatsızlıklar direkt kaburgalara yansıyan ağrılara yol açabilir. Sağ kaburga ağrısı mideden kaynaklandığında genellikle düzensiz beslenmenin bunda etkisi vardır. Beslenmede yapılan hatalar mide rahatsızlığına neden olacağından, sağ kaburga ağrısı hissedilmesi normaldir. Ağrıların bundan kaynaklanması halinde, mideyi rahatlatacak uygulamaların yapılması yararlı olabilir. Eğer gastrit, reflü gibi sorunlar bulunuyorsa, bu kişilerin yağlı ve kalorisi yüksek besinlerden kaçınması yararlı olur. Mide sorunlarının azalmasıyla birlikte, sağ kaburga ağrısı da azalır.

Sağ Kaburga Ağrısı
Kalp rahatsızlıkları: Kalp rahatsızlıkları da sağ kaburga ağrına neden olabilir. Ancak ağrının kalp rahatsızlığı nedeniyle olduğu düşünülürse, ihmal edilmeden doktora gidilmelidir. Bu tür sağ kaburga ağrısında aynı zamanda boyun bölgesine vuran sızı şeklinde, batma şeklinde ağrılar da hissedilir.

Sağ kaburga kasları: Kaburga kaslarında meydana gelen ağrılarda, sağ kaburga ağrısının oluşmasına neden olabilir. Bu durum duruş bozukluklarından, uzun süreli hareketsizlikten ortaya çıkabilir. Bu şekilde kaburga kaslarını etkileyen ağrılar, hem sol kaburgada, hem de sağ kaburgada ağrıya yol açabilir. Bu ağrılar sızlama tarzında ya da şiddetli tarzda olabilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilerek tedavi olunması tavsiye edilir.

Sağ kaburga ağrısı nasıl geçer

Düzenli şekilde egzersiz yapılması, sporla uğraşmak sağ kaburga ağrılarının geçmesini sağlayabilir. Ancak altta yatan nedene göre böyle bir önlem alınmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmesi, sağlıklı besinlerin tüketilmesi de yararlı olacaktır. Her gün kendinizi fazla yormadan yürüyüş yapmanız da yararlı bir aktivitedir. Genel olarak hareketsizlik sağ kaburga ve solda ağrıya neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzu fazla yormadan aktif olmanız, ağrılara faydalı olacaktır.
]]>
Kaburga Çatlağı https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-catlagi.html Fri, 07 Dec 2018 04:39:37 +0000 Kaburga Çatlağı, Göğüs kafesini oluşturan bu kemikler, sağda ve solda 12’şer tane olmak üzere toplam 24 tanedir. Kaburgaların hayati önem arz eden fonksiyonları bulunur. Kaburgalar akciğerleri, karaciğeri ve kalbi koruya Kaburga Çatlağı, Göğüs kafesini oluşturan bu kemikler, sağda ve solda 12’şer tane olmak üzere toplam 24 tanedir. Kaburgaların hayati önem arz eden fonksiyonları bulunur. Kaburgalar akciğerleri, karaciğeri ve kalbi koruyarak, destek sağlar. Ayrıca nefes alıp vermede diyaframa yardımcı olurlar. Kaburgada oluşan kırık, ağrılar ve çatlaklar hayatı olumsuz etkiler. Kaburgalar darp, düşme veya çarpma gibi bir travma sebebiyle çatlayabilir. Göğüs bölgesine denk gelen çarpma, sıkışma, düşme ve darp gibi durumlardan sonra, özellikle hareket etme sonucunda ve nefes almakla artan batma ve ağrı, o bölgede dokunmakla hassasiyet ve çıtırdama duyulduğunda kaburga çatlağından şüphelenilir. Bu durum en fazla kemiklerin daha hassaslaştığı yaşı ilerlemiş insanlarda daha sık yaşanır. Ufak çatlaklar, bazen kuru öksürük ve hapşırık sonucu bile görülebilir. 

Bu çatlakların tespit edilmesi için röntgen istenir. Fakat bir kısım çatlaklar röntgen sonucunda da görülmeyebilir. Buna rağmen alttaki hayati organlara verebileceği hasarın belirlenmesi için röntgen çekilmesi gereklidir. Bazı durumlarda travma sonrasında ağrı hissedilmeyebilir. Ağrı birkaç gün sonra şiddetli bir şekilde başlayabilir. Bazen de röntgen sonuçlarında önemli bir şey yokken, hasta hareketleri ile birkaç gün sonra akciğer hasarı ortaya çıkabilir. Bu nedenle travmayı takiben 3-4 gün sonra hastanın bir kez daha kontrolü istenir. Kaburga çatlakları alçıya alınmaz ve ameliyat edilmez. Kaburga çatlağı olduğu kesinleşirse ve iç organlara zarar vermemişse şu şekilde tedavi edilir: 

Kaburga Çatlağı
Hasta yaşlı ve kronik sigara içicisi ya da  kalp hastası ise, birden fazla çatlağı varsa hastanın yatırılması istenir. Yaşı genç olanlarda ve tek kaburga çatlağı bulunan ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilere tedavi verilerek evde dinlenmesi istenir. Tedavide ilk önce ağrının kesilmesi amaçlanır. Kaburgaların hareketlerinin kısıtlanması, öksürmeyi, nefes alıp vermeyi önlediği için istenmez. Vücut çatlak olan kesimde kendi hareketlerini kısıtladığı için bu da kas spazmına bağlı ağrıya neden olur. Bu nedenle hastaya kas gevşetici kremler verilir. Öksürme baskılandığı için balgam rahat çıkarılamaz. Bu da akciğerde zatürreye yol açabilir. Bunu önlemek için de tedaviye, solunum egzersizleri ile balgam çözücü ilaçlar eklenmelidir. Bazı durumlarda karın travması şüphesi ya da mide kanaması şüphesi varsa ağrı kesicilerin kullanılması sakıncalı olduğu için, sinir blokajı yapılması gerekir. Bu çatlaklar kimi durumlarda hayati önem taşıdığı için önemlidir, bundan dolayı uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Deneyimli bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak gerekli tedaviyi uygulamak gerekir.

]]>
Kaburga Kemiği https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-kemigi.html Fri, 07 Dec 2018 11:54:25 +0000 Kaburga kemiği, sırtımızdaki kemiklerden başlayarak, göğüs kemiğimize kadar uzanmış olan kemiklere "kaburga kemiği" denilmektedir. Özellikle insanlarda kıvrık, yassı ve her iki tarafında on iki adet olmak üzere toplamda yirmi Kaburga kemiği, sırtımızdaki kemiklerden başlayarak, göğüs kemiğimize kadar uzanmış olan kemiklere "kaburga kemiği" denilmektedir. Özellikle insanlarda kıvrık, yassı ve her iki tarafında on iki adet olmak üzere toplamda yirmi dört adet kemik bulunmaktadır. İnsan vücudunda mevcut olan bu kemiklerin araları ise, interkostal diye adlandırılan adaleler tarafından birbirine bağlanarak kapatılmıştır. Bu şekilde göğüsün içinde bulunan organları korumak için göğüs kafesini oluşturmuşlardır. Çoğunlukla üst tarafta mevcut olan  yedi kemik asıl kaburga kemiği olarak bilinmektedir. Ayrıca iman tahtası diye bilinen göğüs kemikleri de stre-numa bağlı bir vaziyettedir. Arkada kalan beş adet kaburga kemiğinin üçü ise, kendisinden bir önceki gelen kemiğe bağlı durumda iken diğer kalan iki kaburga kemiği de serbest durumda ve başka bir yere bağlı değildir. 

Kaburga kemiği, bazı durumda insanın vücudunda boyun kemiği olarak da bilinir ve göğsün en üst tarafında yer alan fazladan bir kaburga kemiğidir. Ayrıca bu kemik dokulara baskı uygulaması sonrasında ağrılara sebep olabilmektedir. Çoğunlukla kaburga kemikleri dışarıdan herhangi bir baskıya maruz kaldığı zaman mesela, kişi dayak yediği zaman dışarıdan aldığı darbeler sonrasında çatlayabilir. Ayrıca geçirilen trafik kazalarının sonrasında ise kişinin vücudunun üzerinden herhangi bir şey geçmesinden dolayı kırık durumları da yaşanabilmektedir. Eğer kaza sonrasında kaburga kemiğinde herhangi bir kırık var ise mutlaka röntgen filmi çekilerek bakılmalıdır. Kişi nefes alırken çok fazla ağrı oluşuyor ise mutlaka bir kırık belirtisi var demektir. Genellikle kaburga kemiğinde meydana gelen bir kırık durumu söz konusu ise kişinin bütün gövdesi alçıya alınabilir ya da çok geniş bir plaster ile sarılarak tedavisi yapılabilmektedir. 

Kaburga Kemiği
Kaburga kemikleri, vücudumuzda boyundan başlayarak karın boşluğu arasında mevcut olan ve iskelet kemiğini oluşturan gruptur. İki köprücük kemiğinin altından başlayarak karın boşluğunda son bulmaktadır. Ayrıca kaburga kemikleri içerisinde akciğer ve kalbi korumasının dışında en önemli görevi ise soluk alıp vermede akciğerin en büyük yardımcısıdır. Kaburga kemikleri çoğunlukla yassı ve ince yapılı kemiklerin bir araya geldiği ve oluşturduğu kemik sistemidir. Bu ince yapılı kemikler vücudun ön kısmından göğüs kemiğine kadar ve vücudun arkasından da sırt omuruna kadar bağlantısı olan kemik yapısıdır. Kaburga kemikleri özellikle vücudun en önemli olan yapısından birisidir. 
]]>
Sol Kaburga Altında Ağrı https://www.kaburga.gen.tr/sol-kaburga-altinda-agri.html Fri, 07 Dec 2018 18:51:23 +0000 Sol Kaburga Altında Ağrı, yaklaşık olarak bütün insanların günlük yaşamlarında yaşadığı bir sağlık problemidir. Sol kaburga altında ağrılar genellikle insan vücudunda ağrılara ve uykusuz gecelere sebep ola Sol Kaburga Altında Ağrı, yaklaşık olarak bütün insanların günlük yaşamlarında yaşadığı bir sağlık problemidir. Sol kaburga altında ağrılar genellikle insan vücudunda ağrılara ve uykusuz gecelere sebep olabilmektedir. Sol kaburga altında meydana gelen ağrıların pek çok nedeni olabilmektedir. Bu ağrıların en dikkat çekici sebeplerden bir tanesi mide rahatsızlıklarıdır.Mide ve yemek borusundaki hastalıklar aracısız olarak sol kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep  olur. Yani mide rahatsızlıklarından neden olan kaburga ağrılarının en baş nedeni dengesiz beslenme, reflü, ülser vb. hastalıklardır. Mide ve yemek borusunun sol kaburga aşağısında bulunmasından meydana gelecek problemlerin  sol kaburga altında hissedilmesine sebep olmaktadır.

Sol kaburga altındaki ağrıların midedeki hastalıklardan meydana geldiği düşünülüyorsa mutlaka midenin rahatsızlığını hafifletici  bir şeyler yapmakta yarar vardır. Bunların başında dengeli ve  güzel beslenme, çok kalorili besinlerden uzak durmak gelmektedir. yani midenin rahatsızlığını hafifletici bir şeyler bitirmekte sol kaburga aşağısında ki sancılardan kurtulmanızı sağlar. Sol kaburga altındaki ağrılar umumi  olarak kaburga kaslarının rahatsızlanmasından meydana gelmektedir. Oturuş şeklindeki bozukluklarından ve hareket etmemekten meydana gelen kaburga rahatsızlıkları, sol kaburga aşağısındaki rahatsızlıkların hissedilmesine sebep olmaktadır. 

Sol Kaburga Altında Ağrı

Bundan kaynaklı sebep olan  kaburga rahatsızlıklarında mutlaka sürekli spor ve hareket yapılması gerekmektedir. Genellikle geçiş aylarında sürekli olarak yakınılan  kaburga ağrıları, kaburga kaslarında meydana gelen ağrılardan kaynaklanmaktadır. Geçiş aylarında ve soğuk havalarda kaburga kaslarının kasılmasından sebebiyle kaburga kaslarında sancılar ortaya çıkmaktadır. Sol kaburga ağrıları, kaburgaların merkezinde çok fazla  hissediliyorsa yürek rahatsızlıkları sebep olmaktadır. Kalp hastalıkları sebebiyle meydana gelen kaburga ağrıları boyun bölgesinde sızı ve ağrıların meydana gelmesine sebep  olur. Kalp hastalıklarından meydana gelebileceği  düşünülen kaburga rahatsızlıkları hissediliyorsa mutlaka hekime başvurulmasını tavsiye ediyoruz.

Sol kaburga ağrılarının nasıl geçirebileceğini sağlamanın yolları şu şekildedir. Sürekli spor ve hareket yaparak sol kaburga aşağısındaki sancılardan kurtulabilirsiniz. Dengeli beslenmek midenin sebep olduğu sancılardan  kurtulmanıza çare olabilir. Çok kalorili çok yağlı ve baharatlardan kendinizi soyutlayarak bu sancılardan kurtulabilirsiniz. Yaşamınız içinde sürekli olarak yaptığınız yürümeler ve hareketler kaburga sancılarına yaralı olabilir.

]]>
Kaburga Ezilmesi https://www.kaburga.gen.tr/kaburga-ezilmesi.html Sat, 08 Dec 2018 08:45:54 +0000 Kaburga ezilmesi, yumuşak doku kısımlarının çarpma yada ezilme ile basınç alt kısmında kalması narin doku zedelenmesidir. Tedavileri genellikle birbirine alternatif. Özellikle anında buz konulur. Kaburga çatlağının olu Kaburga ezilmesi, yumuşak doku kısımlarının çarpma yada ezilme ile basınç alt kısmında kalması narin doku zedelenmesidir. Tedavileri genellikle birbirine alternatif. Özellikle anında buz konulur. Kaburga çatlağının oluşabilmesi amaçlı çarpma yada düşme benzeri bir travma geçirilmesi gereklidir. Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, yaralama, sıkışma, düşme benzeri olaylardan ardından soluk alıp vermede güçlük ve ağrı, harekette zorlanma ve ağrı, göğüs bölgesine dokunmakla fazlalaşan duyarlık ve çıtırdama sesi varlığında kaburga çatlağından şüphelenilir.
 
İleri ki yaş grubundaki özellikle kemiklerin kırılgan meydana geldiği yaş grubundaki küçük çarpma, hapşırık yada zahmetli öksürük sonucu olarak dahi görülebilir. Kaburga çatlağının olması travmanın şiddetine bağlıdır. Kaburga çatlaklarının tamamı röntgende görülmeyebilir. Ama alttaki yaşamsal uzuvlara hasar verebileceğinden dolayı röntgen çekilmelidir. Ağrı anında hissedilmeyebilir. Ama bir kaç gün ardından ağrı şiddetlenebilir. Üstelik bazen çekilen röntgenlerde bir bir şey çıkmamışken bir kaç gün ardından akciğer hasarı olabilmektedir. Bu hali engellemek amaçlı hasta 4-5 gün takip edilmelidir. Kaburga ağrı kaburga meydana gelir ağrı yada hastalık her şekilde içeren. Kaburga göğüs çevresinde eğri göğüs kafesi oluşturmak amaçlı uzunca, ince kemikler yer almaktadır. Vücudun her 2 tarafında önce 10 kaburga eklem ve bağ ile göğüs (ortada-arka) omurga ve göğüs ekleyin. Alttaki 2 kaburga omurga ligament aracılığıyla takmak değil göğüs amaçlı, bazen "yüzen" kaburga denir. göğüs kafesi bütün iskeleti dayanak olabilir ve benzer zamanda içeren ve göğüs boşluğu ve akciğer, kalp, solunum ve kardiyovasküler sistemin öbür mühim yapılar da dahil olmak üzere olmak üzere muhtevasını korumaktadır. göğüs kafesi de, sindirim, hudut ve lenfatik sistemleri birtakım organ ve yapıların korumaktadır. Kaburga ağrısı rastgele bir yaş grubunda oluşabilir ve bir bıçaklanma, yırtılma, ağrıyan yada kemirici ağrı olarak da tarif edilebilir. Kaburga ağrısı çok önemli hafif içinde değişir öbür sağlık sorunları, bozukluklar ve hallerin, çok türlü bir belirtisidir. Kaburga ağrısının çoğu sebebi göğüs kafesi ve ortada omurga kısmında kaslar, kıkırdak ve ligament yaralanması yada iltihap ile ilişkilidir. Sözgelişi, kabartma ağrı, ilişkili bir soğuk algınlığına karşı veya günlük adale gerilme ile ilişkili öksürük göğüs kafesinin germe olarak da tedavi etmek amaçlı çok kolaydır, oranla hafif bir durum sonucu olabilmektedir. 
Kaburga Ezilmesi
 • Doktorunuz tersini söyleyinceye denli etkilenen bölgeye zorlayıcı hareketler yapmak yasaktır bununla birlikte ağırlık verilmez.
 • Zedelenen bölgeyi güçlendirmek amaçlı ifade edilecek egzersizler neler olmalı ile ilgili doktorla bağ kurulmalıdır.
 • Zedelenen bölge istirahat alt kısmında tutulur.
 • Ağrıyı kesmek için ilaçlar kullanılmalıdır.
 • İncinen alanda ağrının artışı ve şiddetlenmesi halinde hekime gitmek gereklidir. 
Tedavi ne türlü yapılır
 • Kaburga çatlağı kırıkla benzer bir şey meydana gelmediği durumda alçı yapılmaz.
 • Birden fazla miktarda kaburga çatlağı varsa, hasta müzmin sigara içicisi, kalp sağlık sorunu meydana gelen bir tanesi yada hasta ihtiyar ise yatırılarak gözlem yapılmalıdır.
 • Hasta çocuk, tek kaburga çatlağı ve ilaveten de sağlık sorunu olmamış birisi ise tedavi verilir ve takip edilir.
 • Tedavide ağrının dindirilmesi önce amaçtır. Çatlak meydana gelen bölümde davranış kısıtlanır ve adale spazmından dolayı ağrı meydana gelir. Bunu engellemek amaçlı adale gevşetici kullanılmalıdır. Bununla birlikte ağrı sebebiyle öksürük baskılanır ve balgam çıkarılamaz. Bu vaziyette akciğerde atelektazi olarak bilinen genişleyememe ve zatürreye neden olabilir. Bunu engellemek amaçlı de balgam söktürücü ilaçlar ve solunum egzersizleri yapılmalıdır. Kuvvetli ağrı olması halinde da ağrı kesiciler alınmalıdır. 
]]>
Bel Ve Kaburga Ağrısı https://www.kaburga.gen.tr/bel-ve-kaburga-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 21:34:02 +0000 Bel ve Kaburga Ağrısı; Her yaş grubunda ortaya çıktığı görülen sırt ağrıları, kas incinmesi gibi küçük sanılan bir nedenle oluşurken, bazen de kalp hastalıklarının veya omurgada eğriliğin belirtisi olabilmektedir Bel ve Kaburga Ağrısı; Her yaş grubunda ortaya çıktığı görülen sırt ağrıları, kas incinmesi gibi küçük sanılan bir nedenle oluşurken, bazen de kalp hastalıklarının veya omurgada eğriliğin belirtisi olabilmektedir.

Özellikle aynı bölgede artarak devam eden bel ağrıları, ciddiye alınmadığı takdirde diğer hastalıkların tanı ve tedavisini engellemektedir. Bel uzun süre ağrıdığı zaman romatizmal bir hastalığın, kalp hastalığının ve ya zona gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu ağrılardan korunmak için,  Stresten kaçınılmalıdır. Fazla kilolar varsa verilmelidir. Sürekli bel kaslarına faydalı egzersizler yapılmalıdır. Özellikle ani hareketler yapılmamalı kaslar zorlanmamalıdır.

Bel Ve Kaburga Ağrısı
Kaburgalar, boyun ile karın boşluğu arasında vücudun ön tarafında bulunan iskelet kemiği grubunun adıdır. İki köprücük kemiğinin arasından başlayarak, karın boşluğunda biter ve içinde çok önemli olan kalp, akciğer gibi organları barındırır. Ne kadar koruyucu bir yapısı olsa da kaburganın asıl görevi, akciğerlerin soluk alış verişini kolaylaştırmaktır. Kaburga kemikleri ince ve yassı biçimde olan kemiklerin oluşturduğu bir iskelet sistemidir. Bu kaburga kemikleri ön tarafta göğüs kafesi ile, arka tarafta ise sırt omurlarıyla ile bağlanır. Dolayısıyla vücuttaki en önemli yapılardan olan kaburga, ağrıyarak bazı belirtiler vermektedir. Doğrudan ağrımasında kaburga kırıklıkları ve ya kaburga iltihaplanmaları belirtilerini verebilmektedir. Dolaylı bir şekilde ağrı veriyorsa, psikolojik hastalıklar, sırt omur hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Vücutta oluşan sırt ve kaburga ağrıları uzun süre devam ediyorsa, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aksi taktirde oluşabilecek hastalıkların tedavisi engellenmiş olur.
]]>