Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Kaburga Kireçlenmesi, Kaburgalarımız boynumuz ile, karın boşluğumuz arasında yer alan ve vücudumuzun ön kısmında olan iskelet kemiği grubunun adıdır. Hemen iki köprücük kemiğinin altından başlayarak karın boşluğunda biter ve içerisinde akciğer ve kalp gibi organları bulundurur. Her ne kadar kalp ve akciğeri korumakta olsa da kaburgalarımızın esas görevi, alıp vermede akciğerlere yardım etmektir. Kaburga ince ve yassı biçimdeki kemiklerden oluşan birden fazla kemiğin bir araya gelip, oluşturmuş olduğu bir kemikler sistemidir. Bu kemikler vücudun ön tarafında göğüs kemiğine, vücudun arka tarafında ise sırt omurlarına bağlantı kurar. Bazen kaburgalarda ağrılar oluşabilir. Kaburgaların ağrımasının en önemli nedenlerinden birisi de kireçlenmesidir. Kireçlenmenin de nedenleri bulunmaktadır ve şu şekildedir;


Kaburga Kireçlenmesi Neden Olur?

  • Herhangi bir travmaya neticesinde, kaburgalarda meydana gelen kırılma ya da hasar görmesi neticesinde, sırt kaburga ağrıları ve kireçlenmesi meydana gelebilmektedir.
  • Aynı şekilde kaburgalarda enfeksiyon yani kaburga iltihabı meydana geldiği takdirde, tedavi edilmezse kireçlenme oluşmaktadır.
  • Kaburga kireçlenme ve ağrıları, aynı zamanda kaburgalarda bulunan hastalıklardan meydana geldiği gibi aynı şekilde bu kaburgaların sırt kısmında birleşme olduğu, omurgaların yapısında da bulunan problemlerden de kaynaklanabilir.
  • Kaburga kireçlenmesi, hareketsizlik ve sürekli oturmaktan da meydana gelebilir.

Kaburga Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Genellikle kaburgalarınızda sık sık ağrılar hissediyorsanız, kesinlikle çok geç kalmadan, Uzman bir dahiliye doktoru tarafından gerekli önlem alınıp, tedavisini gerçekleştirilmelidir. Çünkü belirttiğimiz gibi ağrılara mahal veren problemler, son derece ciddi rahatsızlıklar arasındadır. Eğer rahatsılık kaburga kireçlenmesinden ötürü ortaya çıkıyorsa, kireçlenmeyi azaltmak için bol bol egzersiz yapılmalı ve düzenli yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca bazen sıcak su torbası da uygulanabilir.

Kaburga Kireçlenmesi Yorumları

soru

Sudiye

25 Ekim 2018 Perşembe

Benim kaburgalarımdaç ok ağrılar oluyordu ve iki aydır geçmeyince ben de bir göğüs doktoruna gittim. İlk başta akciğerlerden şüphe edildi ama sonuç kaburgalardaki kireçlenmede çıktı. Bu sorun kısa sürede değil uzun sürede düzeltilebiliyormuş. Şimdi ilaç kullanıyorum ama ilaçların yanı sıra ne gibi işlemler yapabilirim daha hızlı iyileşmesi için?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?