Hamilelikte Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte kaburga batması, rahmin büyüyerek kaburga kemiklerine stres yapması sonucu olarak olabilir. Bunun dışarısında bebeğin başını hareket ettirip kuvvetli itmesi veya tekmelemesi ile aşağı kaburga zedelenebilir. Kaburgalardaki ağrı çoğunlukla sağ göğüs altında hissedilir. Gebeliğin önceki dönemlerinde olabileceği benzeri bilhassa 3. Aydan ardından daha çok görülür.

Sırt kemiği omurgalarda başlayıp göğüs kemiği civarına inen kemiklere kaburga kemikleri veya costa denir. İnsanda sağ ve solda on ikişer adet olmak üzere 24 adet kaburga kemiği yer alır. Bu kemiklerin araları göğüs bölgesindeki uzuvları muhafaza etmek amaçlı kapanmıştır ve göğüs kafesini oluşturmuştur. Kaburga kemiği veya göğüs kafesinde olan ağrılara kaburga ağrısı denilmektedir.


Gebelikte kaburga batması tedavisi nasıl yapılır?


İşte bu gebelik problemlerinden bazıları ve çözüm önerileri:
 • Duruşunuzu değiştirin. Ne türlü rahat hissedeceksiniz öyle oturun.
 • Kaburganıza olması gerektiği kadar baskı yapacak, giysilerinizin kaburgalarda basınç yapmasına müsaade vermeyin.
 • Yatarken sağ veya sol tarafınızın üst kısmına yatın ve kendinizi yastıklarla destekleyin.
 • Sırt ağrısını düzeltmek amaçlı omurgalar ve sırtı güçlendirici egzersiz yapın. Gerilme egzersizleri kalça ve bacaklardaki siyatik ağrılarını azaltabilir.
 • Ayakta uzunca zaman kalmayın, ütü gibi ayakta ifade edilecek işlerde destek isteyin, ifade edilecek işleri oturarak gerçekleştirmenin yöntemlerini arayın.
 • Masada veya PC en başında çalışıyorsanız, koltuğunuzun olması gerektiği kadar yüksek meydana gelmesine itina gösterin ve ayak taburesiyle bacaklarınızı destekleyin. İtinalı aralıklarla kalkıp dolaşın.
 • Yürürken, otururken, eğilirken veya bir şey kaldırırken duruşunuzu ayarlayınız ve destekleyiniz. (En iyisi gebelik esnasında zor bir şeyler kaldırmamaktır). Genel olarak sırtı düz tutarak omuzları düşürmeyin, yere eğilirken dizlerinizi kırarak eğilin. Otururken sırtınızı düz tutan katı bir sandalye seçim edin ve ayak ayak üzerine atar pozisyonda oturmamaya çalışın.
 • Kas ve eklemlerinizde daha çok yük binmesine yol açabilecek çok kilo alımından kaçının.
 • Ağırlığınızın dağılmasını temin edecek düşük tabanlı rahat ayakkabılar seçim edin. Kaburgalarda stres yapmayan bol elbiseleri kullanın. Spor kuşaklar sırt sorunları amaçlı kullanılabilir.
 • Uyurken rahat bir pozisyon aramaya çalışın. Hemen Yan tarafınıza yatıp vücudunuzun bombe kısımlarını, dizlerin arasını yastıkla desteklemeniz sırt ağrılarınızı azaltabilir. Yastıklarla kendinizi desteklemeniz kaburga ağrılarını da azaltabilir.
 • Ilık su banyosu ile gevşeyiniz.
 • Sıcak veya ilgisiz kompresler kullanın.
 • Eşinizin masaj uygulaması da rahatlatıcı olabilmektedir.
Doğumdan öncesinde bebeğin başı pelvik boşluğuna yerleştiği zaman ağrı geçer. Annede kasık ağrıları olurken bebek amaçlı rastgele bir riziko yoktur. Gebelik çağında çok kaburga ağrınız olursa anında bir doktora müracaatın. Ağrı kesici veya adale gevşetici kullanmadan öncesinde de doktorla görüşün.

Hemen anında tüm gebe anne adaylarımız hamileliklerinin rastgele bir çağında ufak tefek veya kritik gebelik sorunları yaşayabilirler. Yapılabilecek egzersizler veya beslenmeye uyarı edilmesiyle ufak rahatsızlıklar önlenebilirken birtakım ciddi sorunların ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalı ve şikâyetlerin aynı ritimde devam etmesi halinde profesyonel bir doktordan bilgi alınmalıdır.


Sırt ve bel ağrıları


Bu ağrılar çoğunlukla hormonların değişmesiyle beraber eklem yerlerinin gevşemesinden ve yükselen bebek sebebinden bağların genişlemesi ve gerginleşmesinden kaynaklanmaktadır. Kaburga kemiklerindeki ağrılar rahmin büyümesi nedeni iledir. Sırt ağrısı gebeliğin rastgele bir çağında oluşabilir. Kritik sırt ağrıları bazen böbrek enfeksiyonlarının bir işareti olabilmektedir. Sırt ağrısını engellemek amaçlı, eşyaları yerden alırken çömelin. Oturur iken sırtınızı bir yastıkla destekleyin ayaktayken de yüksek durmaya çaba edin. Bununla beraber ağır olan eşyaları kaldırmak ve taşımaktan kaçının. Ağrının meydana geldiği bölgeye masaj yaptırmak ağrıyı azaltır.

Hamilelikte Kaburga Batması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni