Doğumdan Sonra Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğumdan Sonra Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Kaburga Ağrısı, Bilhassa epidural sezaryen ya da spinal sezaryen ile yapılmış doğumlardan sonra anesteziden kaynaklı ağrılar kaburgada ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Kadınların loğusalık olarak adlandırılan dönem, doğumdan sonra başlayarak ve yaklaşık 40 günü deviren bir dönemi kapsar. Bu süre içerisinde göbeğin hizasında olan rahim yaklaşık 4-6 hafta sonra normal büyüklüğüne döner. Vücutta birçok faklılıklar olması en kısa sürede de anne adayının normal fiziksel durumuna döner.


Doğum sonrası kaburga ağrısı için neler yapılabilir?

  • Doğum sonrası sırt, bel ve kaburga bölgesinde meydana gelebilecek ağrılar için en önemlisi istirahat edilmek ve gerektiği zaman ağrı kesiciyle ağrının oluşması engellenir.
  • Normal doğum ile anneye epidural yöntemi uygulandıysa, bu bölgede kısmi ağrılar gelişebilir.
  • Böyle durumlarla karşılaşılırsa, nemli sıcak kompres ya da buz uygulaması yapılması doktorlar tarafından tavsiye edilir.
Tüm bu olağan ağrıların geçmesi sezaryenden sonrasında 1-2 haftayı bulabilir. Ama geçmeyen ve daha uzun süreli ağrılarda ise doktora başvurulması gerekir. Doğum sonrası kaburga ağrılarını azaltmak için, narkotik analjezik ve non steroid antienflamatuvar içeren ağrı kesici ilaçlar kullanılır ve aynı zamanda kas gevşetici ilaçlar da kullanılabilir. Ama sırtta ve kaburgada ağrısının olmasında genelde korkulacak bir durum olmaz. Sezaryen ile yapılan doğumlar yapan her 10 kadından 8'inde kaburga, sırt ve bel ağrısına sebep olur.

Doğumdan Sonra Kaburga Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi