Sağ Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ sırt Kaburga ağrısı, Akciğerlerin etrafını çevreleyip saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan doğru oluşacak zararlara karşı korumaktır. Kaburgalar yalnızca akciğeri çevrelemekle kalmaz aynı zamanda yaşamamız için çok önemli organlardan bir diğeri olan kalbi de çevreleyerek korur. Kalbin dışında karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. Kaburga ağrısı göğüs duvarında oluşan yapıların herhangi birinde görülebilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Burada olan yapılar dışında yansıyan ağrılar da görülebilir. Sağ sırt tarafa Yansıyan ağrı, kaburga altında olmayıp vücudun başka bir bölgesinden oluşan ağrının kaburgaya yansıması durumudur.


Sağ Sırt kaburga ağrısı neden olur?


Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırıklar meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrıyla beraber kızarıklığı ve şişliği de içerebilir. Bu gibi oluşumlarda kişi, ortopedi ve travmatoloji bölümüne görünmelidir. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse hasta yatarak basit bir şekilde tedavi yapılabilir. Ciddi boyutlarda ve organları çok tahrip olmuş ise ameliyat gerektirebilir.

Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde görülebilir. Bu yapılar; kas, cilt, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Cilt enfeksiyonları genelde dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak isimlendirilirler. Çok tehlikeli bir durumdur. Hastanın sağ sırt kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, iştah kaybı, kilo kaybı da mevcuttur. Bu durumlarda çok Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Kişi uzun süre hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu ağrıları ortaya çıkar. Bu bulgular; ateş, öksürük ve sağ sırt kaburga batması, balgam çıkarma, halsizlik, gibi bulgulardır. Çıkarılan balgamın özelliği oldukça önemlidir. Kan bulunması kişiyi gerçekten alarm durumuna geçirmelidir. Geç kalmadan hekime başvurmalıdır.

Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı birçok sebebe bağlı olabilir. Bu nedenler; gastrit, ülser, ö reflü gibi hastalıklardır. Özellikle ağrı sağ arka sırta vuruyorsa. Yani midenin sağ arka üst kaburgaya doğru oluyorsa. Mide üst kısmında sıkıntı var demektir. Bu durum Ancak çok şiddetli olduğu durumlarda sırta yansıyabilirler. Kişi sıkıntının midesinden değil de sırtından kaynaklandığını düşünür. Hepatomegali: Hepatomegali, karaciğerin normal haciminin üstüne çıkması durumudur. Bu gibi durumda büyüyen karaciğer kaburgalara aşırı baskı yapar. Karaciğer sağ tarafta bulunduğundan dolayı daha çok sağ tarafta ağrı oluşmaktadır. Ancak bu ağrı sol tarafa da yansıyabilir. Hepatomegali sebeplerini kısaca sayacak olursak; obezite, hepatitler, karaciğer kalp yetmezliği, yağlanması, obezite alkolik olmayan karaciğer yağlanması, kistler, Wilson. Hastalığı, tümörler Gaucher hastalığı, lösemi, lenf oma, karaciğer kanserleri, sıtma, reye sendromu, otoimmün hastalıkları sırt sağ kaburgada oluşacak ağrılara yol açtığı tespit edilmiştir. Bu gibi durumlarda vakit geçirmeden bir hekime başvurmak yerinde olacaktır.

Sağ Sırt Kaburga Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni