Kaburga Kemiği Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Kemiği Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga kemiği çıkıntısı, Sağ ya da sol kaburgada meydana gelen çıkıntı sorunu çoğunlukla kaburgada büyüme şikâyetine yol açmaktadır. Kaburgada büyüme-çıkıntı problemine genellikle göğüs kafesi kısmında rastlanmaktadır. Göğüs kemiği, kaburga ve kaslardan oluşan göğüs kafesinin dışarıya ya da içe doğru bükülmesi ile kaburga kemiği çıkıklığı meydana gelir.

Kaburga kemiği çıkıntısı: Göğüs kafesi duvarındaki çıkıklık halk arasında daha fazla güvercin göğüs olarak bilinmektedir. Sık görülen kaburga kemiği çıkıntısıyani halk deyimiyle güvercin göğüs problemi kimi zaman solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır.

Bebek anne karnındayken göğüs kafesi bölümü, kıkırdaklardan meydana gelen bir yapıya sahiptir. Ancak birey büyüdükçe, kıkırdak yapının yerini yavaş yavaş kemikler almaya başlar. Kıkırdakların fazla gelişmiş ve gelişmiş olması, göğüs kafesi çıkıklığının en bilindik nedenlerinden biridir.


Kaburga kemiği çıkıklığı belirtileri nelerdir?


Göğüs bölgesinin orta kısmında, tıp dilinde“sternum” biçimde ifade edilen kemik bulunur. Kaburga kemikleri, ortadaki bu kemiğe bağlıdır. Göğsün ortasındaki kemik dışarıya doğru çıkıntı yapar. Çıkıntının uzanması neticesinde göğüs bölgesi, adeta bir kuş görüntüsündedir. Bu nedenle rahatsızlık“güvercin göğüs” biçiminde ifade edilir. Göğüs ortasındaki kemik çıkıklığı dışında birçok belirtisi vardır, bunlar;
  • Nefes alıp verirken zorluk çekme
  • Çabuk yorgunluk hissi
  • Göğüs kafesi bölgesinde şekil bozukluğu
  • Göğüs kafesinde ağırlık ya da baskı hissiyatı

Kaburga kemiği çıkıntısı neden olur?


Kaburga kemiği çıkıntısının pek çok sebebi olabilir. Göğüs kafesi çıkıklığının sık karşılaşılan sebepleri:

Solunum yolları hastalıkları: Göğüs kafesi çıkıklığının sebepleri tam olarak tespit edilememiş olsa da solunum yolu hastalıklarının bu problem üzerinde etkisi oldukça fazladır. Problemin altında yatan sebebi tam olarak saptanıp, tedaviye başlanabilmesi için lüzumlu tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Kıkırdakların fazla büyümesi: Kaburga kıkırdaklarının aşırı büyümesi ve gelişmesi, göğüs kafesi çıkıklığının bilindik sebeplerinden biridir. Soluk alıp verme esnasında, akciğerlere hava dolmaktadır. Akciğerlere dolan havayla beraber kıkırdakların esnemesi ve göğüs bölgesindeki kasların çalışması hızlanır. Kıkırdakların fazla esnemesi neticesinde göğüs kafesi çıkıklığı sorunu oluşabilir. Aşırı zayıf bireylerde, kaburga kemiklerinin daha aşikâr olmasına bağlı olarak bu probleme daha fazla rastlanır.

Kaburga kemiği çıkıntısı tedavisi: Kaburgada çıkıntı, normal şartlarda yaşamsal bir problem teşkil etmemektedir. Görünüm açısından bireyin rahatsız olmasına sebep olur. Göğüs kafesi çıkıklığı ağrısız ve sancısız cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Kimi zaman bu durum nefes alıp vermede ciddi problemlere yol açabilir. Bu rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce Uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Kaburga Kemiği Çıkıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaburga Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kaburga Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6