Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı, Gebelik, insanlardayaklaşık olarak kırk hafta süren ve kadının rahminin içinde bir canlının geliştiği süreçtir. Bu süreçte annenin karnı genişlemek durumundadır. Genişleyen karın yukarı tarafa yani akciğerlere baskı yapmaktadır. Akciğerlerin etrafı ise kaburgalar ile çevrili durumdadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Gebelikte oluşan bu basıya bağlı olarak akciğer ve çevresi ile ilgili yapılarda ağrı meydana gelebilir. Ancak her ağrı bu nedene bağlanmamalıdır ve mutlaka başka hastalıklar ekarte edilmelidir. Gebelikte sol kaburga ağrısı bazı hastalıklara spesifik olabilir. Burada sizlere gebelikte sol kaburga ağrısı nedenleri anlatılacaktır.


Gebelikte sol kaburga ağrısı neden olur?

 • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrının yanında kızarıklık ve şişlik de içerebilir. Bu gibi durumlarda gebe, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile basit bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar sol göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra ve akciğerdir. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılmaktadır. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur. Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Ancak gebelikte her antibiyotik kolayca kullanılamamaktadır. Bebek üzerine teratojen etkileri olan antibiyotikler mevcuttur. Teratojen olan ilaçlar, bebeğin birçok hastalık ile doğmasına neden olan ilaçlardır. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu bulguları ile ele vermektedir. Bu bulgular; ateş, öksürük, halsizlik, balgam çıkarma gibi bulgulardır.
 • Mideden yansıyan ağrı: Gebelikte annenin sindirim sistemi de etkilenmektedir. Ayrıca genişlemiş durumdaki rahim mideye baskı yapmaktadır. Bu yüzden sol tarafta bulunan mide diyaframa bası yapmaktadır. Bası altında kalan diyafram bunu akciğerlere haliyle akciğerlerin etrafını saran kaburgalara yapmaktadır. Kaburga ağrısı dışında midede yanma, yediklerin ağza gelmesi gibi semptomlar da mevcuttur.
 • Kalp rahatsızlıkları: Gebelik sırasında annenin vücudunda dolaşan kan miktarı iki katına çıkmaktadır. İki katına çıkan dolaşım kalbi daha fazla yormaktadır. Bu yüzden kalp rahatsızlığı olan kadınların gebe kalırken mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Doktorlar kalbin bu yükü taşıyabileceğine karar veren kişileridir.
 • Kas kasılmaları: Gebenin kendini çok yorduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir.
 • Maligniteler: Maligniteler, son ihtimal olmasına rağmen asla gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Ancak her gebe bunu düşünüp kendini sıkıntıya sokmamalıdır. Çünkü bu düşük ihtimaller arasındadır. Ancak göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir.
Gebelikte sol kaburga ağrısı ile doktora başvuranlarda anamnez çok önemlidir. Anamnez, halk dilindeki hikâyenin tıp dilindeki karşılığıdır. Anamnezin önemli olmasının nedeni gebelerin radyasyondan uzak durması gerektiğinden dolayıdır. Gebeler diğer insanlar gibi kolayca görüntüleme yöntemi yaptıramazlar. Ancak radyasyon içermeyen görüntüleme yöntemlerinden fayda görebilirler.

Gebelikte Sol Kaburga Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6