Mide Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kaburga Ağrısı, Mide ve kaburga ağrılarının bazı noktalarda birbirleriyle bağlantıları vardır. Kaburga kemiklerinin görevi akciğere koruma kalkanı olmaktır. Akciğeri dışarıdan gelen zararlara karşı korumaktır. Bundan dolayı akciğeri çepeçevre sarar. Akciğerin haricinde en önemli organımız olan dalak, kalp ve karaciğeri da ekseni altına almış durumdadır. Akciğer gibi onları da korur. Kaburga kemikleri ortalama her insanda 12 adet kadar bulunmaktadır. Mide ağrısı kaburga ya da yansıyabilir. Bununla birlikte midenin ağrımasının başka birçok nedeni de olabilir. Mide ağrılarının başında gastrit, ülser, gastro özefageal reflü gibi hastalıklar gelmektedir. Midenin üst bölümünde yani epigastrik bölgesinde özellikle oluşur ağrılar. Çok şiddetli durumunda bu ağrılar midenin alt kısmına da kaburganın altına da vurabilmektedir. Midede oluşan şişkinlik, mide yanması, yenilen yiyeceklerin ağzına gelmesi gibi sorunların kaburga ağrıması ile alakası yoktur. Kaburga ya yansıyan ağrıların vücudun farklı bölgesinden kaynaklanabileceğini unutmamak gerekir. Örneğin; karaciğer, dalak, kalp, kaslar, plevra, cilt ve kemiklerden yani göğsü çevreleyen duvarın altındaki organlardan kaynaklanabilir. Dışarıdan yani deri üstünden gelebilecek herhangi bir darbeden dolayı da kaburga ve mide ağrısı meydana gelebilir. Hamilelik döneminden de bebeğin büyümeye başlaması yerinin de daralması anlamına gelir. Bu durumda bebek kaburga kemiklerine çok fazla basınç uygular ve kaburga kemiklerinde şiddetli ağrılar oluşur. Bu durumdan korkmamak gerekir olabilecek normal durumlardandır. Doğum yapmakla birlikte bu ağrıların biteceğini söyleyebiliriz. Şimdide kaburga ağrılarını sağ ve sol kaburga ağrısı olarak ele alalım.


Sol Kaburga Altı Ağrısı


Birçok insanın neredeyse her gün yaşadığı sorunlardan birisidir sol kaburga altı ağrısı, genellikle nedeninin mideden kaynaklı olduğu bilinir. Bu ağrılar kişilerde sancılara ve geceleri uykusuz kalmalara neden olmaktadır. Mide ve yemek borusundaki rahatsızlıklar doğrudan sol kaburga altına yansımaktadır. Nedeni ise dengesiz, düzensiz aşırı kalorili, aşırı yağlı besinler tüketilmesidir. Bu ağrılarda kurtulmak için dengeli beslenmek, kalorisi düşük gıdaklar tüketmek, ağırlıklı olarak sebze ve meyve yemek gerekmektedir. Hem sağlıklı olmak hem de ağrısız, sancısız günlere dönebilmek için önemlidir.


Sağ Kaburga Altı Ağrısı


Hemen, hemen sağ kaburga altı ağrısı da sol kaburga altı ağrılarıyla aynı nedenlidir. Mideden kaynaklı reflü ülser ve gastrite bağlı olmakla beraber aynı sorunlara yol açar. Başlarda sakin olsa da ağrılar zaman içerisinde daha da şiddetlenebilir. Dikkatli olunmalıdır. Sağ kaburganın başka çok önemli bir görevi de vardır. Kalbi ve akciğeri çevrelediğinden nefes alış ve veriş sırasında akciğere destek sağlamaktır. Aynı zamanda kaburgalar vücut yapısını sağlayan çok önemli yapılardan birisidir. Sağ kaburga altındaki ağrının kalpten de olabileceğinden batmalar da yapabilir.

Mide Kaburga Ağrısı Yorumları

soru

Gunnur

22 Mayıs 2018 Salı

Peki bu hastalikta kanser olma riski varmi surekli baş dönme kusma baygınlik gibi

Cevap yaz
cevap

Eda

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhabalar Günnur Hanım. Pankreas kanseri riski olabilir. Özellikle de yemeklerden sonra kaburga ağrısı yaşanmasıyla birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, göz kararması ve halsizlik gibi durumlar risk oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmalısınız. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İki Kaburga Arasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

İki Kaburga Arasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaburga Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?