Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı; Sağ kaburga altında oluşanağrılar, hemen hemen herkesin başına gelebilen bir problemdir. Sağ kaburga altındaki ağrılar son derece rahatsız edicidir ve uykusuzlukla geçen gecelere sebep olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilmekte olan ağrılar, ilk önce küçük sancılar biçiminde olsa da ilerleyen zamanlarda, şiddetli ve çok sık ağrılara, sancılara dönüşmektedir. Sağ kaburga altında oluşan ağrıların pek çok sebebi olabilir. Fakat halk arasında da en bilinen nedeni, midede oluşan rahatsızlıklardır.

Mide ve yemek borusunda oluşan problemler, doğrudan kaburgalarla alakalı olduğundan dolayı, ağrıların ve sancıların sağ kaburga altında hissedilmesine sebebiyet verir. Mide ve yemek borusunun sol ve sağ kaburgaların altında yer alması, bu bölgelerdeki problemlerin, sağ ve sol kaburga altında ağrılar şeklinde hissedilmesine sebep olmaktadır. Mide hastalıklarından kaynaklanan sağ kaburga altında yaşanan ağrıların, temel nedeni düzensiz beslenme şeklidir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzı, mide rahatsızlıklarına sebep olacağından ötürü, sağ kaburga altında ağrı yaşanmasına neden olur.

Sağ kaburga altındaki ağrıların mide problemlerinden ötürü oluştuğu düşünülüyorsa, kesinlikle mideye iyi gelecek şeyler yapmakta yarar vardır. Özellikle gastrit, reflü gibi mide hastalıkları yaşayan kişilerin, çok yağlı ve kalorili besinlerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bu sayede midedeki ağrıların azalmış olması ile sağ kaburga altında oluşan ağrılar da en aza inmiş olacaktır. Sağ kaburga altında oluşan ağrıların çok fazla sebebi olabilmektedir. Sıralamak gerekirse şu şekildedir.


Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?

  • Kaburga kaslarında oluşan ağrılar
  • Mide hastalıkları
  • Kalp hastalıkları

Sağ Kaburga Altında Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Düzenli bir şekilde spor ve egzersizler yapıp, sağ kaburga altında oluşan ağrılardan kurtulmak mümkündür.
  • Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek, kaburga altında hissedilen ağrılara, son derece iyi gelir.
  • Gün içinde yapabilecek küçük süreli yürüyüşler ve egzersizler de kaburga altındaki ağrılardan kurtulmayı ya da en aza indirmeyi sağlar.

Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı Yorumları

soru

Hidayet

03 Ocak 2019 Perşembe

Merhaba. Arka Sağ yan tarafımda kaburgaların altından başlayıp bazen testislerime kadar vuran sancılar ağrılar oluyor. Üç yıldır ara ara kesilip ama çoğunlukla devam eden bir ağrı. Ürolojiye genel cerrahiye dahiliyeye çeşitli zamanlarda gittim ve ne ultrasonda ne tomografide ne de Mr da bişey görünmüyor. Taş yada kum dediler ama o da görünmedi. Ne yapacağımı bilemiyorum yaşım 30. Ne önerirsiniz acaba???

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni