Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga batması, kaburga iskelet sisteminde oldukça önemli bir yapıdadır. Kaburga, karın boşluğu ve boyun arasında, vücudun ön tarafında yer alan iskelet sistemidir. Kaburgalar, vücudun dışarıdan gelebilecek olan darbe ve hasarlara karşı kendini korumak ile görevlidir. Kaburga altında birçok hayati fonksiyonları gerçekleştiren organlar bulunmaktadır. İçerisinde kalp ve akciğer gibi önemli organlar yer almaktadır. Kaburga iskelet sisteminin görevi kalp ve akciğerleri korumak olsa da gerçek görevi insanın nefes alışverişi sırasında akciğerlere destek sağlamasıdır. Kaburga yapı olarak ince ve yassı kemiklerden oluşmuştur. Birçok kemik topluluğun bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Kaburgalar vücut sağlığı için en önemli iskelet sisteminden biridir.

Kaburga altında ve çevresinde birçok organ bulunmaktadır. Bu organlarda görülen rahatsızlıklar kaburga batması şikâyetlerine sebebiyet vermektedir. Kaburga batması, toplumda herkesin başına gelebilecek ve çok sık karşılaşılan bir ağrı türüdür. Kaburga batması kişiye oldukça ağrı verir. Ağrılar bazen gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli de olabilmektedir. Kaburga altında yaşanan ağrılar başlangıçta pek kendini göstermese de ilerleyen zamanlarda şiddeti artmaktadır. Kaburga altında meydana gelen ağrılar ve bu ağrılardan dolayı görülen batmaların nedeni birçok nedene bağlı olabilir. Özellikle de topluda görülen en sık kaburga batma hissi mide rahatsızlıkları ile ortaya çıkmaktadır. Yemek borusu ve midenin düzenli çalışamamasından dolayı, kaburgada batma hissedilir. Mide rahatsızlıkları dışında birçok faktörde kaburga batmalarına neden olmaktadır. Tedavisi, kaburga batmasına neden olan etkenle ilgilidir. Bu nedenle etkene bağlı olarak birçok tedavi yöntemi gösterilebilir.


Kaburga Batması Neden Olur?

  • Koşu: Koşu sırasında midenin dolu olması ve çok fazla içilen su kaburga batmasına neden olabilir. Solunum aralıklarının da düzensiz olmasıyla beraber ve susuzlukların görülmesi de aynı neticeyi doğurur.
  • Mide ve Yemek Borusu Rahatsızlıkları: Yemek borusu ve mide kaburga bölgesiyle ilintili olduğundan ötürü, buralarda oluşabilecek rahatsızlıklar kaburga batmasına neden olur. Mide rahatsızlıkları arasında en bilinenleri olan ülser, reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklar kaburgada oluşan batmanın nedenleri arasında yer alır. Mide rahatsızlığı olan kişilerde kaburga batmasına daha sık rastlanılır.
  • Kalp Rahatsızlıkları: Kaburgadaki batmaların en ciddi belirtisi ya da sonucu şeklinde görülebilir. Kalpten kaynaklı ağrılarda, mutlaka doktora gidilmelidir.
  • Safra Kesesi Taşı: Kaburga batmalarının en sık karşılaşılan sebeplerinden bir tanesi de safra kesesi taşıdır. Safra taşı, yeterince büyümeyince kendini fark ettiremeyebilir fakat idrar kanallarındaki sıkışma ile ağrıya neden olurlar. Bu durumda idrar yapmada zorluktur.
  • Hamilelik: Hamilelik ile büyüyen rahim ve göğüslerin neden olduğu baskı kaburgada batma hissine yol açar. Bu durum çoğu zaman normaldir fakat endişeleri gidermek için bir hekime başvurabilirsiniz.

Kaburga Kaslarında Oluşan Rahatsızlıklar


Kaburgadaki kaslarda görülen en yaygın neden o bölgede oluşan rahatsızlıklardır. Uzun süre hareketsiz kalmak, yanlış oturuş pozisyonları gibi faktörler kaburga batmasına neden olur. Özellikle de masa başı çalışan kimselerde bu durum daha sık görülür. Gün içinde ufak egzersizler ile, kaburga batmasından kurtulabilirsiniz. Ancak kaburga batmaları çok ciddi bir hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Batma hisleri ve ağrılar ihmal edilmeyip, bir an önce doktora gidilmelidir.

Kaburga Batması Yorumları

soru

Eziz

14 Nisan 2018 Cumartesi

benim bi kac aydir sag kabuqam agiryo sadece oturunca oluyor uzandigima yada yurudugumde agrimiyor kaburgama bakinca sag sola gore daha batik duruyor ne yapa bilirim yardimci olursaniz sevinirim :)

Cevap yaz
cevap

Afşar

11 Eylül 2018 Salı

Kaburga iskelet sisteminde oldukça önemli bir yapıdadır. Kaburgalar, vücudun dışarıdan gelebilecek olan darbe ve hasarlara karşı kendini korumak ile görevlidir. Mide rahatsızlıkları dışında birçok faktör de kaburga batmalarına neden olmaktadır. Tedavisi, kaburga batmasına neden olan etkenle ilgilidir. Bu nedenle etkene bağlı olarak birçok tedavi yöntemi gösterilebilir.

cevap

İsmail

28 Ağustos 2018 Salı

Ciddi bir durum olabilir ulaşabileceğiniz en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. Kaburganızda darbe sonucu kırık veya hasar olabilir röntgen çektirmelisiniz. Veya bir kaza yaptıysanız kaburganızda kayma olabilir buda vücudunuza batmasını sağlar geçmiş olsun.

soru

Özet

28 Ekim 2017 Cumartesi

Halı sahada dirsek yedim 1hafta oldu kaburga batmış tam göğüs altı soltaraf ağrılar gün geçtikçe çoğalıyor napa bilirim

Cevap yaz
cevap

Kıvanç

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Yaşamış olduğunuz olay tıbbi müdahale gerektirmektedir. Kesinlikle ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Yaşamış olduğunuz ağrı muhtemelen tedavi olmadığınız için gün geçtikçe artmaktadır. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gidip röntgen çektirip kaburganızın durumunu tam olarak öğrenmeniz gerekir. Daha sonrasında tavsiye edilen ilaçları ve tedaviyi ihmal etmeden harfiyen uygulamanız gerekmektedir. İyi günler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?