Kaburga Kemiği Eğriliği Nasıl Anlaşılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Kemiği Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Kaburga Kemiği Eğriliği, Kaburga kemiği göğüs kafesinde bulunan ve bu sayede kalbi koruyan esnek kemiklerdir. Kaburga kemiğinin esnek olduğunu nefes alıp verirken bile anlayabiliriz. Bu esnek yapı ve hassasiyet dolayısıyla ilerleyen yaşlarda kişilerde azaldığından eğrilikler oluşması erken yaşlarda başlarsa bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir. Kaburga kemiği eğriliği ne yazık ki ülkemizde çok yaygındır. BU nedenle kişilerin oturma şekillerine, spor alışkanlıklarına ve sağlığı etkileyen her türlü unsura dikkat etmesi gerekmektedir.

Kaburga kemiği eğriliği ne yazık ki görsel olarak da fiziksel bozuklukların oluşmasına sebep olduğundan birçok hasta kendini psikolojik olarak da kötü hissetmektedir. Bu konuda eğer sorun yaşıyorsanız tedavi süresince psikolojik destek alabilirsiniz.


Kaburga Kemiği Eğriliği Nasıl Anlaşılır?


Kaburga kemiği eğriliği kişilerin göğüs kafesinde nefes alıp verirken ağrı ve acı hissetmesine yol açabilir. Aynı zamanda birçok hasta bel ve boyun arıları şikâyetiyle gittiğinde kaburga kemiği eğriliği konusunda rahatsızlığı olduğunu öğrenebilmektedir. Özellikle başlangıç aşamasında daha çok bel ve omu ağrıları olarak kendini gösterir. İlerleyen eğrilik sırtta dışa doğru çıkıntı oluşturabileceği gibi dıştan içe doğru oluşarak göğsün öne doğru çıkık durmasına ya da göğüs kısmında bir boşluk oluşmasına yol açar.

Bu tür durumlar var ise kişi mutlaka hekime gitmelidir. Hekim bu yönde gereklilik doğrultusunda kişiye egzersiz, ameliyat ya da farklı tedavi yolları önerecektir. Bunun dışında kişinin de dikkatli olması ve vücuda baskı yapacak ağır işlerden ve yorucu tempodan kaçınması gerekir. Aynı zamanda kişi dar kıyafetler yerine rahat ve vücudu sıkmayan giysiler tercih etmelidir. Vücut diğer organlarla koordinasyon halinde olduğundan bel ve bacakların sürekli dinlendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kişi çok fazla kilo almaktan kaçınmalıdır. Kemiklerin yapısını güçlendirici yiyecekler tüketmek ise kişiye uzun vadede yarar sağlayacağından mutlaka kişi beslenmesine de dikkat etmelidir. Tüm bunların yanı sıra kişinin kemiklerinin güçlenmesi gerektiğinden güneşten yararlanması gerekmektedir. Doğanın size sunduğu birçok şeyi değerlendirerek daha mutlu ve huzurlu, sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Önemli olan hastalıklarla karşılaştığında sizi çözüme ulaştıracak yollara odaklanmak ve bunu daha akılcı yollarla çözüme kavuşturmaktır.

Kaburga Kemiği Eğriliği Yorumları

soru

Aslım

25 Ağustos 2018 Cumartesi

İyi günler benim yaklaşık 2 hafta ya yaklaşıyor kaburgamın sol alt taraf çubuğunda yoğun ağrı hissediyorum önceleri bir yere bir yere mi vurdum veya sert bir darbe mi aldım diye düşündüm fakat öyle bir şey yok acaba kaburgamda eğrilik mi var. Eğer varsa bu ağrı yapar mı Şimdiden teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Çetinel

20 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba bu tur kaburga egriligi durumlarinda disarda Geldeç zle gorulur semptomlar vardir. Gogus kisminda cukurluk veya kaburganin disardan gorunen yerlerinde cikiklik seklindedir eger kilolu biri iseniz o zamanda belirtiler her ne kadar kaburga egriligini gostersede bir hekime giderek muayene olmanizda fayda var.

soru

Mmmmm

24 Aralık 2018 Pazartesi

Benimde sağ kaburga az bişey çıkık ama çok belli olmuyor nedendir sizce kafama taktım da

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Güncel

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6