Sol Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol sırt kaburga ağrısı, insanlarda çok sık karşılaşılan bir ağrıdır, sol sırt kaburga ağrısı insan vücudunda en hassas olan kemikler arasında yer alırlar. Ani hareket sonucu veya üşütme sonucu ortaya çıkan ağrı en fazla yetişkin olan kişilerde görülür. İnsan kaburgası vücutta bir kalkan görevini yapmaktadır. Kaburgaların içinde bulunan akciğer, kalp, göğüs kafesi gibi birçok organı koruma görevini yerine getirir. Sol sırtkaburga ağrısı günümüzde ciddi sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür ağrı durumunda birtakım önlemler alınmalıdır, yapılması gereken en büyük olasılık bu ağrı olmaya başladığı an doktora baş vurulmalıdır. Çünkü bu durum kötü haber belirtisi olma ihtimalini verir. Günümüzde bu ağrıyı çeken birçok kişinin kendi yöntemleriyle ağrıyı gidermeye çalışır, doktora gitmek istemez. Bu durumda ağrıyı ilerletmiş olursunuz alacağınız önlem geçici ağrı kesiciler ve kilinin kendini sıcak tutmasından ibarettir. Sol sırt kaburga ağrısının birçok nedeni vardır. Yaşanılacak böyle ağrıda Uzman bir doktora gidilmelidir, sol sırt kaburga ağrısında kaburgaların ortasına yayılan ağrı söz konusuysa bu durum kalpten kaynaklı olabilir.

Son derece ciddiye alınmalıdır, böylesi durumlarda zamanında yapılan muayeneler sorunun ortadan kalkmasına neden olabilir. İnsanlarda oluşan bu tür ağrılar genellikle boyun bölgesine zarar verir. Sol sırt kaburga ağrısı kişilerde kola vuran ağrılara neden olabilir. Sol sırt kaburgaların olduğu bölgede fazla kas olması nedeniyle ağrılara sebebiyet veren kaslarda olabilir. Genel olarak kas ağrıları soğuk olan kış aylarında kişilerin kendilerine dikkat etmemesi sonucu ortaya çıkar. Soğuktan çok çabuk etkilenen kaslar küçük tedaviler sonucu ortadan kaldırılır. Yapılan bilinçsizce egzersiz ve spor hareketleri sol sırt kaburgaağrısına neden olabilir. Bilinmedik hareketlerden spor yaparken kaçınılmalıdır. Bir başka neden kaburgaların zedelenmesi bu durumda hastada şiddetli ağrı ortaya çıkar. Çalışan kişilerde zor şartlarla beraber insan sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Bu gibi durumların taşınılan yük sonucu sol veya sağ sırt kaburga ağrıları veya zedelenmesini ortaya çıkartır.


Sol sırt kaburga ağrısında tedavisi nasıl yapılır?


Bu durumda ağrının nereden kaynaklandığı bulunmalıdır, basit bir üşütme ya da dengesiz yapılan sporlarda kas zedelenmesi, ağrısı gibi önemsiz detaylarda kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla doktorunuz bu durumu ortadan kaldırır. En geç bir hafta içinde iyileşme görülür hastalarda dinlenmenin etkisi de hastaya fayda sağlayarak daha çabuk toparlanmasını sağlayacaktır. Sol sırt kaburga ağrısı bu nedenlerden kaynaklı değilse bir takın organların film, emar, ultrason gibi tetikler hastaya yapılarak sol sırt kaburga ağrısının nedeni ortaya çıkartılır. Belli başlı organlarda meydana gelen sıkıntılar doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla tedavi başlatılır. Bu ilaçların düzenli kullanılması sonucu hastanın şikâyetini azaltır ya da ortadan kaldırır. Ağrı olan bölgeye kas gevşetici kremler sürülerek hastanın rahatlanması sağlanır. Ayrıca yapılacak sıcak bir duş kişiyi oldukça dinlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir yaşam için küçük ağrılar göz ardı edilmemelidir. Sol sırt kaburga ağrısı çok oturarak çalışan veya kollarını çok hareket ettiren kişilerde daha sık görülür. Bu durumlarda oturmalara sık sık ara verilerek iş hayatında küçük önlemler alınır.

Sol Sırt Kaburga Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6