Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Kaburga Eğriliği: Omurganın sağa - sola dönüş eğriliğine skolyoz denir. Omurganın en sık görülen deformitesi olup, görülme sıklığı yüzde 0.3 - yüzde 15.3 gibi geniş oranlar içeresinde bulunur. Bunun nedeni tanı metotlarının detaylı ve radyolojik olarak incelenen çocukların oranının değişik olmasındandır.

Çok detaylı oluşum sebepleri olmakla bir arada kalıtsal yapı ve çocukların gelişimi çok mühim rol oynar. Anne ve babaların, bilhassa ilerleme zamanlarında çocuklarını dikkatli takibi ve erken tanı tedavide mühim bir rol oynar.


Skolyoz Sınıflaması

 • Omurganın kendine ait sebeplerine bağlı olarak ilerleyen eğriliklerini yapısal skolyoz denir. Yapısal skolyozun çoğu nedeni vardır. En sık görüleni de idiopatik skolyozdur. Ailevi faktörler, kas iskelet sistemi ve büyüme ile alakalı faktörler.
 • Omurganın bir grup sebeplerle eğri duruşuna bağlı ilerleyen yapısal olmayan skolyoz. Sinir basılarına, apselere, tümörlere bağlı olarak görülür.

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?


Skolyozda tanı radyolojik olarak konur. Ayaktayken grafi alınır, acı saptanır ve düzgün kontrollerle belli aralıkla grafiler yenilenir. Doğum evveli uygulanan fetal ultrasonografi ile omurganın konjenital anormallikleri tespit edilebilir. 11 yaş altı çocuklarda MR tüm olarak yapılmaktadır. Tedavinin eğriliğin düzeltilmesi ve ilerlemesinin durdurulması gibi iki hedefi vardır. Kaburga eğriliği tedavisi konservatif ve cerrahi yolla revizyon ya da engelleme şeklindedir.


Kaburga Eğriliği Konservatif Tedavi Nasıl Yapılır?

 • Gözlem: Çoğunlukla hafif eğriliği olan genç hastalar 6-12 aylık aralarla gözlemlenir. Daha büyük eğriliği olanlar 3-4 ayda bir değerlendirilmelidir.
 • Traksiyon alçı ve ortej kullanılması: Deformitesinin ilerlemesini engellemek hedefi ile kullanılır. Hastanın yaşı ve skolyozun haline oranla detaylı kullanım prosedürleri vardır.
 • Egzersiz Tedavisi: Egzersizlerin başarısında hastanın sorumluluğunu bilmesi ve düzgün egzersiz yapması mühim rol oynar. Tek başına egzersiz skolyozun ilerlemesini engellemez. Diğer yollarla bir arada uygulandığında başarı sağlar.
 • Biyo-feedback: Hastanın kaslarının halini gösteren bir cihazdır. Hangi kasların kasılı, hangilerinin gevşek olduğunu oranlan hasta, cihazdaki sinyalleri revizyon çalışarak kaslarının tonusunu doğru yöne çekmeye çaba gösterir.
 • Kas Stimülatörü: skolyozda uyguladığımız yeni bir yöntemdir. Eğriliğin bir yanındaki kas kısalır ve kas gücünü kaybeder, başka yanındaki kas uzar ve daha kuvvetli duruma gelir. Omurgayı kendi yönüne doğru çeker.
 • Bu teknikte kuvvetli olan tarafa kas gevşetici zayıf olan tarafa da kas güçlendirici uygulama uygulanır.

Kaburga Eğriliği Cerrahi Tedavi Nasıl Yapılır?
 • İleri derece skolyozlarda cerrahi tedavi uygulanır. Skolyozda cerrahi tedavi yoluna gitmemek için tüm önlemler erken alınmalı ve tedaviye ehemmiyet verilmelidir. Anne ve babalar çocuklarına kaburga eğriliği olmasın diye çok ağır çantalar taşıtmamalıdırlar.

Kaburga Eğriliği Yorumları

soru

Nurtekin

30 Ağustos 2018 Perşembe

Yıllardır dik durma problemi çekiyorum. O kadar uğraşmama rağmen yine kendimi kambur oturur vaziyette buluyorum. Bu yüzden kaburgamda biraz eğrilik oluştu. Kaburga eğriliği için erken tedavi mümkün mü? Ameliyat ile tedavi edilebilir mi? Spor yaparak bu bu durumdan kurtulabilir miyim? İlerlemesini engellemek için neler yapabilirim?

Cevap yaz
cevap

Vesika

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, nurtekin hanım aynı problem mevcuttu ama spor yaparak düzlenli hale getirebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6