Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ kaburga ağrısı, bazen fazla önemli olmayan sebeplerden oluşsa da bazen de önemli bir rahatsızlığın yansıması olarak ortaya çıkan ağrıdır. Hemen herkesi etkileyebilen bu ağrı sızlama şeklinde olabileceği gibi, şiddetli sancılarla, geceleri uykuyu kaçıracak derecede de etkili olabilir. Bazen hafif sancılarla başlayıp, gidere şiddetlenen sancılar şeklinde de ortaya çıkabilir. Sağ kaburga ağrısı çeşitli nedenlere bağlanabilir. Genellikle mide rahatsızlıklarının buna sebep olduğu düşünülür. Ancak kesin sonuç için bir doktora gidilmeli ve detaylı olarak muayene olunmalıdır.


Sağ kaburga ağrısı neden olur?


Mide rahatsızlıkları: Mideden ve yemek borusundaki rahatsızlıklardan kaynaklanan belirtiler, direkt olarak kaburgaları etkileyebilir. Meydana gelen ağrı ve sancılar sağ kaburga ağrısına yol açabilir. Bunun nedeni mide ve yemek borusunun sağ ve sol kaburgaları altında olmasıdır. Bu yüzden midede ve yemek borusunda oluşan rahatsızlıklar direkt kaburgalara yansıyan ağrılara yol açabilir. Sağ kaburga ağrısı mideden kaynaklandığında genellikle düzensiz beslenmenin bunda etkisi vardır. Beslenmede yapılan hatalar mide rahatsızlığına neden olacağından, sağ kaburga ağrısı hissedilmesi normaldir. Ağrıların bundan kaynaklanması halinde, mideyi rahatlatacak uygulamaların yapılması yararlı olabilir. Eğer gastrit, reflü gibi sorunlar bulunuyorsa, bu kişilerin yağlı ve kalorisi yüksek besinlerden kaçınması yararlı olur. Mide sorunlarının azalmasıyla birlikte, sağ kaburga ağrısı da azalır.

Kalp rahatsızlıkları: Kalp rahatsızlıkları da sağ kaburga ağrına neden olabilir. Ancak ağrının kalp rahatsızlığı nedeniyle olduğu düşünülürse, ihmal edilmeden doktora gidilmelidir. Bu tür sağ kaburga ağrısında aynı zamanda boyun bölgesine vuran sızı şeklinde, batma şeklinde ağrılar da hissedilir.

Sağ kaburga kasları: Kaburga kaslarında meydana gelen ağrılarda, sağ kaburga ağrısının oluşmasına neden olabilir. Bu durum duruş bozukluklarından, uzun süreli hareketsizlikten ortaya çıkabilir. Bu şekilde kaburga kaslarını etkileyen ağrılar hem sol kaburgada hem de sağ kaburgada ağrıya yol açabilir. Bu ağrılar sızlama tarzında ya da şiddetli tarzda olabilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilerek tedavi olunması tavsiye edilir.


Sağ kaburga ağrısı nasıl geçer?


Düzenli şekilde egzersiz yapılması, sporla uğraşmak sağ kaburga ağrılarının geçmesini sağlayabilir. Ancak altta yatan nedene göre böyle bir önlem alınmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmesi, sağlıklı besinlerin tüketilmesi de yararlı olacaktır. Her gün kendinizi fazla yormadan yürüyüş yapmanız da yararlı bir aktivitedir. Genel olarak hareketsizlik sağ kaburga ve solda ağrıya neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzu fazla yormadan aktif olmanız, ağrılara faydalı olacaktır.

Sağ Kaburga Ağrısı Yorumları

soru

Polathan

04 Ekim 2018 Perşembe

Benim sağ boşluğumda 4 gündür çok şiddetli bir ağrı var ve bu ağrı tam olarak kaburgadan mı kaynaklı yoksa farklı nedenlerden mi emin olabimıyorum. Bu ağrının kaburga ağrısı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6