Kaburga Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kası Ağrısı, Kaburgalarımız vücut iskelet kemik sisteminin parçasıdır, yassı ve belirli uzunlukta olurlar, kaburgalarımız boynumuzla karın boşluğu arasında vücudumuzun ön tarafında olan kemik iskelet grubudur, boyun hizasından başlayan sağ ve sol iki köprücük kemiğinin altından başlar, karın boşluğunda sona erer. Kaburga boşluğunda kalp, akciğer gibi önemli hayati organlar yer alır, kaburgalar bu organların dış etkenlerden etkilenmemesi için gereken muhafazayı yapar ve bu organların içeriden tutunmalarını sağlar. Kaburgalarımız yassı ve esnek yapıları ile asıl görevi nefes alıp vermede akciğerlere yardımcı olmaktır, kaburgalarımız ince ve yassı kemiklerden oluşan birden fazla kemiğin bir araya gelerek oluşturduğu kemikler sistemidir, bu kemikler vücudun ön kısmında göğüs kemiğine, bedenin arka kısmında ise sırt omurga kemiklerine bağlantı yapar.

Bu haliyle değişik nedenlere bağlı olarak insanı rahatsız edecek bazı ağrılar meydana gelir. Kaburga kası ağrısına maruz kaldığımızda gideceğimiz Uzman hekim dahiliyedir, Kaburga kası ağrısı genellikle Kaymış kot sendromu, kot ucu sendromu veya kaburga uçlarında, kenarlarında ağrı şeklinde de adlandırılır, ağrı kronikleşebildiği gibi, çoğu zaman tek taraflıdır ancak iki taraflı da olabilir. 15-60 yaş aralığında herkeste görülebilir, kadınlar da bu oran üç kat daha fazladır, künt sızlanmaları tarzında ağrı yapar, bazın sivri bir bıçak gibi ağrılar saplanabilir, ağrı birkaç saatte geçebildiği gibi haftalar hatta aylarca devam edebilir. Eğilmek kalkmak, vücudu sağa sola esnetmek, tivist hareketleri ve elle ağrıyan yerlere bastırmak ağrıyı artırır ayrıca kollarda ağırlık taşınması ve kolların bir yere dayanması da ağrıyı artırır. Hareketsiz yatmak ağrıyı azaltır. Kendiliğinden iyileşebilir ya da kronikleşebilir, ağrının nedeni hareketli kaburganın interkostal sinire baskı yapmısı enflamasyonudur.


Kaburga kası ağrısı neden olan doğrudan etkenler

 • Kaburga kaslarında multibl myelom
 • Osteoropoz
 • Kaburga kırığı
 • Kaburga kırığı iltihabı
 • Romatit artrit
 • Ani hareket
 • Ağır spor aktiviteleri

Kaburga kası ağrısı neden olan dolaylı etkenler

 • Anksiyete (Gerilim, ölüm korkusu)
 • Asbest maruziyeti
 • Kadınlarda göğüs kanseri
 • Tüberküloz
 • Sırt omurlarındaki bazı rahatsızlıklar
 • İç organlar da meydana gelen hastalıklar
 • Pnömoni (Zatürre)
 • Soğuk algınlığı

Kaburga kası ağrısı nedenine göre tedavi yöntemi benimsenir, bu tedaviler

 • Ağrılı bölgeye lokal anestezi enjekte edilerek interkostal sinir bloke edilir
 • Tedavi de hastanın morali yüksek olmalıdır.
 • Cerrahi müdahale
 • Fizik tedavi
 • Isıtma ve ışık tedavisi.

Kaburga Kası Ağrısı Yorumları

soru

Cemile

16 Nisan 2017 Pazar

Sol kaburgamda yanma şeklinde agrı var dahileye gittim ama birşey bulamadı neden olabilir bu agrı yanma

Cevap yaz
cevap

Yetişen

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Cemile Hanım, bu bölgelerde oluşan ağrılar birçok zaman akciğerlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan ve etkisi gösteren ağrılardır. Bu nedenle bir de göğüs hastalıkları bölümüne giderecek muayene olmanızın çok büyük faydaları olacaktır.

cevap

Nazlıgül

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Kaburga kası ağrısı neden olan dolaylı etkenler, Anksiyete (gerilim, ölüm korkusu), Asbest maruziyeti, Kadınlarda göğüs kanseri, Tüberküloz, Sırt omurlarında ki bazı rahatsızlıklar, İç organlar da meydana gelen hastalıklar, Pnömoni (Zatürre), Soğuk algınlığı gibi etkenler dolaylı olarak kaburgada ağrıya sebep olabilir. sol tarafta olduğundan kalpte olan sorunda ağrı yapar.

soru

Belkis

24 Mayıs 2018 Perşembe

Sağ göğüs kafesine et sıkışması olmuş çok ağrı yapıyo ne yapmam gerekiyo ne olur söyler misiniz çok ağrım oluyo

Cevap yaz
cevap

Kadrihan

28 Ağustos 2018 Salı

Göğüs kafesi et sıkışması zor bir hastalıktır doktora en kısa zaman da gitmeniz lazım. Göğüs cerrahi doktoruna gidin. Size doktor yardımcı olur. eğer ameliyat gerekiyorsa olmalısınız. size ilerde nefes aldırmamaya başlayabilir. Ağrı kesiciler belli bir zamana kadar sizi idare eder. Solunum zorluğu çekmeye başlamadan bir göğüs cerrahı doktoruna muayene olun.

cevap

Pekgöz

28 Ağustos 2018 Salı

Bunun için mutlaka bir doktora görünmelisiniz çünkü ciddi bir durum olabilir.Eğer ciddiyse ameliyata kadar uzar bu iş. Tedavi olmaya başlayın. Ağrı kesiciyi her gün her gün içmeyin çünkü sürekli kullanırsanız etkisini kaybeder ve ağrınız artar. Tedavinin yanında fizik tedaviye gitmenizi öneririm.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaburga Kırığı İyileşme Süresi

Kaburga Kırığı İyileşme Süresi

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Mide Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi