Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı, Göğüs kafesini oluşturan bu kemikler, sağda ve solda 12'şer tane olmak üzere toplam 24 tanedir. Kaburgaların hayati önem arz eden fonksiyonları bulunur. Kaburgalar akciğerleri, karaciğeri ve kalbi koruyarak, destek sağlar. Ayrıca nefes alıp vermede diyaframa yardımcı olurlar. Kaburgada oluşan kırık, ağrılar ve çatlaklar hayatı olumsuz etkiler. Kaburgalar darp, düşme veya çarpma gibi bir travma sebebiyle çatlayabilir. Göğüs bölgesine denk gelen çarpma, sıkışma, düşme ve darp gibi durumlardan sonra, özellikle hareket etme sonucunda ve nefes almakla artan batma ve ağrı, o bölgede dokunmakla hassasiyet ve çıtırdama duyulduğunda kaburga çatlağından şüphelenilir. Bu durum en fazla kemiklerin daha hassaslaştığı yaşı ilerlemiş insanlarda daha sık yaşanır. Ufak çatlaklar, bazen kuru öksürük ve hapşırık sonucu bile görülebilir.

Bu çatlakların tespit edilmesi için röntgen istenir. Fakat bir kısım çatlaklar röntgen sonucunda da görülmeyebilir. Buna rağmen alttaki hayati organlara verebileceği hasarın belirlenmesi için röntgen çekilmesi gereklidir. Bazı durumlarda travma sonrasında ağrı hissedilmeyebilir. Ağrı birkaç gün sonra şiddetli bir şekilde başlayabilir. Bazen de röntgen sonuçlarında önemli bir şey yokken, hasta hareketleri ile birkaç gün sonra akciğer hasarı ortaya çıkabilir. Bu nedenle travmayı takiben 3-4 gün sonra hastanın bir kez daha kontrolü istenir. Kaburga çatlakları alçıya alınmaz ve ameliyat edilmez. Kaburga çatlağı olduğu kesinleşirse ve iç organlara zarar vermemişse şu şekilde tedavi edilir:

Hasta yaşlı ve kronik sigara içicisi ya da kalp hastası ise birden fazla çatlağı varsa hastanın yatırılması istenir. Yaşı genç olanlarda ve tek kaburga çatlağı bulunan ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilere tedavi verilerek evde dinlenmesi istenir. Tedavide ilk önce ağrının kesilmesi amaçlanır. Kaburgaların hareketlerinin kısıtlanması, öksürmeyi, nefes alıp vermeyi önlediği için istenmez. Vücut çatlak olan kesimde kendi hareketlerini kısıtladığı için bu da kas spazmına bağlı ağrıya neden olur. Bu nedenle hastaya kas gevşetici kremler verilir. Öksürme baskılandığı için balgam rahat çıkarılamaz. Bu da akciğerde zatürreye yol açabilir. Bunu önlemek için de tedaviye, solunum egzersizleri ile balgam çözücü ilaçlar eklenmelidir. Bazı durumlarda karın travması şüphesi ya da mide kanaması şüphesi varsa ağrı kesicilerin kullanılması sakıncalı olduğu için, sinir blokajı yapılması gerekir. Bu çatlaklar kimi durumlarda hayati önem taşıdığı için önemlidir, bundan dolayı uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Deneyimli bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak gerekli tedaviyi uygulamak gerekir.

Kaburga Çatlağı Yorumları

soru

İsmail hırca

29 Kasım 2017 Çarşamba

Sol alt kaburgamda çatlak var Kaplıcaya gitsem sakıncası varmı bilgilendirirseniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Bergüzin

12 Eylül 2018 Çarşamba

Kaburga çatlağınızdan dolayı kaplıca havuzunda ani hareketler yapmasan girip çıkmanızın size sakıncası olmayacaktır.

cevap

Sönmez

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba İsmail Bey, kaburgada meydana gelen çatlaklar kaplıca sularından olumsuz bir şekilde etkilenmeyecektir. Ancak yapacağınız zorlu hareketler ve ani hareketler ciddi ağrılara neden olabilir. Bu nedenle daha yavaş ve dikkatli hareket etmeye özen göstermelisiniz.

soru

Döndü

30 Kasım 2017 Perşembe

Mrb Bn kaza geçirdim ve agrım cok fazla göğüs kafesimde çatlak var sırtımda da cok agrım var ama çarpmanın etkisiyle dediler Eve gönderdiler agrım cok fazla Ne yapabilirim bilmiyorum

Cevap yaz
cevap

Suner

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar Döndü Hanım geçmiş olsun diliyorum öncelikle. Geçirdiğiniz kazanın etkisine ve ciddiyetine bağlı olarak bazı kırıklar, hasarlar oluşması mümkündür. Kaza sonrasında çoğunlukla vücutta oluşan hasarların belirlenebilmesi amacıyla röntgen, MR gibi cihazlar kullanılmaktadır. Ancak bazı semptomlar doktorların gözünden kaçabilmektedir. Ağrınızı dikkate alarak bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

cevap

Müdebber

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun Kaza anında kasılmalar ve farkında olunmadan alınan darbelerden dolayı vücutta farklı farklı bölgelerde ağır ağrılar oluşabilir. Muhtemel zedelenmelerden ötürü oluşan ağırlardır. Ama yine de içinizin rahat olmadı için bir beyin omurilik sinir cerrahına gidilerek bir mr ile sırtınızı ve omuriliğinizi kontrol ettirebilirsiniz.

soru

Sabriye

10 Ocak 2018 Çarşamba

Annemde kaburga catlagi olmuştu düşme sonucu 27 sene oldu fakat şimdi yuruyemiyor kemik yamulup omurga ya baskı yapıyormuş 74 yaşında tedavi mümkünmüdür

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6