Sol Koltuk Altı Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Koltuk Altı Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol koltuk altı kaburga ağrısı, günümüzde ve eskiden beri insanların sıklıkla karşılaştıkları bir ağrı çeşididir. Çünkü kaburgalar insanların vücudunda bulunan en hassas kemiklerden oluşmaktadır. En ufak yapılan ters bir hareketin sonucunda, kaburgada oluşan kemiklerin ağrıması söz konusu olabilir. Bu ağrılar kişiye oldukça rahatsızlık verebilirler. Çok ufak rahatsızlıkların sonucunda bile kaburgada ağrılar oluşabilir.

Kaburgalar, insan vücudunda kalkan görevindeki kemiklerdir. İçimizde bulunan kalbi, akciğeri ve organları korumakla da görevlidir diyebiliriz. Kalbe, akciğere ve organlara zarar gelmesini, kalkan görevinde bulunarak engellemiş olur. Daha çok göğüs kafesinde bulunan kaburgalarda ağrılar meydana gelebilmektedir. Sol koltuk altında bulunan kaburgalarda da ağrılar, günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Sol koltuk altında ve kalbinde solda bulunmasıyla birlikte ağrı, kalbe zarar vermek istemediğinden, koruma görevini de üstlendiğinden, ağrı kalbe değil sol koltuk altındaki kaburgalarda meydana gelmektedir. Sol koltuk altı kaburga ağrıları, hastada sürekli tekrarlanıyorsa yani kronik bir hale geldi ise gerekli tedbirleri almaması durumunda düzelme sağlanamaz. Aksine daha da artmış bir hal almaya başlayabilir. Böyle durumlarda hastanın yapması gereken en önemli şey, doktora zamanında başvurmasıdır.


Sol koltuk altı kaburga ağrısı neden olur?


Bazı farklı nedenleri olabilir. Detaylı müdahale gerektirdiğinden, doktora başvurmak önemlidir. Böyle zamanlarda hasta, kendini doktora götürmek yerine, dinlenmeyi tercih edebilir. Biraz dinlenince ağrı evet ortadan kalkar ama nedeni bilinmediğinden, ağrının ortadan tamamen kalkması söz konusu olmayacaktır. Üşütmeden dolayı sol koltuk altında kaburga ağrısı görülebilir. Belki dinlenmeyle de geçebilir. Ama altında yatan başka bir neden olmadığından emin olmak için kesinlikle doktor müdahalesi şarttır. Doktorun verdiği ilaçlar ve röntgen soncunda, farklı nedenlerden ağrı olduğu kesinleşirse, hasta ona göre ilaç kullanır ve daha dikkat etmesi gerekebilir.

Sol koltuk altı kaburga ağrısının en önemli sebebi, kalp problemlerinden kaynaklanıyor olmasıdır. Eğer ağrı sol koltuk altından orta kısma doğru ilerliyorsa, genellikle sebebi kalptir ve belirtileri ağrı ve sızı şeklinde devam eder. Böyle bir problemle karşı karşıya kalan bir kişi, genellikle paniğe kapılır ve korkar. Aslında korkulacak bir şey söz konusu değildir o anda. Tabi zamanında müdahale olması şartı ile Diğer nedenlerden birkaçı, egzersiz yaparken oluşabilen, yanlış hareketlerden kaynaklanıyor olabilir ya da yapılan gereğinden fazla çalışmalar olabilir ya da kişinin kış aylarında soğuk alması veya sol tarafının soğuk alması da olabilir. Böyle durumlarda kişi kendini soğuktan korumalıdır, egzersiz yapmayı da zaman olarak en aza indirmelidir. Kişile çalıştıkları ortamda yük taşıma zorunda kalabilirler. Bunun sonucunda da kaburgalarda zedelenmeler olabilir. Çalışma şartlarının zorluğundan kaynaklı kaburga zedelenmeleri çok sıklıkla görülmektedir. Akciğer rahatsızlıkları olan kişilerde de kaburgalarda ağrı oluşmaktadır. Yani sol koltuk altında gözlemlenen kaburga ağrılarının sebebi, akciğerde oluşan rahatsızlıktan kaynaklanabilir.

Yaşını almış kişilerde yatma pozisyonuyla alakalı da olabilmektedir. Yaşlı insanlar genellikle yorgun düşerler ve dinlenebilmek için yatmayı tercih ederler. Hep aynı yöne yatmak, kişinin kaburgalarının da ağrımasına neden olabilmektedir. Özellikle kişi aşırı kilolu ise ve bir tarafına yatıyor ise bu genellikle sol taraf olduğundan, ağrı sol koltuk altındaki kaburgalarda meydana gelmektedir. Yaşlılığın vermiş olduğu kemiklerdeki erimeden dolayı da kaburgalarda görülen ağrılar çok fazladır.

Sol Koltuk Altı Kaburga Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Kemiği Aldırmak Riskleri ve Sonrası

Kaburga Kemiği Aldırmak Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6