Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga ağrısı, genç ya da yaşlı herkeste görülen bir sorundur. Bu nedenle kaburga ağrıları, ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha da sorun haline gelmektedir. Kaburga ağrısı, birçok farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Genellikle basit nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu sorun, müdahale edilmediği zaman hızla büyüyerek son derece büyük sorunlara neden olmaktadır. Bunun için bu gibi ağrılar küçükte olsa bir zaman sonra müdahale edilmesi gerekmektedir. İnsanlarda boyun bölgesi ile karın bölgesi arasında bulunan bir kemik grubu olan kaburga bölgeleri, zaman zaman şiddetli ya da şiddetsiz olarak ağrılar ile kendisini gösterir. Aslında bu gibi durumlarda kişinin yapacağı ilk müdahale bu ağrının meydana gelmesi sonrasında bu ağrılar ortaya çıkmadan önce kaburga bölgelerine herhangi bir darbe alıp almadığına bakmasıdır. Bu gibi durumlarda eğer kişi herhangi bir darbe almış ise sorun tahmin edilebilen sorunlardan çok daha tehlikeli olabilir. Bu gibi bir durumda hiç zaman kaybetmeden Uzman bir doktora giderek sorunlarınızı bu şekilde tıbbi olarak çözmeye bakabilirsiniz. Kaburga kemikleri, ince ve yassı kemiklerden oluşarak iç organları koruma görevi ile vücuda yerleştirilmiştir. Bu nedenle koruduğu herhangi bir organda meydana gelen sorunlar, direk olarak kişinin kaburgalarında ağrı olarak ortaya çıkar. Daha bu nedenlerin yanında birçok farklı nedenlerden dolayı problemler ortaya çıkacaktır.

Kaburgalar, insanlarda bulunan yapılar arasında en önemlilerinden biridir. Bu nedenle kaburgalarda ağrı bile olsa meydana gelen en küçük sorunlar bile önemsenerek ortadan kaldırılmalıdır. Çünkü kaburga ağrısı, basit olarak görülse bile aslında bir kalp sorunu bile olabilir. Çünkü insanlarda görülen kalp problemlerinde ilk olarak sırt ağrısı ve sonra da kaburga ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda meydana gelen kaburga ağrısı sorunları, genellikle ilk zamanlar sadece küçük bir rahatsızlık olarak ortaya çıksa bile kişiler bu durum için bir doktora gitmediklerinde, bu ağrı hızla büyüyerek sorun haline gelir. Unutmayın ki basit bir kaburga ağrısı, kişilerde kalp krizi ile bile sonlanabilir.

Kaburga ağrısı ile görülen birçok belirti görülmektedir. Kaburga ağrıları ilk olarak kişilerde insanlarda sıkışıklık hissine neden olur. Bu durum en çok kişilerin iş hayatında olumsuzluklara neden olacaktır. Başta stres olmak üzere daha birçok soruna neden olan sıkışıklık hissinin direk olarak nedeni bu kaburga ağrısıdır. Bu belirtinin yanı sıra meydana gelen küçük ağrılar bile kişiyi bir süre sonra germeye başlamaktadır. Bu durum gençlerde eğitim hayatının olumsuz etkilenmesine, diğer insanlarda ise tedirginliğe neden olmaktadır.


Kaburga ağrısı neden olur?

  • Kaburga kırıkları: Genellikle kişilerin göğüs bölgelerine aldıkları darbeler nedeni ile meydana gelen kemik kırıklarında kişinin yerinde duramayacağı kadar büyük kaburga ağrıları meydana gelebilir.
  • Kemik iltihabı: bu durum aslında sadece kaburgalarda değil, vücudun hemen her yerinde meydana gelen bir durumdur. Bu sorun bazı insanlarda kaburga bölgelerinden meydana gelerek kişilerde kaburga ağrısı sorunlarına neden olmaktadır.
  • Akciğer hastalıkları: bu gibi durumlar genellikle meydana gelen kaburga ağrılarında çok büyük rol oynamaktadır. İnsanlarda ortaya çıkan akciğer hastalıkları herhangi bir ağrı hissettirmez. Bu sorunların ortaya çıkardığı ağrılar, direk olarak kişinin kaburga bölgelerinde kendisini göstererek ortaya çıkar.
  • Son olarak kişilerde meydana gelen kas ağrıları, bazen kaburga kısımlarında da meydana gelebilir. Bu nedenle oluşan kaburga ağrısı sorunlar genellikle üç gün sonrasında kendiliğinden geçebilir.

Kaburga Ağrısı Yorumları

soru

Haya

24 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Kaburga ağrısı daha çok dış etkenlere bağlı olarak ağrımaktadır. Bunun için bu rahatsızlık türünü tetikleyecek başka nedenler olabilir mi acaba. Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Kaburga Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaburga Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kaburga Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi