Nefes Alırken Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nefes Alırken Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?

Nefes alırken sağ kaburga altında ağrı neredeyse her bireyin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçebilen gecelere sebep olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilen ağrılar başta küçük sancılar biçiminde olsa da gelişen dönemlerde kuvvetli ve sık ağrılara, sancılara dönüşebilmektedir. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrıların birçok sebebi olabilir. Fakat toplum arasında da en bilindik sebebi mide rahatsızlıklarıdır.

Yemek borusu ve midede meydana gelen rahatsızlıklar, direkt olarak kaburgalarla ilintili olmasından sancıların ve ağrıların sağ kaburga altında hissedilmesine sebep olur. Mide ve yemek borusunun sol ve sağ kaburga altında bulunması, bu bölgelerdeki problemlerin sağ ve sol kaburga altında ağrılara sebep olmaktadır. Mide rahatsızlıklarından kaynaklanan sağ kaburga altındaki ağrıların esas sebebi düzenli beslenmemedir. Sağlıksız ve düzensiz beslenmeler mide rahatsızlıklarına sebep olacağından dolaylı sağ kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur. Sağ kaburga altındaki ağrıların mide rahatsızlıklarından ötürü oluştuğu düşünülüyorsa, muhakkak mideye iyi gelebilen şeyler yapmakta yarar vardır. Genellikle gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları yaşam sürdüren bireylerin kalorili ve bol yağlı gıdalardan uzak durmaları gereklidir. Midedeki ağrıların azalmasıyla birlikte sağ kaburga altında hissedilen ağrılar da azalmış olacaktır. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrıların çok sebebi olabilmektedir.

Kaburga Kasları Ağrıları, Nefes alırken sağ kaburga altında ağrı genel olarak kaburga kaslarındaki ağrılardan kaynaklanmaktadır. Uzun vakit hareket etmeyen kalma ya da oturuş konumundaki bozukluklar kaburga kaslarında ağrıların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kaburga kaslarından meydana gelen ağrılar, sol ve sağ kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur.

Mide Rahatsızlıkları; Mide ve yemek borusu, kaburgalarla direkt olarak bağlantılı bulunduğu için bu bölgelerdeki rahatsızlıklar sağ ve sol kaburga altında ağrılar biçiminde hissedilebilmektedir. Midede meydana gelen reflü, gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar sağ kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur.

Kalp Rahatsızlıkları; Sağ kaburga ağrıları aşağıya doğru daha çok hissediliyorsa, bu ağrılar kalp rahatsızlıklarından olabilir. Kalp rahatsızlıklarından meydana gelen sağ kaburga altındaki ağrılarda, boyun bölgesinde de sızılar ve ağrılar hissedilir. Eğer sağ kaburga altındaki ağrıların kalp rahatsızlığından oluştuğunu düşünüyorsanız, muhakkak hekime gitmelisiniz.


Sağ Kaburga Altındaki Ağrılar Nasıl Geçer?

  • Her gün aksatmadan yapılacak egzersizler sağ kaburga altındaki ağrılardan kurtulmak mümkündür.
  • Sağlıklı ve düzgün beslenmek kaburga altında hissedilen ağrılara iyi gelir.
  • Gün içerisinde yapabileceğiniz küçük yürüyüşler ve egzersizler de nefes alırken sağ kaburga altında ağrı kurtulmanızı sağlar

Nefes Alırken Sağ Kaburga Altında Ağrı Yorumları

soru

Melike bacı

10 Haziran 2018 Pazar

Merhaba ben bı kaç gündür nefes alırken sağ kaburgam altında ağrı oluyor ağiri kesici kulandim gündüz fazla bişey yok akşamları ağrım çoğaliyor . Ne yapmam gerek sıcak iyi gelir mi

Cevap yaz
cevap

Sâdıka

12 Eylül 2018 Çarşamba

Nefes alış verişinizde oluşan ağrı için mutlaka uzman bir doktora muayene olmanız gerekir. Geçmiş olsun.

cevap

Dilferah

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba melike hanım. Nefes alırken bu tarz ağrılar ve zorlamalar ciddi sağlık problemlerinin bir sonucu olarak tezahür ediyor olabilir. Mutlaka bir hekime danışın ve gerekli tıbbi yardımı alın.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6