Kaburga Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Altı Ağrısı, Kaburga, akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet kadar bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Kaburgalar sadece akciğeri çevrelemekle kalmaz aynı zamanda yaşamamız için en önemli organlardan bir diğeri olan kalbi de çevreler. Kalbin dışında karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. Kaburga altı ağrısı, göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Burada bulunan yapılar dışında yansıyan ağrılar da olabilir. Yansıyan ağrı, kaburga altında olmayıp vücudun başka bir bölgesinden kaynaklanan ağrının kaburgaya yansıması durumudur.


Kaburga altı ağrısı neden olur?

  • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrının yanında kızarıklığı ve şişliği de içerebilir. Bu gibi durumlarda kişi, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile basit bir şekilde tedavi edilebilir. Ciddi boyutlarda ve organları yaralamış ise ameliyat gerektirebilir.
  • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılmaktadır. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur. Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Kişi aylarca hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu bulguları ile ele vermektedir. Bu bulgular; ateş, öksürük, kaburga batması, halsizlik, balgam çıkarma gibi bulgulardır. Çıkarılan balgamın özelliği çok önemlidir. Kan bulunması kişiyi alarm durumuna geçirmelidir. Kişi geç kalmadan doktora başvurmalıdır.
  • Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı birçok neden bağlı olabilir. Bu nedenler; gastrit, ülser, gastro özefageal reflü gibi hastalıklardır. Özellikle ağrı epigastrik bölgededir. Yani midenin üst bölümündedir. Ancak çok şiddetli olduğu durumlarda kaburga altına yansıyabilirler. Diğer semptomlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu semptomlar; mide ağrısı, mide yanması, şişkinlik, yedikleri ağza gelmesi gibi semptomlardır.
  • Hepatomegali: Hepatomegali, karaciğerin normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen karaciğer kaburgalara baskı yapar. Karaciğer sağ tarafta bulunduğu için daha çok sağ tarafta ağrı olur. Ancak sol tarafa da yansıyabilir. Hepatomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; obezite, hepatitler, alkolik karaciğer yağlanması, alkolik olmayan karaciğer yağlanması, tümörler, kistler, Wilson hastalığı, Gaucher hastalığı, kalp yetmezliği, lösemi, lenfoma, karaciğer kanserleri, sıtma, reye sendromu, otoimmün hastalıklar, ilaçlardır.
  • Splenomegali: Splenomegali, dalağın normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen dalak kaburgalara baskı yapar. Dalak sol tarafta bulunduğu için daha çok sol tarafta ağrı olur. Ancak sağ tarafa da yansıyabilir. Splenomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; herediter sferositoz, talessemi major, megaloblastik anemi, otoimmün hemolitik anemi, paroksismal nokturnal hemoglobinüri, felty sendromu, sistemik lupus eritemozus, serum hastalığı, ilaç reaksiyonları, lösemi, lenfoma, siroz, polistemia vera, sarkoidoz, myelo fibrozis tir.
  • Safra kesesinden yansıyan ağrılar: Safra kesesi ağrıları genel olarak safra kesesi taşlarına bağlı olur. Safra kesesi taşları tıkanma yaparak ağrılara neden olur. Oluşan bu ağrılar Murphy noktasında hissedilir. Murphy noktası, midclavicular hat ile arkus kostarumun kesişim yeridir.
  • Kas kasılmaları: Kişinin kendini çok yorduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir.
  • Kanserler: Kanserler, son ihtimal olmasına rağmen asla gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Ancak her insan bunu düşünüp kendini sıkıntıya sokmamalıdır. Çünkü bu düşük ihtimaller arasındadır. Ancak göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Kanser açısından yüksek riskli gruplar, sigara içen gruplardır. Uzun süreli sigara içicileri akciğer kanserine daha kolay şekilde yakalanırlar. Akciğer kanserlerinin yüzde doksanı sigara içicileridir. Akciğer kanserleri kaburgalar altına ağrılar yapabilir. Akciğer kanseri dışında; mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas ve bağırsak kanserleri de kaburga altında ağrılara neden olabilir.
  • Metastazlar: Metastaz, kanserli olan dokulardan sağlam dokulara kanser hücrelerinin yayılması durumudur. Metastazlar kemiklere doğru olabilmektedir. Kemik metastazı yapmayı çok seven kanserler; prostat kanseri, meme kanser ve akciğer kanserleridir. Kanserli hastalar, kemik ağrısı hissettikleri durumda metastaz açısından uyanık olmalıdır. Bu kemik ağrıları kaburgaların altında da meydana gelebilir. Kemik metastazı dışında karaciğere de metastaz gerçekleşebilir. Karaciğer metastazında kaburga altında ağrı meydana gelebilir.

Kaburga Altı Ağrısı Yorumları

soru

Sabur draz

27 Mart 2017 Pazartesi

Uzun süreden beri sag kaburgamin bitim noktası bobreklerime doğru olan yerde ağrı ara ara kramp kasilmalari oluyor hayatidir sigara kullanıyorum 57 yaşındayım ne yapmalim sizce

Cevap yaz
cevap

Kâmver

06 Eylül 2018 Perşembe

Bu durumda yapmanız gereken sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz. Küçük egzersizler yaparak nefes düzeninizi de sağlamanız önemlidir. Her şeyden önce sigarayı bırakmalısınız. Uyku düzeninizi sağlamalısınız. Tüm bunları yaptıktan sonra doktora gidip kaburga altı ağzınızın neyden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Eskiden almış olduğunuz herhangi bir vücut darbesi de bu ağrıya sebep olabilir.

cevap

Eber

04 Eylül 2018 Salı

Geçmiş olsun. Bu ağrılar birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Mide hastalıkları, kalp ve böbrek hastalıkları, iltihaplanmalar, sigara ve bazı kanser türleri bu ağrıların görülmesindeki belli başlı nedenlerden bazılarıdır. Uzun süreli bir ağrıysa ve öksürük, halsizlik, ateş ve baş ağrısı gibi belirtiler de bu ağrıya eşlik ediyorsa kısa süre içinde uzmana görünmelisiniz.

soru

Aynur dalmac

16 Ocak 2018 Salı

Sag kaburga altinda şislik hisi ve batma oluyor reflu hastasiyim daha once kaburgamda agri yoktu yeni olustu

Cevap yaz
cevap

Görkem

06 Eylül 2018 Perşembe

Genellikle asit bazlı yiyeceklerin tüketilmesi sebebiyle reflü sorunun kendisini gösterdiğini biliyorum. Bu tür yiyecek ve içecekler aynı zamanda solunum ve yemek borusuna zarar vermektedir. Aynı şekilde kemik gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu sebepten ötürü kaburga ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durumun başka nedenleri de bulunmaktadır. Sebebinin ne olduğunu öğrenmek için mutlaka doktora danışmalısınız.

soru

SELDA

17 Ocak 2017 Salı

HAMİLEYİM ÖN SOL KABURGA ALTINDA Bİ AĞRI VAR VE SICAKTA DAHA ÇOK OLUYOR NEDEN ACABA BİLİYORMUUSNUZ

Cevap yaz
soru

Sude

27 Mart 2017 Pazartesi

Ya lütfen acil yardım edin annemin nefes darlığı var ve nefes alamıyor kaburga kemikleri ağrıyor kalbı sıkışıyor omzu çok arıyor fizik tedavi görüyor ama bitti ve ise yaramadi

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Güncel

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi