Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Kaburga Altında Şişlik Neden Oluşur?

Sol kaburga altında şişlik, çoğu kez kanser şüphesini akıllara getirir. Kaburganın alt tarafında şişlik olunca kalp krizi haricinde kanser riski de söz konusu olmaktadır. Bu kanserin göğüs duvarı kanseri olabilme ihtimali vardır. Genellikle akciğer, meme kanseri bu bölgeye yayılarak etki etmeye başlamaktadır. Sol kaburga altında şişlik ile ağrılarda görülüyorsa kesinlikle bu şişlikler ciddiye alınması gereken hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu durumda erken tedavi hayat kurtarıcı olarak görülür. Sol kaburga altında şişlik varsa kesinlikle konusunda Uzman olan bir doktorla görüşülmeli ve muayene olunmalıdır. Kaburgada oluşan şişliklerin birçok sebebi olabilmektedir. Kaburgaların ortalarına doğru ağrıya sebep olan şişliklere kalp problemleri sebep olabilir. Kaburga altında şişlik ve ağrılar ile boyunda da sızı ve ağrılar görülmeye başladıysa yüksek bir ihtimal olan kalp problemi kesinlikle yaşanıyor anlamına gelmektedir. Kaburgada şişlik ile ağrıların var olması sıkıntısı da yaşanabilir. Bu ağrılar bazen hafif bazen de çok şiddetli bir biçimde seyir edebilir. Kaburgalarda özellikle de sol kaburga altında şişlik oluşmasının birçok sebebi vardır. Kaburgada oluşan ağrılar genellikle hemen altında bulunan mide ve yemek borusunda bulunan rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Düzensiz ve dengesiz yapılan beslenme şekilleri bu ağrı ve sıkışmalara neden olurlar.


Sol kaburga altında şişlik neden oluşur?


Sol kaburga altında şişlik yaşandığı zaman en çok görülen problem yağ bezesi oluşumudur. Bu yağ bezeleri iltihaplanmaya ve yaş ilerlemeye başladıkça ağrılara da sebep olmaya başlar. Bu gibi bir problem yaşanıyorsa doktor bununla ilgili uygun tedavi yöntemlerini uygulayarak sorunu gidermeye çalışacaktır. Soğuk algınlığı da bu şişlik ve beraberinde getirdiği ağrılara sebep olmaktadır. İlk yaşandığı zamanlar kişilerin bu gibi sorunları hemen kalp ya da kansere yormamaları gerekmektedir. Kalp problemleriyle de yaşanabilir fakat kesin bir tanı koyabilmek için çeşitli testlerin sonuçlanmış olması gerekecektir. Göğüs ağrılarının da etkisi olabilir. Kaburgada oluşan kırıklar varsa bu da sebeplerden birisi olabilir. Yaşanan bir kaza sonucu oluşmuş olabilir. Bu gibi bir durumda ortopediye başvurulmalıdır. Dalak, mide, yemek borusunda oluşan ağrıların sebebi olabilir. Kanser ise en son ihtimal olarak ele alınmaktadır. Fakat asla gözden kaçırılmaması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat yine de bunu düşünerek kişi kendisini sıkıntıya sokmamalıdır. Kanser açısından risk grubunda ele alınanlar sigara içenler olmaktadır. Sigara içenler akciğer kanserine daha kolay bir şekilde yakalanırlar. Akciğer kanseri de sol kaburga altında şişlik ile ağrılara sebep olabilmektedir. Akciğer dışında mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas, bağırsak kanserleri de sol kaburga altında şişliğe neden olarak ağrı etkisi yaşatmaktadır.

Sol Kaburga Altında Şişlik Yorumları

soru

songül

09 Haziran 2017 Cuma

Hocam ben birkaç gündür sol kaburga alt kısmında şişlik oluyor yemekten sonra ve yürüyüş yaparken de ağrı veriyor sıkıştırıyor neden kaynaklıdır bilginize teşekkürler

Cevap yaz
cevap

Raik

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba Songül Hanım, meydana gelen bu şişlikler ve ağrılar dalağınızdan kaynaklı olabilir. Özellikle yemekten sonra yürüyüş yaptığınızda ya da hareket ettiğinizde siz sarsıldıkça ağrı oluşuyorsa çok yüksek bir ihtimalle dalak kaynaklı durumlardır. Bunun için uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

soru

Hilal

16 Aralık 2017 Cumartesi

Sol kaburgamın altında ağrı ve batma var.tüm tahlilleri yaptırdım mr çektirdim temiz çıktı. Ama ağrı çok fazla acaba neden

Cevap yaz
cevap

Şaheser

08 Eylül 2018 Cumartesi

Sol kaburga altında şişlik yaşandığı zaman en çok görülen problem yağ bezesi oluşumudur. Bu yağ bezeleri iltihaplanmaya ve yaş ilerlemeye başladıkça ağrılara da sebep olmaya başlar. Bu gibi bir problem yaşanıyorsa doktor bununla ilgili uygun tedavi yöntemlerini uygulayarak sorunu gidermeye çalışacaktır. Kas tutulmasından da kaynaklanabilir. Bu süreçte kendinizi yormamanız gerekir.

cevap

Okan

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, meydana gelen ağrılar birçok zaman akciğer kaynaklı ağrılardır. Eğer bölgeye herhangi bir darbe ve benzeri etkiler almadıysanız bu durumda akciğerin soğuk alması, iltihaplanması ya da tahriş olması gibi durumlardan dolayı ağrılar oluşabilir. Eğer sigara tüketiyorsanız mutlaka biraz azaltmaya ve bırakmaya çalışın.

soru

Gulsah

03 Haziran 2017 Cumartesi

Merhaba hocam iki gndr sol gogsumun alt kismında sislik war yemkten sonrada çok sisiyorum bide bugün mide bulantim basladi neden acaba

Cevap yaz
cevap

Yalım

24 Eylül 2018 Pazartesi

Verdiğiniz belirtiler hamilelik belirtileridir. Bu belirtileri gebe olmayan birinin taşıması adet ile ilgili bozukluklardan kaynaklanır. Adet ile ilgili problemler var ise bir jinekoloğa görünmelisiniz. Onun dışında şişlik ve mide bulantıları için fazla tüketmemek, karbonhidratı tam tahıllı ve kepekli almak, sebzeyi haşlama şeklinde tüketmek ağrı ve bulantıyı azaltır.

cevap

Aykın

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, meydana gelen bu şişlikler birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum için net bir şey tahlil ve muayene yapmadan mümkün değildir. Ancak şişlik durumları acil müdahale gerektirebilecek durumlardandır. Bu nedenle kesinlikle uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

soru

berna

22 Haziran 2017 Perşembe

kaburgalarimin her ikiside sis 1 seneden beri agrisini cekiyorum 3 Kere farkli doktorlara gittim hepside ayri ayri cevaplar Verdi net bit cevap veren olmadi rotgen cektiler boy sey deyip gonderdiler Zaman gectikce Dana cok sismesi var sistikcede siddetli agrilarini uasiyorum Daha 19 yasindayim bana yardim edermisiniz

Cevap yaz
cevap

Umar

10 Ağustos 2018 Cuma

Berna Hanım, yaşamış olduğunuz bu sorun uzun zamandan beri devam ediyorsa bu durumu teetikleyen farklı rahatsızlıklar olabilmektedir. Eğer sorun hala vücudunuz üzerinde etkisini devam ettiriyorsa daha teşekkürlü bir hastaneye giderek muaene olmanızda fayda olacaktır. Çünkü kaburga altında şişlik, ciddi sorunlarla karşınıza çıkabilir.

soru

Kader

16 Eylül 2017 Cumartesi

Merhaba sol kaburgamin altında tarifsiz bir ağrım var sırtına doğru ve bir ucuza bogazima doğru sanki bir bıçak varda kesiyor gibi

Cevap yaz
cevap

Kutlan

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, sol kaburga bölgesine fark etmeden alınan darbeler, yattığınız yatağın kalitesizliği ya da bu bölgelerde oluşan yağ bezeleri bu gibi rahatsızlıkların en büyük belirtisidir. Bunun için doktora giderek sorunun tam olarak nedenini öğrenmenizde fayda vardır.

soru

Sema

08 Aralık 2017 Cuma

Sol kaburga şişlik neden olir

Cevap yaz
cevap

Hıncal

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba. Sol kaburga altında şişlik yaşandığı zaman en çok görülen problem yağ bezesi oluşumudur. Akciğer kanseri de sol kaburga altında şişlik ile birlikte ağrılara sebep olabilmektedir. Akciğer dışında mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas, bağırsak kanserleri de sol kaburga altında şişliğe neden olarak ağrı etkisi yaşatmaktadır. Bu tip durumlarda doktora gidilmelidir.

soru

Gülşen özkan

01 Mart 2018 Perşembe

Sol kaburga altında yanma ve şişkinlik oluyor

Cevap yaz
cevap

Masune

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Gülşen Hanım, meydana gelen şişlikler bazen ödem kaynaklı bazen de bölgede darbeye kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar için kesinlikle uzman bir doktora giderek muayene olmalısınız. Gerekli muayeneler yapılmadan herhangi bir neden söylememiz mümkün değildir.

soru

Agrili

26 Haziran 2019 Çarşamba

Biraz yorulup zorlaninca sol gogsumun altinda bir sislik olusuyor dokununca hissedebiliyorum yumurta gibi yuruyor sol gogsumun altinda sebebi ne olabilir

Cevap yaz
soru

ilay

23 Şubat 2020 Pazar

17 yaşındayım sol kaburgamın alt tarafında kucuk bi sişlik var sağ tarafa gore sol kaburgam daha önde duruyor 1 aydır farkındayım cok bi agrı olmuyor bazen sızlıyor gibi hissediyorum.

Cevap yaz
soru

Nuray kuru

24 Mart 2020 Salı

6 yaşında ki kızım uyuyacağımız sıra sol kaburgasinin alt kısmında bir ağrısı olduğunu söyledi ve ağladı elimle o bölgesini ovalarken sağ tarafından biraz daha şişik olduğunu ve biraz sertlik olduğunu fark ettim . Reparil jel ile ovaladım ve sıcak su torbası ile o bölgeyi ısıtmaya çalıştım. Biraz ağladıktan sonra sustu ve uyudu . Intetnetten araştırdım tehlikeli şeylerden bahsediliyor ne yapacağımı bilemedim azcık mide bulantısı da vardı. Konu hakkında görüş bildirirseniz çok sevinirim.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6