Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kaburga Ağrısı

Kaburga, akciğerlerin etrafını çepeçevre saran kemik yapılardır. İnsanlarda on iki adet kadar bulunmaktadır. Kaburgaların görevi akciğerleri dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Kaburgalar sadece akciğeri çevrelemekle kalmaz aynı zamanda yaşamamız için en önemli organlardan bir diğeri olan kalbi de çevreler. Kalbin dışında karaciğer ve dalağı da çevrelemektedir. Kaburga ağrısı göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Burada bulunan yapılar dışında yansıyan ağrılar da olabilir. Yansıyan ağrı, kaburga altında olmayıp vücudun başka bir bölgesinden kaynaklanan ağrının kaburgaya yansıması durumudur.


Sırt kaburga ağrısı neden olur?

 • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık belirtileri ağrının yanında kızarıklığı ve şişliği de içerebilir. Bu gibi durumlarda kişi, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile basit bir şekilde tedavi edilebilir. Ciddi boyutlarda ve organları yaralamış ise ameliyat gerektirebilir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar göğüs duvarında olan yapıların herhangi birinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra, akciğerler, kalp, karaciğer ve dalaktır. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemik enfeksiyonları tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılmaktadır. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur. Uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Kişi aylarca hastanede kalabilir. Akciğer enfeksiyonları ise kendisini alt solunum yolu bulguları ile ele vermektedir. Bu bulgular; ateş, öksürük, kaburga batması, halsizlik, balgam çıkarma gibi bulgulardır. Çıkarılan balgamın özelliği çok önemlidir. Kan bulunması kişiyi alarm durumuna geçirmelidir. Kişi geç kalmadan doktora başvurmalıdır.
 • Mideden yansıyan ağrı: Mide ağrısı birçok neden bağlı olabilir. Bu nedenler; gastrit, ülser, gastro özefageal reflü gibi hastalıklardır. Özellikle ağrı epigastrik bölgededir. Yani midenin üst bölümündedir. Ancak çok şiddetli olduğu durumlarda sırta yansıyabilirler. Kişi sorunun midesinden değil de sırtından kaynaklandığını düşünür. Diğer semptomlar bu yüzden göz önünde bulundurulmalıdır. Bu semptomlar; mide ağrısı, mide yanması, şişkinlik, yedikleri ağza gelmesi gibi semptomlardır.
 • Hepatomegali: Hepatomegali, karaciğerin normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen karaciğer kaburgalara baskı yapar. Karaciğer sağ tarafta bulunduğu için daha çok sağ tarafta ağrı olur. Ancak sol tarafa da yansıyabilir. Hepatomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; obezite, hepatitler, alkolik karaciğer yağlanması, alkolik olmayan karaciğer yağlanması, tümörler, kistler, Wilson hastalığı, Gaucher hastalığı, kalp yetmezliği, lösemi, lenfoma, karaciğer kanserleri, sıtma, reye sendromu, otoimmün hastalıklar, ilaçlardır.
 • Splenomegali: Splenomegali, dalağın normal boyutunun üstüne çıkması durumudur. Bu durumda büyüyen dalak kaburgalara baskı yapar. Dalak sol tarafta bulunduğu için daha çok sol tarafta ağrı olur. Ancak sağ tarafa da yansıyabilir. Splenomegali nedenlerini kısaca sayacak olursak; herediter sferositoz, talessemi major, megaloblastik anemi, otoimmün hemolitik anemi, paroksismal nokturnal hemoglobinüri, felty sendromu, sistemik lupus eritemozus, serum hastalığı, ilaç reaksiyonları, lösemi, lenfoma, siroz, polistemia vera, sarkoidoz, myelo fibrozis tir.
 • Safra kesesinden yansıyan ağrılar: Safra kesesi ağrıları genel olarak safra kesesi taşlarına bağlı olur. Safra kesesi taşları tıkanma yaparak ağrılara neden olur. Oluşan bu ağrılar özellikle sağ sırt bölgesine yansıyabilir. Kişi sorunun sırtında olduğunu düşünebilir.
 • Apseler: Apseler, kemiklerden en çok omurgaları sever. Omurga kemikleri sırtın orta hattında bulunmaktadır. Bu omurga kemikleri ile kaburgalar bağlantılıdır. Omurga etrafında oluşan apseler sırt bölgesinde bulunan kaburgaları etkileyebilir. Buna bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir.
 • Kalp rahatsızlıkları:
 • Kas kasılmaları: Kişinin kendini çok yorduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir.
 • Kanserler: Maligniteler, son ihtimal olmasına rağmen asla gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Ancak her insan bunu düşünüp kendini sıkıntıya sokmamalıdır. Çünkü bu düşük ihtimaller arasındadır. Ancak göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Kanser açısından yüksek riskli gruplar, sigara içen gruplardır. Uzun süreli sigara içicileri akciğer kanserine daha kolay şekilde yakalanırlar. Akciğer kanserlerinin yüzde doksanı sigara içicileridir. Akciğer kanserleri kaburgalara yansıyan ağrılar yapabilir.
 • Metastazlar: Metastaz, kanserli olan dokulardan sağlam dokulara kanser hücrelerinin yayılması durumudur. Metastazlar kemiklere doğru olabilmektedir. Kemik metastazı yapmayı çok seven kanserler; prostat kanseri, meme kanser ve akciğer kanserleridir. Kanserli hastalar, kemik ağrısı hissettikleri durumda metastaz açısından uyanık olmalıdır. Bu kemik ağrıları sırt kaburgalarında meydana gelebilir.

Sırt Kaburga Agrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6