Gebelikte Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte sağ kaburga ağrısı karın içerisinde yükselen rahmin kaburgalara baskısı neticesinde oluşur. Ek olarak, bebekte baş veya kuvvetli itme ve tekmeleri ile aşağı kaburgalarınızı zedeleyebilir. Kaburgaların bilhassa sağ tarafta göğsün altında hassasiyetidir. Ağrı oturur vaziyetle daha şiddetlidir. Asal olarak 3. Ayda oluşma eğilimindedir.

Hamilelikte kaburga ağrıları, sağ ve sol göğüs altındaki ağrılara da ne sebeple olmaktadır. Kaburgalardan kaynaklı bu ağrılar, anne adayına göğüs altına zoka batıyor duygusu vermektedir. İnsan vücudunda sağda ve solda 12'şer tane olmak üzere 24 tane kaburga kemiği yer alır. Bu kemiklerin arası göğüs bölgesindeki uzuvları muhafaza etmek için kapanmıştır. Göğüsteki uzuvları savunan bu yapıya göğüs kafesi denilir. Kaburga kemiklerinde veya göğüs kafesinde meydana gelen ağrılara ise kaburga ağrısı denmektedir. Kaburga ağrıları, direk göğüs kafesiyle alakalı meydana geldiği için göğüs altlarında ağrıların, sancıların oluşmasına ne sebeple olmaktadır. Hamilelikte rahmin kasılması ve genişlemesiyle kaburga kemiklerinde stres oluşmaktadır. Kaburga kemiklerindeki bu baskılar kaburga ağrılarına ne sebeple olur. Kaburgalardaki bu ağrılar çoğunlukla sağ göğüs altında hissedilmektedir. İğne batıyor duygusu verici bu ağrılar birtakım süre sancılara dönüşebilmektedir.


Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Süre Başlar?


Kaburga ağrılarıyla birlikte hissedilen göğüs altındaki ağrılar, gebeliğin önce dönemlerinde görülebileceği benzeri bilhassa gebeliğin 3 ve 4. Ayından daha sonra hepten artmaktadır. Gebeliğin 3. Ayından daha sonra kadın adayında göğüs altındaki ağrılardan yakıntı artmaktadır. Kaburgaların bilhassa sağ tarafta göğsün altında hassasiyetidir. Ağrı oturur vaziyetle daha şiddetlidir. Asal olarak 3. Cü ayda oluşma eğilimindedir. Kaburga boyun ile karın boşluğu içinde vücudun ön tarafında meydana gelen iskelet kemiği grubudur. İki köprücük kemiği altından başlar ve karın boşluğunda sona erer. İçerisinde akciğer ve kalp benzeri organlar yer alır. Her ne civarı kalp ve akciğeri savunma misyonu varmış benzeri dursa da asal misyonu soluk alıp vermede akciğere destek etmektir. Kaburga ince ve yassı kemiklerden oluşur. Nitelikleri ve yapısı bakımından kaburga, vücudun en mühim yapılarındandır. Kaburga birbirinden çeşitli biçimlerde insana huzursuzluk verecek ağrılar olabilmektedir. Sağ kaburga altında ağrılar hemen hemen herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçtiğimiz gecelere ne sebeple olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilen ağrılar enbaşta minik sancılar halinde olsa da ilerleyen dönemlerde kuvvetli ve sık sık ağrılara, sancılara dönüşebilmektedir. Sağ kaburga altında meydana gelen ağrıların bir bir sürü nedeni olabilmektedir. Fakat milletçe içinde da en bilindik nedeni mide rahatsızlıklarıdır.


Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?


Karın içerisinde yükselen rahmin kaburgalara baskısı neticesinde oluşur. Ek olarak, çocuk de baş veya kuvvetli itme ve tekmeleri ile aşağı kaburgalarınızı zedeleyebilir.


Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Türlü Geçer?


Gebelik çağında rahim (Döl yatağı) esasen kaburgalara stres uyguladığından, rahat elbiseler seçim edilmeli ve giysilerinde kaburga kemiklerine stres yapması önlenmelidir.

Oturma duruşuna uyarı etmek gerekiyor. Rahat hissettiğiniz biçimde oturmaya itina gösterin.

Kaburgaya karşın oluşabilecek ağrılar durumundan yatış pozisyonu da çok mühimdir. Sağ veya sol tarafa gerçek yatmayı seçim edin.

Hamilelikte kaburga kemiklerinizdeki ve göğüslerinizdeki ağrılarınız fazlaysa ve bu ağrılar dinmiyorsa, şüphesiz doktora başvurmanızı öneriyoruz.


Hamilelikte Kaburga Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Kaburgalarınıza stres yapmayan rahat giysiler giyin.
  • Duruşunuzu geliştirin.
  • Yatarken kendinizi yastıklarla destekleyin.
  • Bebeğin baş doğum esnasında öncesinde pelvik boşluğa girdiği süre ağrı geçer.

Gebelikte Sağ Kaburga Ağrısı Yorumları

soru

ayşe

27 Mayıs 2017 Cumartesi

sağ kaburgamda ağrı var 2aylık gebeyim

Cevap yaz
soru

Fatma

19 Ocak 2018 Cuma

Her iki taraf kaburgalarim ağrıyor son haftalardayim gebeyim

Cevap yaz
cevap

Aysan

17 Eylül 2018 Pazartesi

Bebeğin anne karnına yaptığı basıç çeşitli ağrılara sebebiyet veriyor.Bu dönemde bel,bacak,kasık ağrısıda muhtemeldir.

soru

Melek

17 Mayıs 2018 Perşembe

Bunun başka çözümü yok mu çok ağrıyor duramıyorum &128547;&128546;

Cevap yaz
cevap

Merve Naz

10 Ağustos 2018 Cuma

Melek Hanım, yaşanan bu problemin tıbbi olarak da olsa ciddi çözümleri bulunmamaktadır. Çünkü gebelik dönemlerinde hormonal değişimler olduğu için ilaç tedavilerinden elde oldukça uzak durulmaktadır. Ağrılarınız aşırı artmış ise bol bol istirahat etmeyi unutmayın. İstirahat ettiğinizde birkaç gün sonra ağrıların oldukça azaldığını göreceksiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Güncel

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?