Sol Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Altında Ağrı, yaklaşık olarak bütün insanların günlük yaşamlarında yaşadığı bir sağlık problemidir. Sol kaburga altında ağrılar genellikle insan vücudunda ağrılara ve uykusuz gecelere sebep olabilmektedir. Sol kaburga altında meydana gelen ağrıların pek çok nedeni olabilmektedir. Bu ağrıların en dikkat çekici sebeplerden bir tanesi mide rahatsızlıklarıdır. Mide ve yemek borusundaki hastalıklar aracısız olarak sol kaburga altında ağrıların meydana gelmesine sebep olur. Yani mide rahatsızlıklarından neden olan kaburga ağrılarının en baş nedeni dengesiz beslenme, reflü, ülser vb. Hastalıklardır. Mide ve yemek borusunun sol kaburga aşağısında bulunmasından meydana gelecek problemlerin sol kaburga altında hissedilmesine sebep olmaktadır.

Sol kaburga altındaki ağrıların midedeki hastalıklardan meydana geldiği düşünülüyorsa mutlaka midenin rahatsızlığını hafifletici bir şeyler yapmakta yarar vardır. Bunların başında dengeli ve güzel beslenme, çok kalorili besinlerden uzak durmak gelmektedir. Yani midenin rahatsızlığını hafifletici bir şeyler bitirmekte sol kaburga aşağısındaki sancılardan kurtulmanızı sağlar. Sol kaburga altındaki ağrılar umumi olarak kaburga kaslarının rahatsızlanmasından meydana gelmektedir. Oturuş şeklindeki bozukluklarından ve hareket etmemekten meydana gelen kaburga rahatsızlıkları, sol kaburga aşağısındaki rahatsızlıkların hissedilmesine sebep olmaktadır.

Bundan kaynaklı sebep olan kaburga rahatsızlıklarında mutlaka sürekli spor ve hareket yapılması gerekmektedir. Genellikle geçiş aylarında sürekli olarak yakınılan kaburga ağrıları, kaburga kaslarında meydana gelen ağrılardan kaynaklanmaktadır. Geçiş aylarında ve soğuk havalarda kaburga kaslarının kasılmasından sebebiyle kaburga kaslarında sancılar ortaya çıkmaktadır. Sol kaburga ağrıları, kaburgaların merkezinde çok fazla hissediliyorsa yürek rahatsızlıkları sebep olmaktadır. Kalp hastalıkları sebebiyle meydana gelen kaburga ağrıları boyun bölgesinde sızı ve ağrıların meydana gelmesine sebep olur. Kalp hastalıklarından meydana gelebileceği düşünülen kaburga rahatsızlıkları hissediliyorsa mutlaka hekime başvurulmasını tavsiye ediyoruz.

Sol kaburga ağrılarının nasıl geçirebileceğini sağlamanın yolları şu şekildedir. Sürekli spor ve hareket yaparak sol kaburga aşağısındaki sancılardan kurtulabilirsiniz. Dengeli beslenmek midenin sebep olduğu sancılardan kurtulmanıza çare olabilir. Çok kalorili çok yağlı ve baharatlardan kendinizi soyutlayarak bu sancılardan kurtulabilirsiniz. Yaşamınız içinde sürekli olarak yaptığınız yürümeler ve hareketler kaburga sancılarına yaralı olabilir.

Sol Kaburga Altında Ağrı Yorumları

soru

yasemin

12 Temmuz 2017 Çarşamba

sol kburgamın altıda agrı var 3gündür hareket edemiyorum hreket ettikçe agrım artıyor

Cevap yaz
cevap

Sünnetullah

04 Eylül 2018 Salı

Kaburganıza aldığınız bir darbeden dolayı olabilir, hafif bir çarpma bile olsa ters noktaya geldiyse tehlike ve ağrı yaratabilir. Uzun süre üstünde uyduysanız baskıdan dolayı zarar görmüş olabilir. Veya girip gibi kışın olan hastalıklardan dolayı da ağrı olabilir. Röntgen çektirmenizi de öneririm kırık veya ezilme olabilir.

cevap

Raşan

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba, ters bir şekilde uyumanız, ağır yükler kaldırmanız ve en önemlisi ciğerlerinizi üşütmeniz durumunda ciddi anlamda kaburga ağrısı hissedebilirsiniz. Bu nedenle kesinlikle doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir. Çekilecek bazı filmler sayesinde sorunun nedeni tam olarak ortaya çıkarılacaktır.

soru

eda yudum

27 Nisan 2017 Perşembe

Sol gogsumun alti agriyor kramp giriyor gibi oluyor genelde tuvalette kalkarken oluyor tesekurler

Cevap yaz
cevap

Fazıla

16 Eylül 2018 Pazar

Eda hanım, eğermişim süre tuvalette eğilerek oturuyorsanız, göğsünüz sıkıştığı için kan dolaşımı yavaşlar ve bu da kendini kramp ile belli eder. Ağrısan korunmak için ala franga klozet kullanmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Aliye

15 Nisan 2018 Pazar

Sırt bolgemde sağ tarafta çok sanci oluyo

Cevap yaz
cevap

Balkiz

21 Ağustos 2018 Salı

Merhaba, oluşan bu sanılar genellikle sırt bölgesindeki kaslardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kasların aniden kasılması ya da çok fazla çalışması durumunda ağrılar ortaya çıkar ve maksimum 1 hafta kadar sürer. Eğer bu süreyi geçtiyse ya da ağrının farklı nedenlerden olduğunu düşünüyorsanız kontrol için doktora gitmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaburga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kaburga Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Kaburga Kireçlenmesi Nedenleri?

Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaburga Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?