Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Zedelenmesi, Genellikle göğüs bölgesini etkileyen, çarpma, darp, zorlanma vb. Hareketler kaburga zedelenmesine neden olur. Zedelenmeden sonra göğüs bölgesine dokunmakla artan ağrıda kaburga zedelenmesinden şüphelenilir. İlerleyen yaşlara bağlı olarak kemiklerin daha kırılgan olması nedeni ile en ufak bir çarpma veya zorlu öksürük sonrası kaburga zedelenmesi görülebilir. Böyle bir olaydan sonra hemen doktora başvurulmalıdır. Kaburga zedelenmelerinin bazıları röntgende görülmeyebilir fakat içteki hayati organlara zarar verme ihtimali olduğundan hemen röntgen çekilmelidir. Kaburga zedelenmelerinin ardından ağrı hemen hissedilmeyebilir birkaç günün sonunda ağrı şiddetlenir. Bu sebepten dolayı hasta 4-5 gün takip edilmelidir. Aksi takdirde büyük sorunlara yol açabilir.


Kaburga Zedelenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kaburga çatlağı kırıkla aynı olmadığından bu durumda alçıya alınamaz ve ameliyat edilemez. Eğer kaburga çatlağı iç organlara zarar vememişse ve birden fazla zedelenmiş kaburgası varsa veya kalp hastalığı varsa hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Bunun dısında tek kaburgası zedelenen ve başka hastalığı olmayan birine tedavi verilir ve tedavi takip edilir. Tedaviye başlarken ilk hedef ağrının azaltılması olmalıdır. Bu ağrıyı azaltmak için de kas gevşetici kullanılabilir. Eğer ağrı çok olursa ağrı kesici kullanılabilir. Eğer ağrı kesicilerde ağrıyı kesmezse kaburgalar arası sinirin bölgesel blokajı yapılmalıdır.

Kaburga Zedelenmesi Yorumları

soru

Mustafa aksoy

11 Aralık 2017 Pazartesi

Kaburka zedelenmesini

Cevap yaz
cevap

Sanay

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Mustafa bey, kaburganıza aldığınız bir darbe sonrayı yada yüz üstü düşmesi sonrası göğüs kafesinizde başlayan ağrılar oluştu ve ağrı kesiciler ile geçmiyor ise uzman bir doktora görünüp film çektirmeniz gerekebilir. Farkında olmadan göğüs kafesinizde çatlak yada kırık meydana gelmiş olabilir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni