Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı: Hamilelik, insanlarda aşağı yukarıya olarak kırk hafta süren ve bayanın rahminin içeresinde bir canlının geliştiği süreçtir. Bu zamanda annenin karnı genişler. Genişleyen karın yukarıya tarafa yani akciğerlere baskı yapmaktadır. Akciğerlerin çevresi ise kaburgalar ile çevrili durumdadır. Kaburgaların vazifesi akciğerleri dışarıdan ileriki zararlara karşı korumaktır. Hamilelikte meydana gelen bu basıya bağlı olarak akciğer ve çevresi ile alakalı yapılarda ağrı meydana gelebilir. Fakat her ağrı bu sebebe bağlanmamalıdır ve kesinlikle başka hastalıklar ekarte edilmelidir. Hamilelikte sol kaburga ağrısı birtakım hastalıklara karmaşık olabilir. Burada sizlere gebelikte sol kaburga ağrısı sebepleri anlatılacaktır.


Hamilelikte sol kaburga altında ağrı neden olur?

 • Kaburga kırıkları: Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda kırık meydana gelebilir. Kırık bulguları ağrının beraberinde kızarıklık ve şişlik de içerebilir. Bu gibi hallerde hamile, ortopedi ve travmatoloji seksiyonuna başvurmalıdır. Kırık çok ciddi boyutlarda değilse istirahat ve splintler ile kolay bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar sol göğüs duvarında olan yapıların rastgele birisinde olabilir. Bu yapılar; cilt, kas, kemik, plevra ve akciğerdir. Cilt enfeksiyonları dışarıdan fark edilebilir. Kemiklerdeki iltihaplanmalar tıp literatüründe osteomyelit olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalık oldukça tehlikeli bir durumdur. Hastanın kaburga ağrısına ek olarak gece terlemeleri, kilo kaybı ve iştah kaybı da mevcuttur.
 • Mideden yansıyan ağrı: Hamilelikte annenin sindirim sistemi de etkilenmektedir. Hem de genişlemiş haldeki rahim mideye baskı yapmaktadır. Bu yüzden sol doğrultuda tespit edilen mide diyaframa bası yapmaktadır. Bası altında kalan diyafram bunu akciğerlere durumuyla akciğerlerin çevresini saran kaburgalara yapmaktadır. Kaburga ağrısı haricinde yediklerin ağza gelmesi, midede yanma gibi yan etkiler oluşabilmektedir.
 • Kalp rahatsızlıkları: Hamilelik esnasında annenin bedeninde dolaşan kan miktarı iki katına çıkmaktadır. İki katına çıkan dolaşım kalbi daha çok yormaktadır. Bu yüzden kalp rahatsızlığı olan kadınların hamile kalırken kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekir. Hekimler kalbin bu yükü taşıyabileceğine karar veren kişileridir.
 • Kas kasılmaları: Gebenin kendini çok yorduğu hallerde ortaya çıkabilmektedir.
 • Maligniteler: Maligniteler, son olasılık olmasına karşın katiyen gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Fakat her hamile bunu düşünüp kendini sıkıntıya sokmamalıdır. Çünkü bu düşük olasılıklar arasındadır.
Hamilelikte sol kaburga altında ağrısı ile hekime başvuranlarda anamnez çok mühimdir. Anamnez, toplum dilindeki hikâyenin tıp dilindeki karşılığıdır. Anamnezin mühim olmasının sebebi hamilelerin radyasyondan uzak durması gerektiğinden dolayıdır. Hamilelikte sol kaburga altında ağrı olanlar başka insanlar gibi kolayca görüntüleme tekniği yaptıramazlar. Fakat radyasyon içermeyen görüntüleme yöntemlerinden yarar görebilirler.

Hamilelikte Sol Kaburga Altında Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaburga Kemiği Aldırmak Riskleri ve Sonrası

Kaburga Kemiği Aldırmak Riskleri ve Sonrası

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kırığı İyileşme Süresi

Kaburga Kırığı İyileşme Süresi

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6